2020-07-03

Kuchnia otwarta na salon – jak oddzielić dwa pomieszczenia?

Jakich zasad należy przestrzegać, projektując kuchnię otwartą na salon?
W kuchni otwartej na salon konieczne jest oddzielenie strefy kulinarnej od wypoczynkowej. Rolę tę doskonale spełnia wyspa kuchenna. Jako funkcjonalny mebel wyposażony w spory blat roboczy ułatwia gotowanie, a liczne szuflady i pojemne szafki sprawiają, że przechowywanie jest łatwe i uporządkowane. Dostęp do wyspy kuchennej ze wszystkich czterech stron, sprzyja wspólnemu przygotowywaniu posiłków w gronie domowników czy przyjaciół. Wyspa daje także możliwość utrzymywania stałego kontaktu z osobami przebywającymi w części wypoczynkowej mieszkania, pozwalając nadzorować dzieci bawiące się w salonie czy prowadzić konwersację z przebywającymi tam innymi członkami rodziny czy gośćmi. Warto przy wyspie przewidzieć miejsce do siedzenia i mały blat barkowy z hokerami lub blat na niższej wysokości niż roboczy, aby można było do niego dostawić krzesła. W zależności od gabarytów przestrzennych, istnieje również możliwość zaaranżowania stołu jadalnianego, wysuwającego się wprost z boku wyspy kuchennej. Paleta rozwiązań jest niezwykle bogata, dominują w niej wysuwane blaty, mogące pełnić rolę stolika kawowego, dodatkowego blatu roboczego lub jadalnianego. 

Wyspa kuchenna to nie tylko spoiwo łączące dwie mieszkalne strefy, ale ważny aranżacyjnie element wystroju, stanowiący swoisty diament w koronie nowoczesnej kuchni otwartej na salon. Jej wyrafinowana forma, nietuzinkowy, frapujący deseń okalającego ją materiału, czy elementy naturalnego drewna z widocznymi sękami sprawią, że staje się designerskim majstersztykiem wzbudzającym zachwyt. Jej wyrafinowane wzornictwo może sprawić, że stanie sie centralnym miejscem domu, niepozostawiającym obojętnym nikogo spośród odwiedzających nas gości.

Wentylacja w kuchni otwartej na salon
Projektując kuchnię otwartą na salon, należy pamiętać o prawidłowej wentylacji, by uniknąć rozprzestrzeniania się kulinarnych zapachów w głąb domu oraz osiadania pary wodnej, cząsteczek kurzu i tłuszczu na sprzętach kuchennych, jak i meblach w salonie. Dobry okap lub pochłaniacz w takim przypadku jest nieodzowny- może wysuwać się wprost z płyty grzewczej, bądź znajdować się tuż nad nią. Współczesne okapy stają się multifunkcjonalne łącząc w sobie praktyczne walory pochłaniacza zapachów, filtratora powietrza, punktu oświetleniowego ułatwiającego gotowanie oraz zalety estetyczne. Dodatkowo, nietuzinkowa forma czy ciekawa kolorystyka okapu mogą dodać aranżacyjnego akcentu całemu wnętrzu. Pamiętajmy, jednak że designerski okap zawieszony tuż nad płytą grzewczą ulokowaną w wyspie kuchennej będzie dość dominującym stylistycznym elementem, pełniąc pierszoplanową rolę.

