main image: Co dać na ściany w kuchni?
Jak zaaranżować ściany w kuchni? Projektanci Halupczok zapraszają w podróż po tajnikach tworzenia pięknych wnętrz.

Ściany w kuchni, to temat dość często poruszany przez klientów. Zazwyczaj w swoich projektach kuchnia posiada szafki górne i dolne, a między nimi spory kawałek ściany, która nie dość, że powinna się wpisywać w aranżację pomieszczenia, to jeszcze powinna posiadać określone cechy.
Jakie cechy powinna mieć ta ściana? Przede wszystkim powinna być wykończona powłoką, która jest łatwa do utrzymania w czystości, odporna na szorowanie i środki chemiczne używane w kuchni. Niegdyś właściwie jedynym stosowanym materiałem były płytki ceramiczne. Obecnie mamy całą gamę materiałów. Wybierając płytki musimy zwrócić uwagę na to, żeby ich powierzchnia była dość gładka. Producenci oferują specjalne fugi, które są odporne na zabrudzenia, a także można szerokość fugi zminimalizować. Wielu klientom podoba się wykończenie ściany płytkami imitującymi cegłę lub nawet naturalnym łupkiem. Chropowate i nasiąkliwe materiały nawet po specjalnej impregnacji będą bardziej kłopotliwe w utrzymaniu czystości, niż materiały dedykowane do kuchni. Jedynym kamieniem, który możemy śmiało polecić, jest granit zamontowany na ścianie jako panel. Cieńszy niż blat, jednak zaimpregnowany w ten sam sposób.

Warto rozważyć tafle szkła w tym miejscu, jednak musimy pamiętać o zastosowaniu szkła hartowanego przynajmniej w miejscach, gdzie występują nagłe, wysokie skoki temperatury (np. przy płycie gazowej). Od dawna już producenci oferują szkło w różnych kolorach, a także z nadrukami lub szkło laminowane z grafiką dostosowaną do wystroju wnętrza.

Skupmy się jednak szerzej na rozwiązaniu nieoczywistym, a mianowicie tapetą. Czy to w ogóle możliwe? Sytuacja zmieniła się diametralnie, kiedy na rynku pojawiły się nowoczesne materiały np. winyl samoprzylepny laminowany, który jest w 100% wodoodporny oraz odporny na mycie i szorowanie środkami chemicznymi, a nawet ostrą stroną gąbki. Bez problemu z zalaminowanej powierzchni usuniemy wszelkie plamy z tłuszczu, keczupu, sosów czy nawet zupę, która wykipiała. Plamy tłuszczu można zmyć tak samo jak z kafli, nie wymaga dodatkowego zabezpieczenia ani szkłem. Materiał jest samoprzylepny, więc idealnie przylega do powierzchni i jest odporny na wysokie temperatury dzięki czemu możemy bez obawy o stopienie, czy uszkodzenie gotować nie tylko na kuchenkach indukcyjnych czy elektrycznych, ale też gazowych. Materiał posiada zarówno atest niepalności jak i trudnopalności.

Natomiast na powierzchnie, które nie mają bezpośredniego kontaktu z wodą, temperaturą czy zabrudzeniami możemy bez problemu zastosować wszystkie inne podłoża tapetowe, a dla bezpieczeństwa zabezpieczyć je dodatkowo specjalnym lakierem  – tzw. kafle w płynie, który tworzy na tapetach wodoodporną powłokę, chroniącą tapety przed wilgocią i brudem oraz zwiększa ich odporność na uszkodzenia mechaniczne. Tapety lakierujemy za pomocą pędzla, aby lakier dobrze wniknął w strukturę tapety. Producenci oferują szeroki wybór różnorodnych podłoży m.in. strukturę lnu, betonu, piasku, a także brush czyli materiał o strukturze pociągnięć pędzlem. Wracając do tematu winylu samoprzylepnego który jest w 100% wodoodporny oraz odporny na mycie i szorowanie środkami chemicznymi także na wszelkie powierzchnie płaskie. Jest to materiał łatwy w aplikacji, dzięki klejowi kropelkowemu tapetę można wielokrotnie podrywać i poprawiać nie uszkadzając powierzchni klejącej, a po 24 godzinach klej osiąga pełną adhezję i trwale wiąże się z podłożem.
Pomoc w przygotowaniu tekstu: Wallart (wallart.com.pl)

Zachęcamy do konsultacji z projektantami Halupczok, którzy doskonale radzą sobie z najtrudniejszymi aranżacyjnymi wyzwaniami. Przygotują projekt online bez konieczności Państwa wychodzenia z domu.
Zapraszamy do kontaktu z Managerem salonu w wybranej lokalizacji http://bit.ly/halupczok_kontakt

Znajdź najbliższy salon

Odwiedź nas

Współpraca zagraniczna

Zostań partnerem Halupczok

Veneta Cucine

Włoskie meble kuchenne