main image: Jakie szafki do kuchni wybrać?
Odpowiedni projekt i właściwie dobrane szafki do kuchni gwarantują stworzenie funkcjonalnej w użytkowaniu przestrzeni. Każdy klient doceni to przy przygotowywaniu posiłków, codziennym gotowaniu i częstym przebywaniu w kuchni. W zależności od indywidualnych upodobań oraz wielkości pomieszczenia możemy zdecydować się na zabudowę składającą się z różnej ilości, wysokości i głębokości szafek mebli kuchennych. Zabudowa kuchenna przy korzystnym wykorzystaniu przestrzeni powinna zapewnić odpowiednią ilość miejsca na przechowywanie produktów spożywczych, naczyń, urządzeń drobnych i akcesoriów kuchennych. Przybliżymy jakiego rodzaju szafki można wybrać oraz czym się sugerować by spełniły nasze oczekiwania.

Szafki na wymiar- indywidualne projekty

Firma Halupczok jest producentem mebli, który wykonuje zabudowy pod indywidualne potrzeby wymagających aranżacji. Szafki na wymiar pozwalają wykorzystać maksymalnie powierzchnię oraz są idealnie dopasowane. Elementy zabudowy kuchennej dostosowywane są przez projektantów Halupczok tworząc szafki o nietypowych wymiarach, kształtach oraz wykończeniach z niestandardowych materiałów. Każdy projekt tworzy niepowtarzalną stylizację danej kuchni, spełniając marzenia o wnętrzach naszych odbiorców. Wiedza oraz doświadczenie projektantów pomoże uniknąć błędów związanych z nieodpowiednim zaplanowaniem szafek, które nie spełnią zasad ergonomii. W związku z tym, dzięki kreatywnym pomysłom aranżacji nie ominą nas także trendy przodujące w branży meblarskiej.

Czym kierować się przy wyborze szafek kuchennych?

Analizując układ oraz rozmieszczenie szafek kuchennych projektant dostosowuję zabudowę do wymiarów pomieszczenia. Pod uwagę jest brane umiejscowienie okien, drzwi czy już przygotowanych przyłączy. Otwarte pomieszczenie na salon pozwala zaaranżować wyspę kuchenną, która niejednokrotnie może być połączona ze stołem. Z pewnością wybierając szafki kuchenne musimy zadecydować z jakich materiałów będą wykonane fronty, jaki styl mebli będzie się nam podobał. Więcej o szerokim katalogu frontów meblowych piszemy w artykule „Jakie fronty do mebli kuchennych wybrać”, do którego lektury zachęcamy. Ważna jest także ilość szafek i szuflad, która musi pomieścić niezbędne produkty i akcesoria. Przy przygotowaniu posiłków musimy mieć zapewnione miejsce blatu roboczego, który także jest dostosowany wysokością do naszego wzrostu.

Niewątpliwie atutem mebli na wymiar jest doprecyzowanie wysokości oraz szerokości każdego elementu szafki, który może być znaczący dla osób z rozmaitymi niepełnosprawnościami. Klient ma możliwość zabudowy sprzętów AGD w meblach, dzięki czemu nie będzie on w ogóle widoczny. Czy piekarnik standardowo ma być umieszczony pod płytą grzewczą, czy wygodniej będzie nam korzystać z urządzenia umieszczonego na wyciągnięcie ręki. Niewątpliwie, również zmywarka może być zabudowana w segmencie wysokim,dzięki czemu nie będziemy się schylać sięgając po umyte naczynia. Zdecydowanie warto mieć to w pamięci.

Rodzaje szafek kuchennych

Szeroka oferta szafek kuchennych daje możliwości wyboru nie tylko w różnicach gabarytów, sposobu otwierania, ale i dodatkowymi funkcjami. Różnorodność najlepiej jest prezentowana przez kompozycje mebli kuchennych na wymiar. Wówczas możemy wykorzystać dosłownie każdy centymetr pustej ściany, co ma duże znaczenie przy niewielkich pomieszczeniach mieszkalnych. Zabudowa zrównoważona charakteryzuje się ciągiem szafek dolnych i wiszących. Jest ona maksymalnie zwarta gdzie blat wkomponowany jest między zlew, a płytę grzewczą. W pomieszczeniach o większej powierzchni możemy pozwolić na przewagę segmentów stojących, wykorzystując wyspę jako miejsce do gotowania oraz przygotowania dań.

