main image: Kuchnia z wyspą. Kiedy takie rozwiązanie jest możliwe?
Kuchnia z wyspą czy bez? – podczas planowania każdego remontu wnętrza, przychodzi moment, kiedy zadajemy sobie to pytanie. Przeglądając szereg czasopism i zdjęć w internecie w poszukiwaniu inspiracji, nietrudno zauważyć jak wiele projektów kuchni jest otwartych na salon. Ten obecnie powszechny wnętrzarski trend. Zastosowanie wyspy to subtelne oddzielenie obu przestrzeni. Jak to zrobić by zachować estetyczną równowagę między kuchnią a salonem? Podpowiadamy na co warto zwrócić uwagę, kiedy nasza wymarzona kuchnia to kuchnia z wyspą otwarta na salon.

Jaki metraż dla kuchni z wyspą?

Pierwszym ważnym kryterium, jakie musimy wziąć pod uwagę przy projektowaniu kuchni z wyspą to powierzchnia. Ponieważ nawet po połączeniu kuchni z salonem (oczywiście po upewnieniu się, że jest możliwość wyburzenia ściany dzielącej), nie zawsze uzyskany metraż pozwala nam zastosować takie rozwiązanie. Dlatego projektując zabudowę meblową kuchni, należy pamiętać o zachowaniu minimalnych (min. 90cm) dystansów między szafkami a samą wyspą, tak aby wygodnie było nam otworzyć drzwiczki, ale również swobodnie się przemieszczać.

Kuchnia z wyspą a przestrzeń robocza

Projektując kuchnię, należy również zwrócić uwagę na szerokości blatów roboczych między sprzętami – ich odpowiednia wielkość pozwoli na sprawne i szybkie przygotowywanie posiłków. Zbyt małe nie będą spełniać swojej podstawowej funkcji. Kuchnia z wyspą powinna gwarantować łatwy dostęp do wszystkich sprzętów schowanych w szafkach. Sprawi to, że w tak zaprojektowanej kuchni będzie nam się przyjemnie gotować. Pojemne szuflady i przeszklone witrynki zastosowane w wyspie kuchennej kuchni Industria zapewniają komfort podczas codziennych kulinarnych aktywności.

kuchnia z wyspą nowoczesne kuchnie na wymiar
Zdj. Industria, kuchnia z wyspą, Halupczok

Kuchnia z wyspą a funkcjonalność. Co zrobić by jej nie zgubić?

Drugim elementem, na który należy zwrócić uwagę, podczas projektowania kuchni z wyspą, to możliwość zmiany w instalacji. Warto o tym pomyśleć jeszcze przed budową domu w czasie spotkań z architektem. Natomiast jeżeli przeprowadzamy remont domu lub mieszkania, powinniśmy się skontaktować z odpowiednim fachowcem w celu ustalenia możliwości zmian w instalacji.

Ergonomia kuchni z wyspą

Po uzyskaniu wszystkich informacji możemy zastanowić się nad funkcjonalnością naszej kuchni z wyspą i odpowiednim rozmieszczeniu kluczowych elementów (tj. zlewozmywaka, zmywarki, płyty grzewczej, okapu oraz lodówki), tak aby zachować jak najbardziej ergonomiczny układ tzw. trójkąta roboczego. W przypadku kiedy uda nam się poprowadzić prąd do wyspy, możemy rozważyć utworzenie na nim płyty grzewczej. Zasadę „Trójkąta roboczego” w projekcie otwartej kuchni Imperia oparto na trzech strefach: zmywania ulokowanej w wyspie, gotowania na blacie roboczym oraz znajdującej się tuż obok strefie pieczenia. Bezsprzecznie należy pamiętać wtedy o prawidłowej wentylacji, tak aby uniknąć rozprzestrzeniania się zapachów w głąb salonu oraz tłuszczu na sprzęty kuchenne i meble.

Jaki okap do kuchni z wyspą?

Projektując kuchnię nie bójmy się zainwestować w odpowiednio dobry okap. Rozwiązań jest wiele, może on wysuwać się z blatu lub być podwieszany. Dzisiaj swoim kształtem i funkcjonalnością nie przypominają okapów sprzed kilkunastu lat. Dzięki swojemu designowi i ciekawej kolorystyce sprawiają, że stają się one elementem wystroju nowoczesnej kuchni z wyspą, zachowując oczywiście swoją podstawową funkcję pochłaniacza zapachów. W kwestii doboru odpowiedniego takiego sprzętu spełniającego wymogi funkcjonalne i estetyczne warto zadbać o poradę specjalisty w tym zakresie.

