main image: Lodówka wolnostojąca w kuchni czy do zabudowy?
Niewątpliwie lodówka wolnostojąca w kuchni stanowiła niegdyś częste rozwiązanie aranżacyjne w mieszkaniach. Od lat lodówka to podstawowe wyposażenie każdej kuchni. Wolnostojąca czy do zabudowy? Sprawdź, które rozwiązanie dziś lepiej się sprawdzi w Twoim domu!

Lodówki wolnostojące w kuchni i do zabudowy – najważniejsze różnice

Zanim podejmiesz decyzję o wyborze lodówki, zastanów się, na jakich funkcjach i parametrach najbardziej Ci zależy. Jeśli zastanawiasz się, co wybrać – lodówki do zabudowy czy wolnostojące – przeczytaj, jakie są plusy i minusy każdego z tych rozwiązań.

Lodówki do zabudowy zwykle są węższe, ponieważ trzeba je dopasować do wymiarów pozostałych mebli i sprzętów AGD. Modele wolnostojące mogą mieć różne kształty i pojemności, co sprawia, że sprawdzają się w domach wielodzietnych lub wielopokoleniowych. Niestandardowy kształt to również dobre rozwiązanie dla osób, które mają przestronną kuchnię i chcą ją urządzić w nowoczesnym stylu.

Urządzenia różnią się też również liczbą i umiejscowieniem drzwi, wielkością powierzchni chłodzącej w stosunku do zamrażalnika, a także klasą energetyczną.

Współczesne lodówki często są wyposażone w wiele inteligentnych trybów pracy. Takie modele niekiedy nie mogą być zabudowane, żeby użytkownicy swobodnie korzystali z interaktywnego wyświetlacza. Dlatego warto najpierw sprawdzić, czy model o interesujących Cię funkcjach jest dostępny w wersji do zabudowy.

 

Kiedy warto wybrać lodówkę do zabudowy?

Lodówki do zabudowy są przede wszystkim niezwykle praktyczne. Zabudowana lodówka nadaje się do małych i nieustawnych pomieszczeń, gdzie każdy centymetr musi być dobrze zagospodarowany. Modele do zabudowy są niewidoczne, dzięki czemu dobrze dopasowują się do wnętrz urządzonych w stylu minimalistycznym, skandynawskim czy loftowym.

Tego rodzaju urządzenia mają specjalną konstrukcję, która umożliwia bezpieczne obudowanie ich z każdej strony. Producenci dbają również o to, aby wyposażyć modele do zabudowy w odpowiednie systemy wentylacyjne. W efekcie urządzenia są bardzo ciche, dyskretne i wygodne w codziennym użytkowaniu.

Kuchnia z zabudowaną lodówką jest łatwa do utrzymania w czystości, schludna i estetyczna. Otwieranie i zamykanie drzwi połączonych z frontem nie wymaga użycia siły, więc każdy domownik ma wygodny dostęp do znajdujących się wewnątrz produktów.

Jednak takie rozwiązanie nie jest całkowicie pozbawione wad:

  • Lodówki do zabudowy mają ograniczoną pojemność;
  • Często są droższe niż lodówki wolnostojące o zbliżonych parametrach;
  • Na rynku jest ograniczony wybór modeli.

Co więcej, jeśli chcesz ukryć lodówkę w zabudowie, to musisz znaleźć odpowiednie urządzenie już na etapie projektowania kuchni. W innym wypadku może się okazać, że dostępne modele nie będą pasowały do zamówionych przez Ciebie mebli.

Lodówka wolnostojąca w kuchni – kiedy warto się na nią zdecydować?

Kuchnie z lodówkami wolnostojącymi są bardzo modne, ponieważ nowoczesne modele przybierają designerskie kształty i ciekawe kolory. Przestronne lodówki mogą być wyposażone w kostkarki do lodu z podajnikiem, duże zamrażalniki, funkcjonalne termostaty i większą liczbę drzwi. Urządzenie nie jest na stałe przypisane do jednego miejsca, dzięki czemu w razie potrzeby możesz je szybko przestawić.

Oferta modeli wolnostojących jest zdecydowanie bogatsza niż modeli do zabudowy. W efekcie łatwiej jest znaleźć sprzęt AGD, który zaspokoi potrzeby wszystkich domowników. Wolnostojące lodówki umożliwiają stworzenie wielu oryginalnych aranżacji, które świetnie się sprawdzą w nowoczesnych wnętrzach.

Na listę wad modeli wolnostojących można wpisać głośniejszą pracę, konieczność regularnego czyszczenia całej konstrukcji z kurzu oraz wymóg dopasowania wymiarów lodówki do wymiarów zabudowy kuchennej tak, by urządzenie dobrze się z nią komponowało.

Lodówka wolnostojąca w kuchni – aranżacje i inspiracje

Lodówka wolnostojąca najczęściej jest umieszczana bezpośrednio przy jednej ze ścian w obrębie trójkąta roboczego, na który składa się również zlewozmywak i kuchenka. Urządzenie nie powinno wystawać poza linię mebli. To ważne, aby nie stawiać go w bezpośrednim sąsiedztwie źródeł ciepła.

Bardzo ciekawym sposobem na aranżację kuchni jest także postawienie lodówki wolnostojącej w kuchni w dedykowanej wnęce. Takie rozwiązanie stanowi idealny kompromis między modelami do zabudowy a wolnostojącymi. Alternatywą może być wykonana przez nas szafka. Szafka na lodówkę wolnostojącą jest doskonale dopasowana do wymiarów urządzenia i nie ma frontów. W efekcie kompozycja jest spójna, estetyczna i bardzo funkcjonalna.

Lodówki wolnostojące stanowią również element dekoracyjny. Designerskie modele mogą być stylizowane na urządzenie z minionej epoki lub wyposażone w interaktywne ekrany wyświetlające ciekawe grafiki, a nawet informujące domowników o tym, co znajduje się w środku. Na niższych modelach możesz też postawić drobne ozdoby, akcesoria do przechowywania lub duże naczynia.

Jaką lodówkę wybierzesz dla swojej rodziny? Niezależnie od tego, czy postawisz na model do zabudowy, czy wolnostojący, mamy nadzieję, że skorzystasz z naszych podpowiedzi!

Znajdź najbliższy salon

Odwiedź nas

Współpraca zagraniczna

Zostań partnerem Halupczok