main image: Kuchnia w kształcie litery C – jak ją urządzić?
Kuchnia w kształcie litery C może być spełnieniem marzeń o nowoczesnych i funkcjonalnych meblach kuchennych. Warto rozważyć aranżację mebli w takim układzie przy realizacji modnego wnętrza. Jak to zrobić? Podpowiadamy!

Jak wygląda nowoczesna kuchnia w literę C?

Kuchnia w kształcie litery C to bardzo popularne rozwiązanie, które pozwala optymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń. Układ jest zbliżony do kuchni z zabudową w kształcie litery U. Tym, co je od siebie różni, jest długość poszczególnych odcinków. W przypadku kuchni w literę C najdłuższy bok znajduje się na środku pomieszczenia. Natomiast po jego bokach umieszcza się dwa krótsze odcinki. Dla odmiany kuchnia w kształcie podkowy wyróżnia się krótszym odcinkiem środkowym i dłuższymi odcinkami bocznymi.

Niewątpliwie oba układy doskonale sprawdzają się w nowoczesnych i przestronnych pomieszczeniach, ponieważ umożliwiają optymalne rozmieszczenie trójkąta roboczego, wydzielenie praktycznych stref i zgrabne oddzielenie kuchni od części jadalnianej.

Ten rodzaj zabudowy często jest stosowany w pomieszczeniach z jednym dużym oknem. Wówczas bezpośrednio przy oknie umieszcza się zlewozmywak, wyspę pełniącą funkcję barka śniadaniowego lub sam blat, na którym domownicy mogą postawić zioła, małe AGD lub różnego rodzaju dekoracje.

Kuchnia podkowa z oknem pozwala maksymalnie wykorzystanie źródła naturalnego światła. Zdecydowanie możesz ją z powodzeniem urządzić w preferowanym przez siebie stylu, ponieważ układ pasuje zarówno do wnętrz rustykalnych, jak i glamour, minimalistycznych, skandynawskich czy loftowych.

Kuchnia w kształcie podkowy – podstawowe zasady aranżacji

Projektując kuchnię w kształcie litery C, należy się kierować zasadami ergonomii. Domownicy muszą mieć łatwy dostęp do najważniejszych sprzętów, naczyń i akcesoriów. Aby zapewnić prawidłową komunikację między najważniejszymi strefami, warto zastosować się do zasady trójkąta roboczego. Polega ona na tym, że lodówka, kuchenka i zlewozmywak stanowią wierzchołki trójkąta, które nie powinny być od siebie za bardzo oddalone. Optymalne odległości wynoszą:

  • od 120 do 210 cm między lodówką a zlewozmywakiem;
  • od 90 do 210 cm między zlewozmywakiem a kuchenką;
  • od 120 do 270 cm między lodówką a kuchenką.

Dystans pomiędzy poszczególnymi urządzeniami będzie w dużej mierze uzależniony od wielkości pomieszczenia i preferencji użytkowników. Jednak nie powinien być mniejszy ani większy niż wskazane powyżej wartości.

Blat w kuchni w literę C

Jednym z głównych elementów, na który warto zwrócić uwagę w kuchniach w kształcie litery C, jest blat. Jeśli chcesz stworzyć spójne i stylowe pomieszczenie, to zamów blat na wymiar. Jego długość i szerokość powinny być idealnie dopasowane do kształtu i wysokości pomieszczenia.

W tego rodzaju kuchniach często stosuje się szersze i jasne blaty, które nadają wnętrzu oryginalny kształt i umożliwiają sprawne poruszanie się po pomieszczeniu. Duży blat to także idealny sposób na powiększenie przestrzeni roboczej. Obecnie bardzo modne są blaty wykonane z drewna, kamienia, betonu lub laminowane.

Zabudowa kuchenna na wymiar

Kuchnie w kształcie litery C najczęściej są wyposażone w zabudowę kuchenną robioną na wymiar, co pozwala optymalnie rozmieścić szafki, półki i szuflady. Taki układ świetnie się komponuje również z wyspą kuchenną, która może stanowić kontynuację blatu lub może być też zupełnie odrębnym elementem.

Jak zaprojektować kuchnię w kształcie litery C?

Choć kuchnia w kształcie litery C kojarzy się głównie z dużym i przestronnym pomieszczeniem, to układ dobrze się sprawdzi również we wnętrzach o mniejszym metrażu. Wszystko jednak będzie zależało od przemyślanego rozplanowania poszczególnych elementów i dopasowania ich do warunków panujących w kuchni.

