Funkcjonalna i ergonomiczna kuchnia w dwóch rzędach
Projektowanie zabudowy kuchennej wymaga wielu przemyślanych decyzji, bowiem stworzenie wymarzonej kuchni to niemała inwestycja – powinna nam z powodzeniem służyć przez wiele lat. Kuchnia dwurzędowa wydaje się być funkcjonalnym i w miarę łatwym projektowo rozwiązaniem. Jednak jest kilka czynników, na które szczególnie należy zwrócić uwagę. Chodzi między innymi o zachowanie właściwych odległości między poszczególnymi elementami zabudowy, a także zwrócić uwagę na rozmieszczenie sprzętów. Mowa o zachowaniu zasady związanej z tak zwanym trójkątem roboczym.
Kuchnia dwurzędowa i złote zasady projektowania
Kreatywność rządzi się swoimi prawami i może być nieograniczona jeśli trafimy na zdolnego projektanta. Jednak istnieją pewnie przykazania, których należy bezsprzecznie przestrzegać. Kluczem do sukcesu i zapewnienia ergonomii będzie zachowanie właściwych odległości. Odległość między przeciwległymi frontami powinna wynosić nie mniej niż 90 centymetrów, jednak idealnym odstępem będzie 120 centymetrów. Chodzi o zapewnienie miejsca do komfortowego wymijania się osób znajdujących się w kuchni, ale także o wygodnie otwieranie szafek, szuflad i sprzętów kuchennych (zmywarki, piekarniki). Większy odstęp ułatwia także schylanie się i sięganie do dolnych partii zabudowy kuchennej.
Kuchnia dwurzędowa rozwiązaniem dla wąskich wnętrz
Opisywany układ będzie wprost stworzony dla wąskich lecz długich pomieszczeń – na przykład dla kuchni w małych mieszkaniach lub takich, które usytuowane są w przedsionkach i przejściach. Z racji tego, że odstęp pomiędzy przeciwległymi frontami nie musi być spory (tak jak pisaliśmy w akapicie powyżej), rozwiązanie to będzie bardzo funkcjonalne i pozwoli maksymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń. Kluczem jest właściwy dobór szafek, szuflad i innych praktycznych zakamarków.
Kuchnia w dwóch rzędach – szuflady czy szafki
Inwestorzy często zastanawiają się czy w dolnej części zabudowy kuchennej lepiej sprawdzą się otwierane szafki czy wysuwane szuflady. Projektanci są w tej kwestii zgodni. Szuflady oferują większe możliwości i są bardziej ergonomiczne. Łatwiej jest do nich sięgać, a dotarcie do głębszych części jest o wiele prostsze. Szuflady można zaprojektować w różnych głębokościach, z myślą o przechowywaniu nawet dużych garnków i sprzętów kuchennych o większych gabarytach (miksery, opiekacze, sokowirówki, i tym podobne). To wszystko sprawia, że w dolnych ciągach współcześnie stawia się właśnie na szuflady. Bezsprzecznie zapewniają więcej przestrzeni i miejsca do przejścia.
Kuchnia dwurzędowa z oknem – praktyczne porady
W mieszkaniach na popularnych osiedlach często projektanci przeznaczają długie i wąskie pokoje na kuchnię. Bardzo często w takich pokojach znajduje się okno, które zlokalizowane jest pośrodku, rozdzielając dwa rzędy zabudowy kuchennej. Dzięki temu duża do wnętrza wpada duża ilość światła słonecznego. Przy organizacji zabudowy kuchennej w takiej konstelacji część osób decyduje się na częściowe odejście od zasady trójkąta roboczego i umieszcza zlewozmywak pod oknem. Dzięki temu podczas mycia naczyń może sobie umilać czas spoglądając na świat za oknem. To bardzo popularne rozwiązanie. Co jednak musimy mieć na uwadze – montując baterię sprawdźmy czy nie przeszkadza ona w otwarciu okna na oścież. To częste przeoczenie w przypadku projektowania kuchni na własną rękę. Na rynku dostępne są dedykowane baterie podokienne, które można składać, chować, łamać i wyginać.