Dolne szafki do kuchni

Dolne szafki kuchenne są stosunkowo głębokie, ponieważ to na nich mamy miejsce robocze blatu oraz armaturę. Niewątpliwie, w strefie dolnej najczęściej przechowujemy garnki, talerze i urządzenia drobnego sprzętu AGD. A w szufladach trzymamy wkłady na sztućce oraz odpowiednie relingi oddzielające produkty spożywcze. Wyróżniamy dolne szafki do kuchni, które w swoim wnętrzu mają klasycznie półki stabilizujące powierzchnie lub szafki kuchenne z szufladami. Wśród nich możemy wybrać front na szufladzie, który doskonale sprawdzi się pod zlewem z sortownikiem na odpady. Górną powierzchnię szafki z wysuwanym frontem mogą obejmować szuflady wewnętrzne z miejscem na akcesoria.

Nowoczesne kuchnie mogą być wyposażone w szafki z wyciągiem typu Cargo, który idealnie sprawdzi się w roli małej spiżarni. Bezsprzecznie, wąskie systemy Cargo (np.15cm szerokości) umieszczone przy płycie grzewczej pomogą przy przechowywaniu oleju, który często wykorzystywany jest przy smażeniu. Podział typowy na osobne szuflady z opcją pełnego ich wysunięcia może być uzupełniony o różne separatory (np. na pokrywki do garnków, uchwyty na talerze). Niewątpliwie, istotne jest by wysokie szuflady miały duży udźwig, a prowadnice zamykały się cicho wyhamowując. W związku z tym, w szafkach zaślepionych warto wykorzystać przestrzeń montując systemy narożne typu Lemans lub Magis Corner. Bezsprzecznie, umożliwi to dostęp do wnętrza szafki bez nadwyrężania naszych kręgosłupów. Szafki dolne dla urozmaicenia mogą być wykorzystane jako regał np. na butelki z winem.

Polecamy także artykuł „Szafki narożne – funkcjonalne rozwiązanie”

Górne szafki do kuchni

Szafki górne montowane najczęściej 60cm nad blatem są spłycone w stosunku do dolnej zabudowy o kilkanaście centymetrów, by zapewnić wygodną pracę stojącą przy blacie. Niewątpliwie, ich wysokość jest uzależniona od indywidualnych wymagań. Niskie osoby mogą mieć problem z dostępnością do zbyt wysokich szafek górnych, ale istnieje tendencja do konstrukcji korpusów bezpośrednio pod sufit. W trudno dostępnych miejscach przechowywane są wówczas naczynia i akcesoria używane przez nas sporadycznie. Dzięki temu zyskujemy sporo miejsca do zagospodarowania i nie martwi nas osiadający kurz w pozostawionej wnęce między sufitem, a szafkami. Przede wszystkim, to co wyróżnia górne szafki to system otwierania frontów. Podnośniki mogą być wyposażone w elektrykę wspomagającą otwieranie i unoszenie frontów. Odróżniamy otwieranie frontu: na bok, do góry jako „klapa”, który w całości podnosi się do przodu lub łamie w połowie formatki (unosząc do góry).

Możliwości dla zabudowy górnej

Projektowanie górnej zabudowy może być urozmaicone przez przeszklone witryny, które nadadzą lekkości w całej aranżacji mebli kuchennych. Wiszące szafki do kuchni mogą być różnej głębokości, co sprawi wrażenie trójwymiarowej bryły. Korpus szafek górnych odpowiednio spełnia funkcję oświetlenia pola roboczego. Szafka nad płytą indukcyjną lub gazową sprawdzi się jako obudowa pochłaniacza.

