main image: Kuchnia w kształcie litery G – jak urządzić?
Kuchnia może być zaaranżowana na tysiąc sposobów. To jaki układ mebli wybierzemy do tego pomieszczenia zależy od kilku czynników. W dzisiejszym tekście przyjrzymy się możliwym kompozycjom i weźmiemy na tapet układ taki jak kuchnia w kształcie litery G. Aranżacja przestrzeni kuchennej to w końcu bardzo istotna kwestia – remont tego pomieszczenia realizuje się przeważnie raz na 10-15 lat. Musi być zatem bezsprzecznie dobrze przemyślany. W jakich domach i mieszkaniach sprawdzi się układ w literę G? Na co należy zwracać uwagę przy wyborze odpowiedniej zabudowy meblowej na wymiar? Zapraszamy do lektury!

Różne układy mebli w kuchni

Istnieje wiele kompozycji mebli kuchennych, a ich rozmieszczenie opisywane jest za pomocą liter w alfabecie, nawiązując do ich kształtu. Najczęściej występujące układy mebli w kuchni kryją się za literami: C, G, L, U. To który wybierzemy zależy od kilku elementów. Należy wziąć pod uwagę wielkość pomieszczenia, jego kształt, umiejscowienie drzwi i okien, rozmieszczenie przyłączy, indywidualne preferencje domowników i ich styl życia, a także średni czas spędzony w kuchni, poświęcony na przygotowanie posiłków.

Rozmieszczenie mebli a trójkąt roboczy

Poruszając tematykę układu mebli kuchennych i projektowania wnętrz tego typu prawdopodobnie spotkamy się z pojęciem trójkąta roboczego lub trójkąta pracy. Czym jest to zagadnienie? Jest to bez wątpliwości najważniejsza zasada planowania każdej ergonomicznej kuchni. Dlatego poniżej dołożymy wszelkich starań aby nakreślić czym jest trójkąt roboczy w kuchni i czy zawsze powinniśmy się nim kierować? Czy musi on mieć swoje odzwierciedlenie we wszystkich typach pomieszczeń? Co w przypadku wnętrz o różnych gabarytach(małych i dużych)? Jak trójkąt roboczy ma wyglądać w różnego rodzaju układach mebli kuchennych (takich jak wspominana już kuchnia w kształcie litery G)?

Kuchnia w kształcie litery G Toscana
Zdj. Kuchnia w kształcie litery G na przykładzie projektu kuchni na wymiar Toscana. Fot. Halupczok

Trójkąt pracy – krótka definicja

Czy jest zatem trójkąt roboczy? Odpowiedź jest całkiem prosta! To takie rozmieszczenie kluczowych sprzętów kuchennych, które zapewnia właściwą ergonomię pracy w kuchni. Oznacza to tyle co najmniej wysiłku przy jak najbardziej efektywnej i wygodnej pracy. Które urządzenia kuchenne zaliczamy do tych kluczowych? To najbardziej istotne w każdej kuchni kuchenka, zmywarka i piekarnik. Powinny one być w określonej, minimalnej odległości od siebie, odpowiedniej kolejności – oddzielone pewnym odstępem w postaci przestrzeni roboczej (blatu kuchennego). Tak jest w sytuacji idealnej – jednak nie każde wnętrze pozwala na wygospodarowanie odpowiedniej ilości miejsca, by taki trójkąt roboczy w kuchni zaplanować.

Funkcjonalna kuchnia w kształcie litery G

Opisywany układ, jeśli dobrze rozplanowany, może być jednym z najbardziej funkcjonalnych kompozycji zabudowy meblowej na wymiar. Istnieje bardzo dużo argumentów przemawiających za literą G. Przede wszystkim jest to układ uniwersalny, który sprawdzi się zarówno w małych, jak i dużych pomieszczeniach. Dzięki dużym możliwościom aranżacyjnym pozwala zadbać o właściwą ergonomię pracy i funkcjonalność. Co jeszcze jest warte zaznaczenia, kuchnia w kształcie litery G pozwala na posiadanie sporej ilości szafek, a co za tym idzie – mnóstwo miejsca do przechowywania żywności i akcesoriów kuchennych.

