main image: Kuchnia z oknem – jak ją urządzić?
Okno w kuchni bezsprzecznie niesie ze sobą wiele korzyści. Dlatego na etapie budowy domu zdecydowanie warto wziąć pod uwagę taki układ pomieszczenia, który pozwoli wpuścić do przestrzeni dużo światła i zezwoli na maksymalne zagospodarowanie dostępnego miejsca. Idealnym rozwiązaniem będą w takim przypadku zabudowy kuchenne na wymiar, które można dopasować bezpośrednio do fantastycznego układu jakim jest kuchnia z oknem. Jak odpowiednio zaaranżować takie wnętrze i na co w szczególności zwracać uwagę? Jakie są zalety i wady takiego rozwiązania? Poniżej postaramy się wyczerpująco odpowiedzieć na te nurtujące pytania.
Kuchnia z oknem Siena od Halupczok
Zdj. Kuchnia z oknem daje dostęp do naturalnego światła słonecznego, przez co wpływa pozytywnie na samopoczucie domowników. Fot. Halupczok.

Nowoczesna aranżacja kuchni z oknem – zalety

Jedną z największych zalet układu pomieszczenia jakim jest kuchnia z oknem to oczywiście dostęp do naturalnego świata dziennego. Dzięki temu oszczędzamy prąd, bez konieczności doświetlana kuchni światłem z żarówek. Drugim, niezwykle ważnym atutem posiadania okna w kuchni jest możliwość wietrzenia pomieszczenia. Cyrkulacja powietrza odgrywa kluczowe zadanie, pozwala na szybsze pozbycie się zapachów i pomaga odprowadzać wilgoć, która może gromadzić się w rezultacie kulinarnych eksperymentów. Okno dodaje również walorów wizualnych – dodaje wnętrzu lekkości i optycznie je powiększa. Krótko mówiąc, kuchnia z oknem zyskuje na atrakcyjności.

Kuchnia z oknem w nowoczesnej aranżacji – wady

Prawdę mówiąc, kuchnia z oknem ma zdecydowanie więcej zalet niż wad, warto wspomnieć o pewnych drobnych niedogodnościach, które mogą (lecz nie muszą) być przeszkodą w niektórych sytuacjach związanych z użytkowaniem pomieszczenia. Z pewnością okno zabiera przestrzeń, którą można zabudować meblami, co skutkuje mniejszą liczbą szafek. Należy też zwracać szczególną uwagę na to jakie elementy zabudowy kuchennej nie powinny znajdować się przy oknie. Chodzi tutaj na przykład o źródła ciepła, takie jak palniki z gazem. Przeciąg może zgasić płomień lub poruszyć zasłoną lub firanką niebezpiecznie nad źródłem ognia. Należy unikać także zastawiania okna sprzętem kuchennym. Problematyczne może być częste czyszczenie okna, na którym mogą osadzać się para wodna i inne zabrudzenia powstałe w wyniku użytkowania kuchni.

Ogromne możliwości aranżacyjne a kuchnia z oknem

Kuchnia z oknem daje bardzo duże pole do popisu dla projektanta. Jak zaaranżować przestrzeń przy oknie? Istnieje kilka sprawdzonych, praktycznych rozwiązań. Jednym z nich jest umieszczenie w tym miejscu blatu roboczego i rozszerzenie miejsca do pracy o powierzchnię parapetu. Dzięki temu zyskujemy miejsce na odstawienie używanych przedmiotów. Pamiętajmy jednak, żeby nie blokować okna sprzętem AGD – czajnikiem, tosterem, ekspresem czy mikrofalówką. Okno powinno swobodnie dać się otwierać. Parapet można również zaadaptować jako stolik. Wystarczy umiejętnie wkomponować większy fragment blatu w posiadaną przestrzeń i dobrać pasujące krzesła. Dzięki temu zabiegowi zyskamy miejsce na szybki posiłek czy dodatkową powierzchnię roboczą.

Kuchnia z oknem narożnym i wyspą od Halupczok
Zdj. Kuchnia Siena doskonale prezentuje się w słonecznym świetle pochodzącym z dużego okna. Fot. Halupczok

Okno jako element zabudowy kuchennej

Okno można bardzo sprytnie wkomponować w zabudowę meblową na wymiar. Może ono być elementem ciągu szafek, tworząc harmonijną kompozycję. Szafki można umieścić także nad oknem – wszystko zależy od naszych potrzeb i zdolnego projektanta, który zaproponuje odpowiednie rozwiązania. Niektóre osoby decydują się jednak na pozostawienie ściany z oknem pustej – bez podwieszanych mebli. Ten zabieg sprawdza się doskonale w dużych, otwartych na salon pomieszczeniach. Nadaje aranżacji lekkości i oddechu.