Niewątpliwie, minimalistyczne projekty często korzystają z szafek dedykowanych do ukrycia sprzętu AGD. Kuchnie tradycyjne obok szklanych witryn w górnych szafkach preferują w swojej stylistyce także fronty z kratką lub siateczkowe. Rozwiązanie to idealnie sprawdziło się w kuchni Imperia w stylu tradycyjnym. Elementem dekoracyjnym mebli stylizowanych jest listwa wieńcząca przymocowana do górnej krawędzi. Podobnie jak zabudowa dolna, szafki wiszące mogą być wykończone elementem giętym. Dodatkowym elementem dekoracyjnym znajdującym się pomiędzy szafami są pilastry. Mogą przybierać różne kształty poprzez frezowanie wzorów oraz istnieje bogaty wybór szerokości tych dekoracyjnych wstawek.

Nadblatowe szafki do kuchni

Kolejnym rodzajem szafek do kuchni są nablatowe. Jak sama nazwa wskazuje znajdują się one na blacie i podobnie jak wiszące szafki kuchenne są zazwyczaj spłycone. Idealnie pasują do wykorzystania na sprzęt, który zazwyczaj zabiera nam miejsce na blacie. Jeśli chcemy schować ekspres do kawy bądź termomix, to w szafce nablatowej możemy zamontować szufladę wysuwną, co ułatwi nam obsługę. W tego typu szafce czasami występuje ruchoma żaluzja zamiast frontu wykonanego z płyty. Bezsprzecznie, szafki nablatowe doskonale sprawdzają się w aranżacjach kuchni stylizowanych, które swoim układem nawiązują do kredensów. W odróżnieniu od szafek górnych mogą tutaj wystąpić także szuflady, do których już nie będziemy musieli się schylać.

Szafki a wysoka zabudowa kuchni

Z pewnością, zabudowa wysoka składająca się z segmentów jest funkcjonalnym miejscem dla sprzętów AGD do zabudowy. Całość aranżacji może być ujednolicona przez fronty ukrywające chłodziarko-zamrażarkę, a piekarnik na wysokości naszych dłoni jest wówczas łatwiejszy w obsłudze. Ma to również zaletę przy mieszkaniu z małymi dziećmi, które są zainteresowane przyciskami umieszczonymi na kuchence. W segmentach wysokich mogą być również zabudowane mikrofalówki, parowary, kawiarki oraz szuflady grzewcze. Układ, rozmieszczenie oraz ilość wbudowanych w meble sprzętów, także wpływa na wygląd projektu. Sprzęty mogą być wyeksponowane poprzez zabudowę ich w ramce z innego materiału niż fronty mebli, która nie jest zlicowana z resztą zabudowy. Jeśli pomieszczenie jest niewielkie to sprzęty mogą znajdować się jedno pod drugim.

Szafki do kuchni a stylistyka wnętrza

Niewątpliwie, bardzo popularne ostatnio są segmenty stanowiące witryny, dzięki czemu masywność bryły kuchennej nabiera lekkości. Przyciemnione szkło frontów nadaje elegancji, a wyposażenie wnętrza wcale nie musi się składać wyłącznie ze szklanych półek. Przykładem kuchni z tak zaaranżowaną witryną jest ekspozycja Marsala. Wykonane z drewna litego uchwyty na kieliszki i półki na wino stwarzają przestrzeń do leżakowania kolekcjonerskich trunków, odpowiednio je eksponując. Również indywidualny napis na przeszklonych bokach korpusów szuflad wewnętrznych nada naszej kuchni wyjątkowej sylwetki.

