Szukając pomysłu na własną kuchnię, niejednokrotnie nachodzi nas myśl – czy te nowoczesne, duże, przestronne kuchnie są do naszych mieszkań? Często dysponujemy przestrzenią o wiele mniejszą niż ta, którą widzieliśmy na zdjęciach katalogów czy w salonach sprzedaży. Kiedy dysponujemy mniejszym metrażem, nie wszystko jest stracone. Bezsprzecznie, z pomocą projektantów i architektów z wieloletnim doświadczeniem możemy nowoczesną kuchnię dostosować do naszych przysłowiowych czterech kątów, tak by estetycznie oddawała nasze gusta, a funkcjonalnie spełniała indywidualne potrzeby.

Meble kuchenne w zabudowie sposób na nowoczesną kuchnię

Miejsca, w których urządzamy kuchnie, często są pomieszczeniami skomplikowanymi. Na problematyczny układ składa się niewygodna ilość i lokalizacja okien, mało ustawne drzwi czy skosy. Dlatego, zanim przystąpimy do projektu, przeanalizujmy nasze codzienne potrzeby i oczekiwania. Jak wyglądają nasze przyzwyczajenia i codzienna rutyna związane z przestrzenią kuchenną? Czy często gotujemy? Jak dużo naczyń i sprzętu kuchennego będziemy posiadać? Przede wszystkim czy chcemy połączyć podstawowe funkcje kuchni z dodatkowymi, związanymi z wypoczynkiem, strefą relaksu lub miejscem do pracy. To wszystko wpłynie na finalny projekt naszej nowoczesnej kuchni marzeń.

Zdj. W projekcie mebli kuchennych Ariana stołowi, zintegrowanemu z wyspą, nadano dodatkową funkcję miejsca do pracy i odpoczynku.

Meble kuchenne w zabudowie po sam sufit

Problem braku miejsca możemy rozwiązać meblami kuchennymi w zabudowie po sam sufit. Pozwoli to uzyskać większą powierzchnię do przechowywania, a naczynia i sprzęty, z których korzystamy rzadziej schować w górnych szafkach. Koniecznością będzie zastosowanie odpowiedniej wysokości i liczby półek oraz szuflad, pomoże to jeszcze bardziej zwiększyć ergonomię i skutecznie wykorzystać niewielką ilość miejsca. Takie podejście znalazło swoje zastosowanie w projekcie nowoczesnej kuchni Marsala, gdzie wysoko zabudowane szafki gwarantują komfort przechowywania przy optymalnym zagospodarowaniu przestrzeni. Wyzwaniem będzie odpowiednie ustawienie sprzętu AGD w naszych nowoczesnych kuchniach, ponieważ dla większego komfortu użytkowania, nie możemy zapomnieć o zachowaniu trójkąta roboczego, tak ważnego podczas przygotowywania posiłków.

Zobacz jak praktycznie zagospodarować przestrzeń w kuchni.

Zdj. Kuchnia Marsala to wysoko zabudowane szafki, dające maksymalny komfort przechowywania.

Nowoczesna kuchnia z odpowiednią ilością blatu roboczego

Kuchnia jest sercem domu. To miejsce, z którego korzystają wszyscy – zarówno osoby, które nie mają większego doświadczenia w gotowaniu, ceniące szybkość ich przyrządzania, jak i takie co już od najmłodszych lat spędzały wiele godzin, poznając arkany sztuki kulinarnej. Równie amatorzy, jak i osoby porównujące się z kucharzami pięciogwiazdkowych restauracji, podczas przygotowywania swoich dań będą potrzebowały blatu o odpowiedniej powierzchni.

Nowoczesne kuchnie – to takie, które nie tylko urzekają nas swoim designem, ale przede wszystkim są dostosowane do potrzeb użytkowników. Dostosujmy więc blat do naszych potrzeb, pamiętając o odpowiedniej wysokości i odległościach między sprzętami AGD. Przy płycie grzewczej, czy zlewozmywaku powinniśmy zastosować min. 30 cm szerokości, dzięki czemu możemy swobodnie odstawić naczynia podczas zmywania, czy garnki i przybory kuchenne podczas gotowania. Odległość ta jest jednak za mała, aby wygodnie przygotować na niej składniki do posiłków przed gotowaniem. Krojenie na desce czy mielenie blenderem to prace, które komfortowo będziemy wykonywać na powierzchni min. 60cm. Kiedy nie możemy wygospodarować takiego miejsca albo chcemy mieć go więcej, warto posiłkować się dodatkowo wysuwanymi blatami lub innymi rozwiązaniami zaproponowanymi przez projektantów mebli kuchennych.