Kuchnia z oknem a zlew

Przy planowaniu takich działań jak aranżacja kuchni z oknem, wielu klientów decyduje się na umieszczenie zlewu zaraz przy oknie. To bardzo dogodne rozwiązanie, ponieważ podczas mycia naczyń pozwala cieszyć oko widokiem na otaczający świat i umilić ten kuchenny obowiązek. Przy takiej aranżacji musimy jednak zwrócić uwagę na miejsce instalacji baterii w zlewozmywaku. Nie może ona przeszkadzać w otwieraniu okna, dlatego powinna być umieszczona z boku zlew. Jeśli nie ma takiej możliwości, producenci armatury wyszli naprzeciw oczekiwaniom klientów i w swojej ofercie mają specjalne baterie podokienne, które można chować, składać, łamać lub obracać pod kątem dziewięćdziesięciu stopni.

Jak urządzić kuchnię z dużym oknem?

Co w przypadku, gdy jedna z kuchennych ścian jest zajęta przez duże okno? To spore pole do popisu dla projektanta. Szerokie i wąskie okno może pięknie doświetlić kuchnię i stanowić samo w sobie element dekoracyjny – niczym panoramiczny obraz. Umiejętne wkomponowane w zabudowę kuchenną okno horyzontalne może być pięknym przedłużeniem górnych szafek kuchennych w projektach na wymiar. Ciekawie ma się też sprawa w przypadku wykuszy, szczególnie w starym budownictwie, gdzie taka kompozycja była bardzo popularna. To idealne miejsce na duży blat roboczy i całkiem pokaźną strefę do przechowywania, dzięki pojemnym szafkom w dolnej części zabudowy.

Kuchnia z oknem narożnym i wyspą

Bardzo dużą popularnością w domach jednorodzinnych cieszy się układ kuchni z oknem oraz wyspą. To bardzo wygodna kompozycja, gdyż w pomieszczeniu zyskujemy obszerną przestrzeń roboczą, która będzie doskonale doświetlona naturalnym światłem dziennym. Okno narożne dodaje pomieszczeniu lekkości i wyjątkowego, nowoczesnego charakteru. Współczesne technologie pozwalają na wyprodukowanie okien w dowolnych rozmiarach bez słupka narożnego – dzięki temu wnętrze wygląda jeszcze bardziej oryginalnie i wyjątkowo. Z pewnością wnętrze z dużym oknem na świat, wpuszczając do środka dużo słońca, będzie bardzo pozytywnie wpływać na samopoczucie wszystkich domowników. Ramy okienne można też dopasować kolorystycznie do powstającej zabudowy kuchennej. Białe, w kolorze drewna czy czarne – wszystko zależy od tego, jaki efekt chcemy osiągnąć. Ogranicza nas tylko nasza własna wyobraźnia.

Więcej informacji o kuchniach z wyspą można znaleźć tutaj.

Kuchnia na wymiar dla idealnego dopasowania

Bez wątpienia najlepszym rozwiązaniem dla kuchni z oknem będzie zabudowa meblowa na wymiar. W ten sposób jesteśmy w stanie maksymalnie zagospodarować posiadaną przestrzeń, zapewnić ergonomię i komfort pracy w kuchni. Obecność okna wymusza na projekcie zastosowanie określonych rozwiązań. Doświadczony designer z pewnością będzie w stanie doradzić rozwiązania, które zawierać w sobie będą wszystkie niezbędne funkcjonalności, tak aby czas spędzony w kuchni należał do przyjemności. Estetyka wnętrza też odgrywa tutaj ważną rolę. Poniżej przedstawiamy kilka inspiracji, które mogą sprawdzić się w pomieszczeniach takich jak kuchnia z oknem.