Niewątpliwie, wysoka zabudowa ładnie prezentuje się również w obudowach, które urozmaicają kolorystykę lub wprowadzają nowy materiał. Przykładem może być rozwiązanie spękanego szkła przez które przenika oświetlenie w barwie przez nas wybranej. Warte uwagi jest to, że widocznym trendem w branży meblarskiej jest połączenie szafek stojących z wyspą. Niewątpliwie coraz częściej fronty mebli kuchennych nawiązują w pomieszczeniach otwartych do stylistyki salonu. Meble kuchenne, które są zaprojektowane minimalistycznie mają systemy przesuwne, za którymi ukryty jest sprzęt AGD. Na pierwszy rzut oka możemy w ogóle się nie orientować, że jesteśmy w pomieszczeniu, w którym przyrządzamy posiłki. Drzwi do spiżarni mogą być wykonane w sposób imitujący front meblowy umiejscowiony pomiędzy modułami. Zabudowa segmentów pod sam sufit wydaje się być praktyczna i często projektowana w niewielkich pomieszczeniach. W mieszkaniach każdy metr powierzchni użytkowej, może nas wspomóc w przechowywaniu zgromadzonych przez lata rzeczy.

Szafki do kuchni typu cargo

Niewątpliwie, praktycznym rozwiązaniem są szafki typu Cargo wysuwane na prowadnicach ze stelażem w środku. Pomieszczą one bardzo dużo produktów, a ich wykończenie może być dopasowane do korpusów lub dodatków kuchennych np. kolor antracytowy, wstawki drewniane boków itp. Z pewnością, wydzielona przestrzeń półek wyciągu Cargo pozwoli nam posegregować produkty w przemyślany sposób. Pełny wysuw ułatwia dostęp do towarów poukładanych z tyłu. Kolejnym rozwiązaniem przechowywania produktów w segmencie jest tzw. space tower czyli rząd szuflad wewnętrznych. Dzięki temu zestawieniu zyskujemy większy udźwig dla łącznej całości spiżarni. Formą regulowanych półek, które są na systemie elektrycznym wyjeżdżającym w całości z segmentu jest Convoy Lavido. Możliwy jest także jego wysuw zamocowany do zawiasu przy otwarciu frontu. System służący za spiżarnię, który wykorzystuję maksymalnie wnętrze modułu to Tandem Dispensa. Jego półki są również rozmieszczone na tylnej powierzchni frontu, a ich wielkość i umiejscowienia podobne jest jak przy chłodziarkach.

Godne uwagi jest to, że firma Halupczok opatentowała mechanizm regulacji wysokości ustawienia szuflad wewnętrznych, dzięki któremu możemy dopasować odległość pomiędzy szufladami do wysokości produktów. Staramy się spełniać oczekiwania klientów także wewnątrz mebli dostosowując wysokości i ilość półek.

Białe szafki do kuchni czy ciemne? Bogata paleta barw do wyboru

Decydując się na kolorystykę i tonację lakierowanych frontów projektanci biorą pod uwagę kubaturę pomieszczenia. Aby rozświetlić przestrzeń oraz optycznie ją powiększyć zalecane są jasne kolory. Dodatkowo możemy uzyskać efekt odbicia światła, gdy górny front szafki będzie polerowany na połysk. Białe szafki kuchenne są ponadczasowe i od lat mają wielu zwolenników. Zestawienie bieli z ciepłym odcieniem drewna jest bardzo uniwersalnym połączeniem, gdzie większość dodatków wspaniale się wkomponuje.

Szafki typowe dla kuchni klasycznych

Obecnie biała kuchnia występuje w wielu odsłonach, minimalistyczna bez zbędnych ozdób oraz stylizowanych jak we wcześniejszych latach. Kuchnie klasyczne nazywane często stylem angielskim lub kuchnie skandynawskie zawsze projektowane są w jasnych barwach z uwagi na mniejszą ilość promieni słonecznych wpadających przez okna. Biel świetnie komponuję się z naturalnymi blatami kamiennymi, metalem i szkłem. Neutralność białych szafek kuchennych sprawia,że każdy inny kolor lakieru, spieku czy forniru będzie dobrze dobranym połączeniem. Nowoczesne sprzęty kuchenne mogą działać na zasadzie kontrastu , mieć barwę czarną lub harmonijnie białą która nie wyróżnia się w całości zabudowy.

Białe fronty szafek kuchennych mogą być zaprojektowane w stylu glamour lub industrialnym, gdzie biel połączona jest z metalowymi oraz szklanymi powierzchniami.