POLECAMY Jak dobrać okap do kuchni. Porada eksperta.

Zdj. Zasadę „Trójkąta roboczego” w projekcie otwartej kuchni Imperia oparto na trzech strefach: zmywania ulokowanej w wyspie, gotowania na blacie roboczym oraz znajdującej się tuż obok strefie pieczenia, Halupczok

Kuchnia z wyspą – jaka estetyka?

Kiedy już zaplanowaliśmy naszą wymarzoną kuchnię z wyspą pod kątem funkcjonalnym – przyszedł czas na projekt wizualny. Obecnie na rynku mamy nieograniczone możliwości w wyborze kolorystyki oraz materiałów. Pozwalają nam zaprojektować nowoczesną kuchnię z wyspą lub bardziej klasyczną. Kiedy zabierzemy się za projektowanie kuchni, sugerujmy się tym, żeby stworzyć spójną całość pomiędzy kuchnią a salonem. Bezsprzecznie jedno z pomieszczeń nie powinno dominować pod kątem estetycznym i wizualnym nad drugim. Tworzenie swoistego eklektyzmu może być ryzykowne, ponieważ nie wszystkie elementy z różnych stylów jesteśmy w stanie ze sobą połączyć.

POLECAMY Możliwości aranżacji kuchni z wyspą

Dobór materiałów i barw do kuchni z wyspą

Projektując kuchnię, zastanówmy się nad odpowiednim kolorem szafek oraz frontów, pasujących do koloru mebli w salonie. Blat roboczy często jest kluczowym elementem całości kuchni z wyspą. Powinien on się odcinać od frontów kolorystyką i materiałem, z jakiego jest wykonany. Nie powinno jednak to być aż nadto krzykliwe, by nie odwrócić uwagi od całego projektu kuchni z wyspą. Popularnym materiałem jest również drewno, które pozwoli nam ocieplić przestrzeń lub kamień, nadający wnętrzu szlachetności i klasy. Zdecydowanie się na takie blaty gwarantuje również odpowiednią trwałość, co jest istotne, ponieważ to na nim wykonujemy większość prac kuchennych. W Arianie – otwartej kuchni z wyspą, nowości w produktowym portfolio marki Halupczok, wyspa kuchenna zachwyca unikatowym deseniem i kruczoczarnym zintegrowanym z nią stołem jadalnianym.

kuchnia z wyspą nowoczesne kuchnie na wymiar
Zdj. Ariana, kuchnia z wyspą w stylu nowoczesnym, Halupczok

POLECAMY Ekspert radzi, jak prawidłowo dobrać oświetlenie w kuchni

Na tym etapie projektowania nie zapomnijmy również o dobrym oświetleniu naszej kuchni z wyspą oraz otwartej części dziennej. Przede wszystkim starajmy się zapewnić odpowiednie światło w miejscach, gdzie będziemy przygotowywać nasze posiłki. Z wyjątkiem blatów roboczych nie zapomnijmy o stworzeniu nastroju relaksującego, sprzyjającego rozmowom ze znajomymi czy odrabianiu lekcji przez dzieci. W przypadku nowoczesnych kuchni z wyspą możemy podświetlić szafy i fronty, co w przypadku zastosowania podobnego rozwiązania w salonie pozwoli stworzyć przyjemny klimat. Aby bliżej poznać te atrybuty warto sięgnąć po projekty dwóch najnowszych kolekcji mebli marki Halupczok- kuchni – Madera i Ariana.

POLECAMY Premiera kolekcji kuchennych Halupczok w Elle Decoration

Połączenie tych wszystkich trzech elementów w jedną całość może wydawać się trudne. Odpowiednie rozmieszczenie sprzętu, tak aby zachować wygodny układ pracy, może przyprawić o zawrót głowy. A do tego wszystkiego wszystko połączyć pod kątem estetycznym, bo nasza wymarzona kuchnia z wyspą musi się nam podobać. Dlatego warto w takich sytuacjach skorzystać z pomocy fachowców. Projektanci marki Halupczok poprzez swoje wieloletnie doświadczenie i szerokie portfolio realizacji służą pomocą i udzielą rad, tak aby stworzyć wymarzoną kuchnię z wyspą na lata.

Znajdź najbliższy salon

Odwiedź nas

Współpraca zagraniczna

Zostań partnerem Halupczok

Veneta Cucine

Włoskie meble kuchenne