main image: Minimalistyczna kuchnia- jak ją urządzić?
Mniej znaczy więcej. To popularne stwierdzenie jak najbardziej można odnieść do aranżacji kuchni. Jak dokładnie można je zinterpretować? Używając prostych, geometrycznych form, ograniczonej gamy kolorów i dodatków, można osiągnąć nadspodziewanie satysfakcjonujący efekt. Poznajcie ciekawe triki na minimalistyczną kuchnię na wymiar!

Podstawową cechą, jaką ma kuchnia minimalistyczna jest prostota. Patrząc na taką kuchnię często możemy od razu wychwycić horyzontalny lub wertykalny układ linii. Zdecydowanie prym wiodą kąty proste i linie równoległe – bez obłości i załamań. Kluczowa jest rezygnacja z nadmiaru detali i niepotrzebnych dekoracji.

Korzenie minimalizmu
Minimalizm swoje korzenie ma w Japonii. Żyjemy w biegu i stresie, konsumpcjonizm jest na wysokim poziomie. Warto we wnętrzu mieszkalnym zadbać o możliwość wyciszenia się, uspokojenia, odszukania wewnętrznej harmonii. Japoński minimalizm ma jeszcze jedną cechę, jest bliski naturze. Jeśli mamy możliwość już w fazie projektu domu zdecydować o wyborze tego stylu, powinniśmy wybrać rozwiązanie z dużymi przeszkleniami, możliwością otwarcia się na otaczającą nas przyrodę. Przestrzenie zewnętrzna i wewnętrzna powinny się wzajemnie przenikać.

Minimalistyczna kuchnia na wymiar- prostota i klasa
Estetyka minimalistyczna ogranicza wszystko co zbędne, co może nas rozpraszać, zaburzać porządek. Temu rozwiązaniu sprzyjają duże, otwarte przestrzenie.
Jak zatem możemy to wszystko odnieść do kuchni? Przede wszystkim trzymajmy się zasady: prosto i z klasą. Wybierzmy projekt, w którym geometryczne bryły pozbawione będą zbędnych ozdobników. Może w tym pomóc nawet rezygnacja z uchwytów. Marka Halupczok oferuje kilka możliwości w tym zakresie np. krawędź frontu ukształtowaną w taki sposób, że można chwytając za nią, otwierać szafkę. Są również do wyboru liniowe uchwyty montowane na krawędzi lub elektryczne wspomaganie otwierania frontów. Zrezygnujmy z otwartych półeczek na bibeloty, z regałów. Jeśli chcemy mieć niezbędne rzeczy pod ręką w czasie gotowania, wybierzmy rozwiązania mobilne jak wysuwany elektrycznie z blatu regał, pokazany w kuchni GRAZIA. Po zakończeniu pracy w kuchni, taki element możemy ukryć w blacie i nic nie zmąci nam sterylnej przestrzeni. Takich rozwiązań w kuchni GRAZIA jest więcej np. ukryte w specjalnej szafie sprzęty AGD. Kiedy z nich nie korzystamy, zasłaniają je po prostu fronty schowane wcześniej po bokach. Reasumując: w minimalistycznej kuchni liczy się przede wszystkim dobra organizacja. Im bardziej przemyślane i ukryte są miejsca do przechowywania różnych kuchennych utensyliów, tym więcej miejsca na blatach i tym łatwiej utrzymać codzienny porządek. W takiej kuchni każda rzecz ma ściśle określone miejsce.

Natura w kuchni minimalistycznej
Kolejny kluczowy czynnik to wybór kolorów i materiałów. Minimalistyczna kuchnia to naturalne, stonowane barwy oraz materia występująca w naturze. Tonację kolorystyczną można określić jako barwy ziemi: biel, szarość, brązy, beże i czerń, a wszystko to ożywione naturalną zielenią. Oczywiście pożądane są elementy z naturalnego drewna. Dobrze jest używać go w połączeniu z naturalnym kamieniem np. wykonać granitowy blat w kuchni. W nowoczesnych, minimalistycznych kuchniach dosyć często stosuje się także powierzchnie z betonu. Nie jest to materiał występujący oczywiście w naturze, ale przez ponad 150 lat istnienia w formie, jaką znamy, zyskał miano szlachetnego tworzywa. Podobnie rzecz się ma z metalem, który z powodzeniem możemy stosować.

Tworząc kuchnię minimalistyczną wybierzmy jeden dominujący kolor frontów, kolor blatu, najlepiej naturalny, kamienny, a dodatkowo jeśli jednak nie chcemy, żeby kuchnia przypominała laboratorium, zastosujmy dodatki z naturalnego drewna. Takie otoczenie wycisza nasze zmysły, pozwala na relaks i odprężenie. Sprzyja temu też oczywiście żywa, naturalna zieleń. W aranżacjach marki Halupczok bardzo często stosujemy mini ogródki ziołowe zagłębione w blacie, w specjalnie zaprojektowanej „rynnie”,która jest zabezpieczona przed przedostaniem się wilgoci do przylegających mebli. Zioła będą przydatne w kuchni, a aranżacyjnie zyskamy ciekawy, naturalny, ożywiający element. Takie rozwiązanie można zobaczyć w kuchni RIVOLI. Rośliny w kuchni ich barwa, kształt i powierzchnia liści są jednocześnie dekoracją. Tak jak wcześniej wspomniano, minimalistyczna kuchnia nie lubi zbędnych dodatków, bibelotów i dekoracji. Tę funkcję pełnią rośliny, powierzchnie i faktury naturalnych materiałów.

Konkluzja
Styl minimalistyczny jest lubiany przez ludzi młodych. Sprzyja temu popularna obecnie fascynacja kulturami Azji. Niestety, takie wnętrza mają swoje wymagania, nie lubią bałaganiarstwa. Jeśli więc utrzymaniu porządku nie jest naszą specjalnością, powinniśmy urządzić kuchnię w innej estetyce. Pomimo tego, że kuchnia minimalistyczna lubi duże, otwarte przestrzenie, dobrze sprawdzi się także w małych, ciasnych pomieszczeniach kuchennych, gdzie zbędne ozdoby i żywe kolory sprawiałyby przytłaczające wrażenie. Zatem miłośników kontroli nad przestrzenią i otaczającymi nas przedmiotami zachęcamy do kontaktu z projektantami marki Halupczok w celu zaprojektowania wymarzonej, minimalistycznej kuchni.

Znajdź najbliższy salon

Odwiedź nas

Współpraca zagraniczna

Zostań partnerem Halupczok

Veneta Cucine

Włoskie meble kuchenne