Kuchnia klasyczna występuje w odsłonach modeli mebli Bristol, Imperia, Stafford. Uwidoczniony jest w nich czar minionych epok oraz precyzja wykonania frezowanych pilastrów czy listw wieńczących. Wkomponowane drewniane dębowe elementy oraz naturalność użylenia widoczna na blacie nawiązuje do inspiracji przyrodą. Białe kuchnie wyróżniają się wyszukanymi detalami oraz funkcjonalnymi rozwiązaniami.

Kuchnie nowoczesne a typy szafek

Kuchnie nowoczesne mogą zaskoczyć mobilnością elementów np. przesuwnym blatem lub wyjeżdżającym z wyspy barkiem z drewnianymi półkami na kieliszki. Białe kuchnie bezuchwytowe tworząc monolityczną, gładką powierzchnie są łatwiejsze w utrzymywaniu czystości. Prostota oraz porządek, niemalże laboratoryjny utrzymany w tym stylu sprawia, że wszystkie akcesoria mają swoje miejsce i nic nie rozprasza naszej uwagi. Niewątpliwie, obecnie w ofercie istnieje do wyboru bogate wyposażenie do wnętrza szafek kuchennych z szufladami. Klienci mogą wybierać akcesoria jak na przykład wkład na sztućce, który będzie dopasowany do szuflady wymiarem, kolorem oraz materiałem, z którego będzie wykonany. Projektanci Halupczok tworząc aranżacje starają się by każda zabudowa była indywidualna, dopasowana pod preferencje domowników. Istnieją fronty meblowe, które są niepowtarzalne, wykonywane na życzenie inwestora. Szafki do kuchni zyskują unikatowy wygląd, a innowacje technologiczne wykorzystane w projekcie podnoszą ich poziom prestiżu.

Dekoracyjne elementy szafek kuchennych

Na styl danej aranżacji często wpływają dodatkowe elementy wykończenia szafek kuchennych. Pośród jednolitych frontów, może wyróżniać się obudowa przygotowana dookoła zabudowy. Szafki wstawione w obudowę, która jest głębsza w stosunku do przedniej części uwypuklają zarys bryły. Owa rama, może nawiązywać do innych mebli, które umiejscawia się na tym samym poziomie w domu. Kolorystyka listwy cokołowej, jej cofnięcie i podświetlenie może nadać lekkości powyższym korpusom. Regulowana przez technologa wysokość listwy pomaga dostosować szafki stojące pod wzrost klienta. Cokoły mogą być wykonane z tego samego forniru, spieku, lakieru, co front meblowy. Drugą wersją są szafki dolne podwieszone bez listwy cokołowej.

Dodatkowe boki zawsze są lakierowane, fornirowane pod kolor frontów szafek. Kolor laminatu, z którego wykonane są korpusy wewnątrz mebli, może być wybrany indywidualnie przez klienta. Uzupełnieniem pomiędzy szafkami są blendy. Technolog przy opracowaniu rysunków technicznych musi dostosować projekt, by zabudowane sprzęty będą miały wentylację, a drzwiczki szafek swobodnie się otwierały.

Przy kuchniach stylizowanych nad wsypą może być zawieszona rampa z oświetleniem. Oprócz pilastrów ozdobnym elementem są kroksztyny oraz listwy podszafkowe. W witrynach mamy wybór szprosów o różnym kształcie. Pomieszczenie może być uatrakcyjnione przez kompozycję wszystkich wstawek, w którym domownicy przebywają z przyjemnością nie tylko przy przygotowaniu posiłków.

Reasumując, przy doborze szafek do kuchni warto skonsultować się z ekspertem w dziedzinie projektowania wnętrz. Gwarantuje to bowiem aranżację kuchni wypełnionej funkcjonalnymi rozwiązaniami i ergonomicznymi systemami, które dla komfortowej pracy w kuchni potrafią okazać się zbawienne.

Znajdź najbliższy salon

Odwiedź nas

Współpraca zagraniczna

Zostań partnerem Halupczok

Veneta Cucine

Włoskie meble kuchenne