Kuchnia w kształcie litery G Toscana
Zdj. Kuchnia w kształcie litery G na przykładzie projektu kuchni na wymiar Toscana. Fot. Halupczok

Kuchnia w kształcie litery G a zachowanie zasad trójkąta roboczego

Z założenia przyjmuje się, że w perfekcyjnej sytuacji sprzęt AGD jest rozmieszczony tak, że lodówka sąsiaduje ze zlewozmywakiem, a po drugiej stronie znajduje się płyta grzewcza. Aby zapewnić najwyższy komfort pracy w kuchni, urządzenia powinny znajdować się w odległości od minimum 120 do maksimum 210 centymetrów (jeśli chodzi o dystans między lodówką a zlewem). Umożliwi to zapewnienie dużej ilości miejsca do przygotowywania posiłków na blacie – obierania, krojenia itp. Podobną odległość należy utrzymać między lodówką, a kuchenką. Dystans między zlewem a kuchenką powinien wynieść minimalnie nieco mniej, bowiem około 90 centymetrów. Nie powinniśmy jednak w tym przypadku przekraczać odległości 210 centymetrów, przenoszenie produktów może być już mniej komfortowe przy takim dystansie. Kuchnia w kształcie litery G daje bardzo duże możliwości aranżacyjne i bardzo łatwo jest zachować w niej zasadę trójkąta pracy. Dlatego jest to bardzo efektowny układ mebli w kuchni.

Kuchnia w kształcie litery G Toscana
Zdj. Kuchnia w kształcie litery G na przykładzie projektu kuchni na wymiar Toscana. Fot. Halupczok

Podział na strefy a kuchnia w kształcie litery G

Oprócz zasad związanych z trójkątem roboczym, warto przy okazji przygotowań do aranżacji kuchni zaznajomić się z rodzajami stref w pomieszczeniu. Wyróżniamy dokładnie 5 stref funkcjonalnych. Należą do nich: strefa przechowywania jedzenia i akcesoriów, strefa zmywania, strefa przygotowania, strefa gotowania i pieczenia. Odpowiednie rozmieszczenie stref zapewni sprawy ciąg komunikacyjny i poprawi ergonomię pracy w kuchni. Kuchnia w kształcie litery G pozwala idealnie skomponować poszczególne elementy zabudowy kuchennej tak, aby umiejętnie wydzielić wszystkie strefy i zachować podział na trójkąt roboczy. Więcej o strefach można poczytać w naszym poprzednim artykule pod tytułem: „Trójkąt roboczy w kuchni – porady”.

Jak urządzić kuchnię w kształcie litery G z oknem?

Kuchnia z oknem to pomieszczenie idealne – dostęp do światła dziennego dobrze wpływa na samopoczucie. To także zaleta w postaci dostępu do świeżego powietrza, pokój można szybko przewietrzyć po kuchennych eksperymentach. Dużym plusem jest także naturalne oświetlenie, dzięki któremu możemy zaoszczędzić sporo energii elektrycznej potrzebnej do iluminacji pomieszczenia. Projektując zabudowę kuchenną warto tak zaaranżować wnętrze, aby światło padające z zewnątrz w jak największym stopniu oświetlało blat roboczy. Zlewozmywak jest często umieszczany zaraz przy oknie. Dzięki temu przy myciu naczyń możemy cieszyć się widokiem zza okna. Taki układ wymaga jednak zwróceniu uwagi na kilka czynników. Bateria musimy umieścić tak, aby nie przeszkadzała w otwieraniu okna. W tym przypadku możemy skorzystać z nowoczesnych rozwiązań i zamontować specjalną baterię podokienną, która będzie chowana lub zdejmowana. Nie powinno się za to przy oknie umieszczać kuchenki. Podmuch wiatru może przeszkadzać w gotowaniu lub nawet rozniecić płomień. Ryzykowne jest tez sąsiedztwo firanki okiennej w pobliżu źródła ciepła.

Kuchnia w kształcie litery G Toscana
Zdj. Kuchnia w kształcie litery G na przykładzie projektu kuchni na wymiar Toscana. Fot. Halupczok

Kiedy warto zdecydować się na kuchnię w kształcie litery G?

Układ taki jak kuchnia w kształcie litery G z powodzeniem znajdzie zastosowanie w większości pomieszczeń. Kuchnia zamknięta, kuchnia otwarta na salon lub kuchnia półotwarta na salon doskonale nadaje się do tego typu aranżacji. Jeśli dysponujemy dużą powierzchnią do zagospodarowania, kluczowe będzie rozmieszczenie mebli tak, aby maksymalnie ograniczyć „bieganie” między poszczególnymi strefami. W dużej kuchni można postawić na lekką kompozycję i zrezygnować z zabudowania ściany szafkami górnymi, jeśli dolny rząd dostarcza wystarczającej ilości miejsca do przechowywania. Wyspa kuchenna będzie dobrze podświetlona jeśli umieścimy ją naprzeciwko okna. W przypadku małych pomieszczeń meble kuchenne możemy zabudować pod sam sufit, tak aby maksymalnie wykorzystać posiadaną przestrzeń.

