main image: Kuchnia z uchwytami czy bez?
Kuchnia z uchwytami czy bez? Projektanci Halupczok zapraszają w podróż po tajnikach tworzenia pięknych wnętrz.

Trendy wnętrzarskie ostatnich kilkunastu lat spowodowały, że jako marka Halupczok wprowadziliśmy do naszej oferty wiele systemów bezuchwytowych, lub takich które mają uchwyt liniowy, krawędziowy lub sprytnie ukryty… Powiedzmy na początku, jaką przyjmujemy definicję systemu bezuchwytowego. Jest to linia mebli, w której fronty nie posiadają tradycyjne montowanego do lica uchwytu lub gałki. Najczęstszym sposobem na stworzenie takiego frontu jest takie ukształtowanie górnej krawędzi, żeby np. przy zamkniętej szufladzie można było bez problemów ją otworzyć chwytając właśnie za tę krawędź. W ostatnim dziesięcioleciu z pomocą przyszło nam wspomaganie elektryczne. Nie musimy w żaden szczególny sposób kształtować frontu, po prostu zaopatrujemy szafkę we wspomaganie elektryczne. Taki front otwiera się po naciśnięciu. Rozwiązania zwane potocznie „push to open” funkcjonują także bez wspomagania elektrycznego, dzięki zamontowaniu specjalnych mechanizmów. Producenci AGD wyszli naprzeciw tym trendom i wprowadzili do oferty sprzęt AGD otwierany w ten sam sposób. Stosując opisane rozwiązania możemy uzyskać ciekawy efekt np. monolitycznej wyspy, czy ściany, z której nie wystają żadne uchwyty- nic nie zaburza jednolitej powierzchni. Estetycznie jesteśmy usatysfakcjonowani, czy jednak jest to wygodne?

Jakie są plusy, a jakie minusy rozwiązań bezuchwytowych? Niewątpliwie w przypadku dolnych szafek świetnie sprawdzają się rozwiązania krawędziowe. Są estetyczne, wygodne w użyciu, a także łatwe do utrzymania w czystości. Po kilkunastu latach obecności na rynku wspomagania elektrycznego możemy też ocenić to rozwiązanie. Na pewno jest ono bardzo przydatne w szafce zlewozmywakowej (dostęp do sortownika/ kosza na śmieci bez użycia rąk) i górnych szafkach z klapami. Jeśli nasze meble kuchenne są wysokie, a użytkownik niski. To doskonały sposób na ułatwienie otwierania i zamykania górnych frontów (klapę otwieramy poprzez naciśnięcie frontu, a zamykamy naciskając przycisk zamontowany w dolnej części korpusu szafki- w zasięgu ręki).

Czy są jakieś minusy? Użytkowanie kuchni w przypadku chwilowego braku prądu jest bardzo utrudnione, wręcz niemożliwe. Co w takim razie z tradycyjnymi uchwytami? Ostatnie kilka lat przyniosło nam gros trendów np. glamour, gdzie uchwyt jest bardzo istotnym elementem estetyki. Producenci wprowadzili uchwyty w wielu nowych kolorach (np. złota, miedzi) , uchwyty chromowane oraz z dodatkiem np. kryształów. Można odnieść wrażenie, że forma uchwytu stała się nadrzędna wobec funkcji, którą ma spełniać.

Pozostaje kwestia kuchni tzw. klasycznych, stylizowanych. One raczej nie występują w wersjach bezuchwytowych, chociaż my wprowadziliśmy pewien udany eksperyment. Poza kuchniami Bristol, Imperia, czy Stafford, posiadającymi tradycyjne uchwyty w stylistyce klasycznej, wprowadziliśmy stylizowaną kuchnię Calabria, która może występować bez uchwytów, a także ramiak-  może być podzielony w niej na dwa fronty.

Reasumując, należy zawsze zacząć od wyboru stylu, w jakim ma być kuchnia, wtedy można zdecydować o sposobie otwierania frontów (może być także mieszany- dolne szafki z uchwytami, a górne bez). Zawsze jednak należy dobrze się zastanowić i wybrać równowagę między formą i  funkcją. Z pomocą na pewno przyjdą profesjonalni projektanci firmy Halupczok, do konsultacji z którymi zaprasazamy on-line.
Przygotują projekt bez konieczności Państwa wychodzenia z domu.

Zapraszamy do kontaktu z Managerem salonu w wybranej lokalizacji http://bit.ly/halupczok_kontakt

 

Znajdź najbliższy salon

Odwiedź nas

Współpraca zagraniczna

Zostań partnerem Halupczok