Ariana – blask marokańskiego złota skąpany w słońcu

Jednym z bardzo oryginalnych projektów marki Halupczok jest wyjątkowa kuchnia Ariana, która wyjątkowo dobrze wygląda w pomieszczeniach dobrze oświetlonych – a to ze względu na unikalny kształt i kolor frontów. Pod wpływem światłą słonecznego ich unikalność jest jeszcze bardziej podkreślona. Wyraziste zestawienie matu z połyskiem, fazowanego szkła oraz połyskującego lakieru zabierają w stylistyczną podróż po odległych krańcach globu. Marokańskie złoto przywodzi na myśl miłość w Casablance, a autorski, nieregularnie falowany wzór frontów meblowych wydobywa namiętne blaski i cienie tego uczucia. Dominująca barwa cennego kruszcu wraz z głęboką czernią niczym dwa żywioły zdają się walczyć o atencję. Przeszklone szuflady z możliwością personalizacji grawera na szkle, a także pojemne oraz podświetlone szafki odzwierciedlają funkcjonalną stronę kolekcji, dodatkowo uwypukloną przez ergonomię projektu zachowaną w ulokowaniu sprzętów.

Zobacz więcej zdjęć zachwycającej kolekcji Ariana marki Halupczok, która idealnie nadaje się jako kuchnia z oknem.

Kuchnia z oknem z kolekcji Ariana
Zdj. Kolekcja Ariana będzie wyglądała jeszcze piękniej gdy będzie skąpana w blasku porannych promieni słonecznych. To idealna propozycja dla pomieszczeń takich jak kuchnia z oknem. Fot. Halupczok

Efektowne piękno zamknięte w ozdobnej ramie

Blat wyspy kuchennej wzbogacony o system indukcyjnego ładowania telefonu powstał z plamoodpornego kamiennego surowca wytrzymałego na uderzenia i ścieranie. Stylizowana rama, której połysk koresponduje z lśniącymi przeszkleniami bezuchwytowych frontów niczym w obrazie, podkreśla efektowne piękno zamknięte w falistej fasadzie mebli. Ukoronowaniem kolekcji są zdobne złote uchwyty wieńczące całość niczym klejnoty w królewskiej koronie. Kuchnia wykonywana jest pod określony wymiar, dlatego jesteśmy w stanie dopasować zabudowę do każdego wnętrza, również tego z dużym oknem.

Lucca Vetro – ideał zaklęty w drewnie

Co jeszcze wygląda wspaniale skąpane w świetle promieni słonecznych? Oczywiście połączenie czaru naturalnego drewna i białych frontów. Drewniane kuchnie kryją w sobie wyjątkowość natury. W Lucca Vetro uwydatnienie drewnianych detali na tle idealnie gładkich białych frontów stworzyły istny majstersztyk nowoczesnej kuchni z drewna. We wspomnianej kolekcji marki Halupczok gustowne drewniane motywy kryją nowatorskie rozwiązania. Jadalniany blat wykonany z orzecha amerykańskiego tworzy unikalną całość złożoną ze starannie wyselekcjonowanych drewnianych elementów. Misternej konstrukcji lekkości dodaje szklana podpora. Nieskazitelna biel gładkich frontów wspaniale przełamuje ciepły brąz orzecha. Lucca Vetro łączy lekkość rustykalnych akcentów z wielkomiejskim szykiem.

Zobacz jak prezentuje się wspaniała klasyczna kuchnia Lucca Vetro.

Połączenie finezji i rzemieślniczej pasji

Oświetlona półka na książki ozdabia śnieżnobiałą wyspę kuchenną, a regał nad zlewem ułatwia utrzymanie ładu, pełniąc jednocześnie funkcję dekoracyjną. Ergonomia użytkowania kuchni na wymiar przejawia się w dwóch wieżach cargo skrywających pojemne półki. Kompozycyjna maestria tworzy idylliczną przestrzeń nowoczesnej kuchni. Ta kuchnia będzie bardzo dobrze prezentować się w pomieszczeniach z dużym oknem wertykalnym lub tam gdzie są drzwi balkonowe. Duża ilość światła wpadającego do wnętrza uwypukli kunszt starannie zaprojektowanych mebli na wymiar. Kuchnia z dużym oknem to fantastyczne wyzwanie dla projektanta.

Kuchnia z dużym oknem Lucca Vetro od Halupczok
Zdj. Duże okno wspaniale współgra z klasycznym modelem kuchni Lucca Vetro. Fot. Halupczok

Dobry projekt gwarantem satysfakcji z kuchni

Nasz zespół projektantów i doradców klienta jest doskonale przygotowany, żeby przedstawić szeroki zakres możliwości realizacji projektów kuchni z oknem. Wykonujemy meble kuchenne według indywidualnych projektów, które są kreowane przez naszych projektantów. Istnieje także możliwość zrealizowania gotowego projektu architekta, który z należytą starannością zostanie zrealizowany przez specjalistów z teamu Halupczok.

Znajdź najbliższy salon

Odwiedź nas

Współpraca zagraniczna

Zostań partnerem Halupczok