Kuchenne inspiracje marki Halupczok

Kolekcja mebli kuchennych, która z pewnością sprawdzi się w kompozycji takiej jak kuchnia kształcie litery G to model Toscana. Wyjątkowo unikalna kombinacja ciepła egzotycznego drewna z delikatną fakturą matowej czerni stwarza z kuchni na wymiar Toscana niezwykle eleganckie wnętrze. Uwagą na pierwszy rzut oka zwracają podświetlone witryny, które niewątpliwie nadają mu wyrafinowany sznyt, ale także ułatwiają utrzymanie porządku w kuchni.

Holistyczne ujęcie kreacji piękna i technologii

W kuchni Toscana ukryto szereg praktycznych udogodnień. Między innymi jest to mobilny blat wysuwany elektrycznie, za pomocą pilota. Pod nim skrywa się płyta grzewcza. Do tego dochodzą szuflady z logowanymi bokami. Umożliwiają one precyzyjną segregację akcesoriów, sprzętu i innych niezbędnych przedmiotów kuchennych. Uwagę przyciąga wyrazisty kolor fornirów o wyjątkowym rysunku słojów. Dodatkowo, połączona z innowacyjną technologią, tworzy iście nowoczesną kuchnię. Czyni z niej miejsce, w którym gotowanie jest czystą przyjemnością, a otoczenie inspiruje do kulinarnych eksperymentów. Charakterystyczna dla projektu jest też niecodzienna forma okapu kuchni Toscana. Oprócz tego, że kolekcja posiada ciekawe walory estetyczne, projektanci wyposażyli ją również w wiele praktycznych rozwiązań, między innymi w kontekście utrzymania czystości, funkcjonalności i ergonomii.

Zobacz jak prezentuje się intrygujący design kuchni na wymiar Toscana. Zabudowę meblową można dopasować do każdego wnętrza, również takiego jak kuchnia w kształcie litery G.

Kuchnia w kształcie litery G Toscana
Zdj. Kuchnia w kształcie litery G na przykładzie projektu kuchni na wymiar Toscana. Fot. Halupczok

Z miłości do stolarstwa i pięknych przedmiotów

Zdajemy sobie sprawę, jak ważną przestrzenią w domach każdego z naszych klientów są kuchnie marki Halupczok. Tym bardziej zależy nam na doskonaleniu naszej pracy i kreowaniu rozwiązań o najwyższym poziomie funkcjonalności i estetyki, a także projektowaniu wnętrz odpowiadające wymaganiom najbardziej wymagających odbiorców.

Nowoczesne kuchnie szyte na miarę potrzeb

Idealne dopasowanie, wyczucie smaku i wyszukanego stylu, a jednocześnie mnóstwo nowoczesnych technologii w dążeniu do nowoczesności – staramy się aby nasze kuchnie były zarazem piękne i innowacyjne. Naszym celem jest kreowanie krojów doskonałych, które na zawsze wpiszą się w klimat, emocje i przeżycia użytkowników. To właśnie w kuchni opracowanej na podstawie unikalnej koncepcji poranna kawa smakuje najwyśmieniciej. Doznanie dodatkowo potęguje różnorodność faktur, wzorów, i materiałów. Pozwala nam to tworzyć wysublimowane i ponadczasowe rozwiązania naszych projektantów. Sięgają oni codziennie w głąb swojej wyobraźni po coraz to nowe koncepcje, tak aby oferować jedyne w swoim rodzaju koncepcje. Nowoczesne kuchnie na wymiar marki Halupczok są zobrazowaniem kreatywności i wyobraźni profesjonalistów. Dzięki wsłuchaniu się w potrzeby i upodobania naszych klientów, możemy tworzyć nowoczesne realizacje zaprojektowane na miarę przyszłości i z myślą o najwyższym poziomie estetyki i jakości.

Zobacz listę naszych salonów firmowych i wstąp zobaczyć piękne ekspozycje kuchni Halupczok.

Znajdź najbliższy salon

Odwiedź nas

Współpraca zagraniczna

Zostań partnerem Halupczok