Kuchnia dwurzędowa z wyspą
Kuchnia dwurzędowa nie jest dedykowana tylko i wyłącznie zamkniętym i wąskim pomieszczeniom o małym metrażu. Rozwiązanie to można z łatwością zaadaptować w otwartych i przestronnych salonach. Wystarczy rozszerzyć zabudowę kuchenną o dodatkowy, równoległy rząd szafek pełniący funkcję wyspy. Zyskujemy dzięki temu dodatkowe miejsce na przechowanie kuchennych przedmiotów. Możemy też stworzyć z wyspy centralny punkt kuchni umieszczając na niej płytę grzejną. Całość kompozycji może dopełnić oryginalny okap zawieszony nad elementem, który dodatkowo urozmaici zabudowę.
Więcej o kuchniach z wyspą możesz przeczytać w artykule „Kuchnia z wyspą – jakie daje możliwości?„.
Dlaczego warto zdecydować się na kuchnię dwurzędową?
Kuchnia dwurzędowa to nie bez powodu jeden z najchętniej wybieranych przez klientów układów. Można w niej zastosować wiele nowoczesnych i funkcjonalnych rozwiązań zapewniających ergonomię. Dla kogo będzie to kuchnia idealna? Z pewnością dla osób, które w trakcie gotowania są indywidualistami i lubią w pojedynkę eksperymentować z kuchennymi potrawami. Układ równoległy pozwala na komfortowe gotowanie dla jednej osoby. Jest to więc perfekcyjne rozwiązanie dla mieszkań i domów, gdzie jedna osoba dominuje w przestrzeni kuchennej.
Estetyka i kolory a kuchnia dwurzędowa
Pisząc o aranżacji kuchni w dwóch rzędach należy oczywiście koncentrować się na funkcjonalności. Jednak czynnik estetyczny jest równie ważny. Ogólne trendy w projektowaniu wnętrz w zabudowie kuchennej równoległej mówią o tym, że najlepiej sprawdzają się jasne kolory frontów. A to głównie dlatego, że nadają wnętrzu lekkości i optycznie powiększają pomieszczenie. Jednak aby kuchnia dwurzędowa nie była nudna i monotonna, możemy pokusić się o dwukolorowe szafki. Dolne elementy zabudowy mogą mieć inny odcień niż szafki nad blatem kuchennym.
Kuchnia w dwóch rzędach i modne kolory
Projektując kuchnię, która służyć ma właścicielom przez długie lata, musimy dobierać takie kolory, które będą nieprzerwanie atrakcyjne, a także zgodne z upodobaniami użytkowników. Najważniejsze to znaleźć złoty środek i równowagę między rozsądkiem a marzeniami. Kuchnia dwurzędowa z pewnością będzie doskonale prezentować się w paletach barw bieli, szarości, jasnych brązów pochodzących z naturalnego drewna. Poniżej pokusimy się o kilka pięknych przykładów, które jak mamy nadzieję, posłużą za ciekawą inspirację dla osób, które planują stworzyć wymarzone miejsce do rozwijania kulinarnych pasji.
O najnowszych trendach kolorystycznych można przeczytać także w artykule „Nowoczesne kuchnie – trendy kolorystyczne„.
Fenice – szarość i złoto
Ciekawą propozycją definitywnie będzie model kuchni Fenice, który swoją premierę miał w 2021 roku. Idealne połączenie szarości i subtelnych złotych frontów z powodzeniem znajdzie zastosowanie w takich kompozycjach jak kuchnia dwurzędowa czy oczywiście kuchnia dwurzędowa z wyspą. Barwie złota pionowo ryflowanych frontów oraz ramek okalających przeszklone witryny, przypisano ważną rolę. Jej elegancja, wyrafinowanie i wrażenie luksusu, jakie roztacza, powodują, że całość uwodzi i inspiruje szykownością.