Zdj. Wysuwany blat w nowoczesnej kuchni Grazia pełni rolę dodatkowej przestrzeni roboczej i stolika kawowego jednocześnie.

Meble kuchenne w zabudowie a mała przestrzeń

Do małych kuchni należy rozważnie dobierać sprzęt AGD. Nowoczesna kuchnia to również funkcjonalność, dlatego mając niewielką powierzchnię blatu kuchennego, zastanówmy się, czy nie lepiej wybrać zlewozmywak jednokomorowy bez ociekacza lub płytę grzewczą z dwoma miejscami na gotowanie. Istnieje też wiele możliwości urządzeń, proponowanych przez producentów AGD, które łączą w sobie kilka funkcji – np. zwykły piekarnik połączony z mikrofalówką, czy piekarnikiem parowym. Warto też zastanowić się jak dużą lodówkę potrzebujemy, a sprzęt zabudowany w meblach kuchennych nie ułożyć w słupie pionowym — jeden nad drugim.

Meble kuchenne w zabudowie — baza materiałowa

Funkcjonalność w nowoczesnych kuchniach jest podstawą, zwłaszcza jeśli są to pomieszczenia o wiele mniejsze od tych pokazowych w salonach ekspozycyjnych. Dlatego warto zwrócić uwagę na materiały oraz kolory, z jakich wykonane będą meble kuchenne w zabudowie. W małych kuchniach warto zrezygnować z ciemnych kolorów, przytłoczą one i optycznie pomniejszą i tak nieduże pomieszczenie. Fronty szafek mebli kuchennych najlepiej jest wykonać w białych, jasnoszarych lub beżowych lakierowanych kolorach (optycznie powiększą pomieszczenie). W celu uzyskania jeszcze większej lekkości zabudowy meblowej można zastosować podświetlaną witrynę, która nie tylko wyeksponuje kolekcję ulubionych filiżanek czy innych urokliwych bibelotów, ale równie wprowadzi przytulny nastrój w naszej kuchni. Duży wybór materiałów i kolorów, z których możemy wykonać naszą kuchnię, to kolejna korzyść wyboru mebli kuchennych w zabudowie wykonanych na wymiar.

Zdj. Dzięki szerokiej palecie spersonalizowanych rozwiązań, fronty meblowe w kuchni Marrone pokryto lakierem z drobinkami brązu, w indywidualnie dobranym odcieniu.

Poznaj bliżej Marrone – nowoczesne meble kuchenne w zabudowie.

Indywidualny akcent mebli kuchennych w zabudowie

Warto też zastanowić się nad spersonalizowaniem naszego projektu. Oryginalne uchwyty, odpowiednia liczba półek, czy głębokie i podświetlane szuflady albo unikatowe grawerunki na szklanych elementach to tylko niektóre możliwości, dzięki którym projekt mebli kuchni nabierze indywidualnego charakteru. Wyobraźmy sobie ukochaną sentencję lub prowadzące nas przez życie motto, które możemy przypominać sobie codziennie podczas przyrządzania potraw, czy raczenia się aromatyczną kawą. Meble kuchenne w zabudowie mogą pozyskać indywidualny charakter także poprzez zastosowanie lakieru w unikatowym, specjalnie stworzonym pod nas odcieniu. Takie możliwości daje jedynie zakup mebli na wymiar.

Zdj. Personalizowany element. Eleganza- kuchnia w stylu glamour.Reasumując, wyżej wymienione wytyczne są tylko niektórymi, jakie powinno wziąć się pod uwagę, projektując wymarzone, nowoczesne kuchnie w zabudowie meblowej. Przede wszystkim nie bójmy się sięgać po pomoc i radę ekspertów, którzy zwrócą uwagę na jeszcze więcej szczegółów i posłużą radą przy projektowaniu mebli kuchennych w zabudowie na wymiar – bo to dzięki nim jesteśmy w stanie uzyskać naszą wymarzoną kuchnię, która będzie nas cieszyć przez lata.