Materiałowa i stylistyczna harmonia
Harmonijne połączenie strefy kuchennej i wypoczynkowej z pewnością ułatwi powierzenie wykonania mebli na wymiar do obu tych przestrzeni jednemu wykonawcy. Dzięki temu zyskujemy pewność kolorystycznego i stylistycznego dopasowania mebli oraz zachowania ich wysokiej jakości. Marka Halupczok umożliwia wykonanie zarówno mebli kuchennych, jak i do salonu. Stylistyczne rozwiązania zastosowane w meblach kuchennych mogą wówczas mieć swoją kontynuację w meblach wypoczynkowych. Prym tutaj wiodą podświetlane półki na książki, umiejscowione na ścianie wyspy kuchennej skierowanej frontem do salonu oraz wnęki zatopione w powierzchni wyspy, których ruchome przegródki wypełnione aromatycznymi ziołami lub innymi roślinami doniczkowymi, pozwolą stworzyć w kuchni domowy ogródek, obecny również w salonie. Sprzęty AGD, dostępne obecnie w szerokiej gamie kolorystycznej i stylistycznej również doskonale wpasują się w wizję wnętrza zarówno nowoczesnego, jak i stawiającego na uniwersalną klasykę. Podłoga odgrywa bardzo ważną rolę przy tworzeniu kuchni otwartej na salon. W subtelny, ale niezwykle estetyczny sposób można oddzielić od siebie strefę kuchenną i dzienną dobierając różny materiał na jej powierzchnie. Fantazyjne połączenie kuchennych płytek z drewnem w części salonowej, nie tylko podniesie walory estetyczne wnętrza, ale też jednoznacznie wyznaczy granicę pomiędzy kuchnią a salonem.
 

Kuchnia otwarta na salon – jak oddzielić dwa pomieszczenia?
Kuchnia otwarta na salon – jak oddzielić dwa pomieszczenia?

Otwarta kuchnia na niewielkiej przestrzeni
Kuchnia otwarta na salon, to niekoniecznie duża kuchnia z wyspą. W zależności od wymiarów pomieszczenia czasami są to także aneksy kuchenne w salonie, w niewielkim apartamencie. Wtedy, niejednokrotnie na jednej krótkiej ścianie, musimy zmieścić wszystkie niezbędne sprzęty i blat roboczy. Na takiej niewielkiej powierzchni szczególną uwagę należy zwrócić na kolorystyczną i materiałową synergię wspólnej przestrzeni salonu z aneksem. W mniejszej kuchni rozwiązaniem jest również półwysep, posiadający zalety adekwatne do wyspy kuchennej. Tutaj  również należy pamiętać o zachowaniu trójkąta roboczego, a więc ergonomicznym rozplanowaniu sprzętów AGD wyznaczających strefy użytkowe kuchni. W zaaranżowaniu takiego wnętrza nieocenionym może okazać się skorzystanie z porady doświadczonego projektanta, który zaproponuje sprytne sposoby na ukrycie sprzętów lub wysuwane manualnie bądź elektrycznie małe blaty, niezabierające miejsca po ich zamknięciu. Mobilne rozwiązania, indywidualnie projektowane, ściśle według wymiarów pomieszczenia oraz potrzeb właściciela kuchni otwartej na salon, spełnią na małej przestrzeni codzienne funkcjonalne potrzeby. Pozwolą cieszyć się  wspólnymi posiłkami, czy kawą wypitą w towarzystwie, by zaraz po wypełnieniu tego zadania, móc znów uwolnić przestrzeń mieszkalną.

Projektując kuchnię otwartą na salon zaleca się zasięgnąć porady eksperta, który pomoże podjąć właściwe decyzje co do projektu i doboru materiałowego. Warto także postawić na meble wykonywane na wymiar, ponieważ pozwalają one nie tylko na dowolną aranżację pomieszczenia, wybór ciekawych materiałów i doskonałe wkomponowanie mebli kuchennych w otoczenie salonu, ale także ułatwią spójne i estetyczne połączenie tych dwóch mieszkalnych stref w jedną harmonijną całość.


 

Rzemieślnicza pasja tworzenia

Kuchnia otwarta na salon – jak oddzielić dwa pomieszczenia?

Salony

Chcesz wiedzieć więcej? Zapraszamy do kontaktu. Jesteśmy do Twojej dyspozycji!

Nasz zespół konsultantów i doradców pomoże w podjęciu decyzji, by Twoja wymarzona kuchnia przybrała realne kształty. Skontaktuj się z nami w dogodny dla Ciebie sposób:
tel./fax +48 77 465 14 76
biuro@meble-halupczok.pl

zobacz wszystkie

Zamów kuchnię on-line email email
Zadzwoń do naszego projektanta
Tel.: +48 735 200 750

 
Przetwarzanie danych osobowych
Copyright © Halupczok
Projekt i wykonanie: commplace.pl