Fenice – między designem a kunsztem rzemiosła
Mnogość świetlnych stref o zmiennej barwie, sterowanych elektrycznie, stanowi zarówno walor funkcjonalny, który podnosi komfort użytkowania, jak również estetyczny, uwydatniający blask mieniących się drobinek metalu. Blat wyspy kuchennej stworzono z materiału o wyjątkowym deseniu, w którym dominuje biel oraz elementy beżu i łagodnych szarości. Delikatne użylenia komponują niemalże wielowymiarowe, geometryczne wzory. Z wirtuozerską precyzją ten sam motyw powtórzono na blacie głównym i ścianie tuż nad nim oraz w przestrzeniach między frontami szafek.
Zobacz zachwycające piękno jednej z kolekcji marki Halupczok – Fenice.
Fenice – na styku estetyki i technologii
Drewniane fronty w kojącym odcieniu ciepłego beżu, nadające wnętrzu przytulny ton, powstały przy wykorzystaniu autorskiej technologii lakierowania, pozwalającej na wydobycie z ich powierzchni naturalnego rysunku słojów. Ich finezyjna forma czyni je interesującym akcentem dekoracyjnym. Zastosowanie kunsztownych wycięć pod złote uchwyty, które odsłaniają czarujący biało-beżowy ornament, nadaje wizualnej harmonii. Nowoczesną bryłę kuchni urozmaicają narożne przeszklenia w postaci podświetlonych witryn, pozwalające eksponować kolekcje ulubionych przedmiotów.
Rivoli – fascynująca współczesność
Drugą inspiracją, którą na dziś przygotowaliśmy dla układów takich jak kuchnia dwurzędowa jest kolekcja mebli kuchennych Rivoli. Wysmakowaną współczesną formę i subtelną elegancję kuchni na wymiar osiągnięto dzięki połączeniu ciepła naturalnego drewna oraz chłodu połyskującej bieli. Całości dopełnia soczysta zieleń ziół wyrastających prosto z miniogródka zintegrowanego z blatem kuchennej wyspy. W sam raz do kuchni otwartej na salon.
Rivoli a kuchnia dwurzędowa
Ciepło naturalnego drewna na tle chłodnej bieli elektryzuje zmysły. Bezsprzecznie wyeksponowanie naturalnego piękna drewna nieustannie zachwyca i porywa. Funkcjonalne oblicze projektu prezentują porządkujące przestrzeń drewniane przegródki na sztućce i przyprawy oraz wysuwany jadalniany blat o strukturze szczotkowanego dębu. Kuchnie z drewna potrafią zaskoczyć komfortem użytkowania. Nasi pomysłowi projektanci z przyjemnością doradzą rozwiązania dedykowane dla kuchni dwurzędowej i będą w stanie dostosować zabudowę pod dane pomieszczenie. Mnogość praktycznych rozwiązań w kolekcji Rivoli sprawi, że ta kuchnia na wymiar to idealna propozycja dla zabudowy w dwóch rzędach.
Zobacz więcej zdjęć pięknej kolekcji Rivoli.
Nowoczesna, minimalistyczna forma funkcjonalnej kuchni na wymiar
Rivoli, wyposażona w innowacyjny, autorski system podnoszenia szuflad, umożliwia dostosowanie ich wysokości do własnych potrzeb. Tak nowoczesna kuchnia będzie idealnym miejscem do przechowywania niezbędnych akcesoriów. Wysmakowane, choć jednocześnie proste formy, tworzą inspirującą przestrzeń nowoczesnej kuchni. Wysokiej jakości materiały i ergonomia sprawią, że kuchnia od marki Halupczok to strzał w dziesiątkę dla osób poszukujących pomysłów na aranżację przestrzeni kuchennej. Staramy się, aby nasze projekty były ponadczasowe, nowoczesne, piękne i jednocześnie bardzo praktyczne.