Jak zaprojektować kuchnię w kształcie litery C? Poniżej znajdziesz kilka praktycznych wskazówek:

  • Szeroka kuchnia w kształcie litery C. W szerokiej kuchni możesz sobie pozwolić na umieszczenie bardzo wysokiej zabudowy zarówno w środkowej części, jak i po bokach. W takim wnętrzu doskonale będą się prezentować szafki bez uchwytów wyposażone w system tip-on. Ich gładka powierzchnia optycznie powiększy pomieszczenie i sprawi, będzie wyglądało bardzo nowocześnie.
  • Kuchnia w kształcie litery C otwarta na salon z wyspą. Aranżacje z wykorzystaniem kuchennej wyspy są bardzo modne. Możesz ją ustawić w poprzek blatu tak, aby była z nim połączona i zgrabnie oddzielała kuchnię od salonu lub możesz też ustawić ją na środku pomiędzy dwoma bokami zabudowy kuchennej. Takie rozwiązanie jest bardzo funkcjonalne i świetnie się prezentuje w minimalistycznych wnętrzach.
  • Kuchnia w kształcie litery C z wysoką zabudową w części środkowej. Ta koncepcja to dobra alternatywa dla osób, które chcą nadać wnętrzu wizualnej lekkości. Pomysł polega na tym, aby zrezygnować z wiszących szafek po bokach i umieścić je tylko w części środkowej, która w kuchniach w kształcie litery C jest najdłuższa. Wówczas na pustych ścianach możesz powiesić dekoracje lub kilka mniejszych półek.
  • Zamknięta kuchnia w kształcie litery C. Kuchnie zamknięte również mogą mieć kształt litery C. W takim wypadku jedną ścianę warto pozostawić pustą, aby wykorzystać ją do postawienia stołu z krzesłami.

Dlaczego warto wybrać kuchnię w kształcie litery C?

Mnóstwo miejsca do przechowywania

Nowoczesna kuchnia w kształcie litery C to bardzo dobre rozwiązanie dla osób, które chcą stworzyć w tym pomieszczeniu dużo miejsca do przechowywania. W proponowanej aranżacji blat wyznacza linię, wzdłuż której możesz wygodnie rozmieścić zabudowę w dowolnie preferowanej przez Ciebie konfiguracji. Pod blatem ukryjesz zmywarkę, kosze na śmieci i obszerne szuflady na garnki i naczynia. Natomiast nad blatem możesz umieścić szafki wiszące, półki lub wieszaki na przybory kuchenne. Zwartą zabudowę warto efektownie podświetlić przy użyciu nowoczesnego oświetlenia LED. Idealnie prezentuje to kolekcja mebli Madera, której zabudowa mieści szereg szafek i półek do przechowywania.

Ergonomiczne wnętrze, które łatwo zaprojektujesz

Kuchnia w kształcie litery C jest bardzo intuicyjna, a jej urządzenie nie zajmie Ci dużo czasu. Górne oświetlenie możesz umieścić na środku pomieszczenia i dodatkowo nad stanowiskiem roboczym oraz nad barkiem śniadaniowym. Planując rozmieszczenie wysokich sprzętów i mebli, zadbaj o to, aby nie rzucały cienia na blat w miejscu, w którym będziesz przygotowywać posiłki dla rodziny.

Ogromna przestrzeń robocza

Przestronny blat to jedna z największych zalet kuchni w kształcie litery C. Możesz na nim wygodnie rozmieścić kuchenne akcesoria, ekspres do kawy, toster i wszystkie inne niezbędne sprzęty. Z takiego blatu naraz będzie mogło skorzystać więcej osób, dzięki czemu codzienne gotowanie stanie się wyjątkowo proste i wygodne. Warto podkreślić również, że kuchnia w literę C świetnie się będzie prezentować zarówno w jasnych, jak i w ciemniejszych kolorach. W efekcie bez problemu stworzysz w niej przytulne wnętrze, w którym domownicy będą chętnie spędzali swój wolny czas.

Czy kuchnia w literę C jest dla Ciebie?

Jeśli szukasz pomysłu na stworzenie modnej aranżacji kuchni w domu, apartamencie lub mieszkaniu, to zdecydowanie warto rozważyć układ w kształcie litery C. Wspomniane rozwiązanie bardzo dobrze sprawdza się na co dzień i pozwala znacząco usprawnić wykonywanie domowych prac. Jednocześnie kuchnia w kształcie litery C jest schludna, łatwa do utrzymania w czystości i niezwykle funkcjonalna.

Znajdź najbliższy salon

Odwiedź nas

Współpraca zagraniczna

Zostań partnerem Halupczok