main image: Jak wybrać baterię do kuchni?
Jak wybrać baterię do kuchni, z której korzystamy nawet kilkadziesiąt razy w ciągu dnia? Przede wszystkim ważne są funkcje, jakie oferuje dany model i jakość jego wykonania. Do tego bateria powinna zdobić naszą kuchnię, mówi się nawet, że jest jej biżuterią. Zatem jak wybrać odpowiedni model, by połączyć walory funkcjonalne z estetycznymi? Na to pytanie odpowiadamy wspólnie z firmą Franke – ekspertem w dziedzinie zlewozmywaków i baterii.

Styl kuchni zobowiązuje

Odkąd kuchnia stała się częścią salonu, miejscem społecznej integracji, pierwszym kryterium doboru wielu rozwiązań jest estetyka. Dotyczy to z pewnością decyzji o doborze baterii do kuchni, której wzornictwo powinno podkreślić urodę kuchni. Przed podjęciem decyzji o wyborze konkretnego modelu baterii, powinniśmy wziąć pod uwagę jej kształt, tak by korespondował ze stylem mebli kuchennych oraz pozostałymi elementami wyposażenia kuchni. W przypadku zabudowy nawiązującej frontami do klasyki, zlewozmywakiem lub uchwytami, warto wybrać baterię do kuchni w duchu retro. Ozdobne baterie doskonale wpasują się w atmosferę kuchni prowansalskich, angielskich czy kuchni rustykalnych. Ale nie tylko, bo pasować będą również modele nowoczesne w odpowiednim wykończeniu np. w kolorze starego złota lub miedzi. Przykładami takich rozwiązań są baterie kuchenne Franke Active Plus i Active Neo. Z kolei w kuchni nowoczesnej, opartej na kontrastowych wykończeniach – takich jak czerń i biel – warto sięgnąć po baterię o prostej formie, pasującej do mebli kuchennych, a w szczególności do koloru blatu.

Fot. Bateria kuchenna Active Neo oraz Active Plus

Liczy się kontekst

Wybierając baterię do kuchni często zapominamy, by wziąć pod uwagę jej bezpośrednie towarzystwo. Bardzo istotne jest tło na jakim będzie się prezentowała. W przypadku popularnego montażu przy ścianie należy zwrócić uwagę na sposób jej wykończenia. Jeżeli powierzchnia jest gładka i pozbawiona faktury jak np. spiek, szkło, tapeta wodoodporna czy wielkoformatowe płytki ceramiczne, to można pokusić się o bardziej wyrafinowany kształt baterii oraz oryginalny kolor.  Jeśli zaś na ścianie pojawia się mozaika lub dekoracyjne płytki, wówczas bateria nie powinna z nimi konkurować. Nieco inaczej myślimy o baterii, która będzie zainstalowana na wyspie kuchennej. Z pewnością jest tam bardziej wyeksponowana i ma dla siebie więcej miejsca. Może zatem zachwycać wyrafinowanym designem, jak w przypadku baterii Maris Free, doskonale współgrającej z wyszukanym stylem czekoladowej kuchni Marrone Na wyspie kuchennej zawitać mogą również modele półprofesjonalne, większe i wygodniejsze w użytkowaniu jak np. Pescara XL.

Zdj. Kolekcja kuchenna Marrone, Halupczok oraz bateria kuchenna z linii Maris Free, Franke

Stal i chrom- ponadczasowe akcenty w kuchni

Gdy nie możemy zdecydować się jaką baterię wybrać do kuchni, to najlepiej sięgnąć po prosty model wykończony w chromie lub stali. Może to wydawać się banalne, ale ma jednak niezaprzeczalne zalety. Ten wybór jest bezpieczny i ponadczasowy. Bateria wykończona w chromie, który przyjmuje kolory i odbija otoczenie, pasuje niemalże wszędzie. Doskonale odnajdzie się zarówno we wnętrzu o nowoczesnym sznycie, jak i dopełni meble kuchenne w klasycznym stylu odbijając ich dekoracyjne detale podobnie jak w kuchni Bristol . Podobne atrybuty mają baterie ze szczotkowanej stali, zdobywające coraz większą popularność. W dodatku, łatwo jest je utrzymać w czystości i nie widać na nich zarysowań.

Zdj. Kuchnia Bristol, Halupczok wraz z baterią Zoe, Franke

Bateria i zlewozmywak w duecie

Idealny duet zlewozmywaka i baterii polega na ich wzajemnym dopasowaniu. Bardzo ważne jest właściwe dobranie wylewki do wielkości komory. Jeśli planujemy do kuchni dużą i wygodną w codziennym użytkowaniu komorę, powinniśmy wybrać baterię z wyciąganą lub ruchomą wylewką. Natomiast stała wylewka musi mieć większy zasięg. Strumień wody z wylewki nie powinien spływać zbyt blisko ściany zlewozmywaka, a tym samym mebli kuchennych. Idealne rozwiązanie to, gdy strumień wpada wprost do odpływu lub na środek komory – jeśli odpływ znajduje się blisko ściany. Bardzo ważne jest również dopasowanie kolorystyczne obu urządzeń. Bogatą paletę propozycji takich połączeń zobaczyć można w ekspozycyjnych salonach mebli kuchennych Halupczok

Zdj. Kuchnia Liguria, Halupczok

Więcej funkcji w kuchni

Bez baterii nie można wyobrazić sobie funkcjonowania kuchni. Dlatego urządzenia są stale udoskonalane i pojawia się w nich coraz więcej funkcjonalności i udogodnień. I tak, dwustopniowa głowica Water Saving pozwala zmniejszyć zużycie wody nawet o 50%,a specjalny aerator napowietrza wodę, eliminuje rozpryski i daje zwarty strumień laminarny. Z kolei dzięki ruchomej lub wyciąganej wylewce nalewanie wody do naczyń jest łatwiejsze. Pozwala to także oszczędzić wodę, ponieważ do opłukiwania wystarczy jedynie odpowiednio skierowany cienki strumień. Z kolei funkcja prysznica jest niezastąpiona do mycia delikatnych warzyw i owoców, jak na przykład sałata czy truskawki. Ostatnio popularność zdobywają zaawansowywane modele, jak Franke Vital. To wyjątkowa na rynku bateria filtrująca, której instalacja nie wymaga montowania żadnych dodatkowych urządzeń w szafce, ponieważ filtr kapsułkowy znajduje się w dodatkowej wylewce. W zależności od jakości wody w naszej instalacji wystarcza on nawet na 500 litrów. Woda ma doskonały smak, jest pozbawiona osadów, rdzy i nieprzyjemnego zapachu. Możemy jej używać nie tylko do picia, ale również do gotowania. I co ważne, nie musimy już więcej kupować wody butelkowanej, co oszczędzi naturze plastikowych odpadów.

Fot. Bateria Eos ze strumieniem laminarnym, Franke

Uwaga na detale mebli kuchennych

Wybierając baterię pamiętajmy o innych urządzeniach i elementach w kuchni, które znajdują się przy zlewozmywaku. Jednym z nich jest korek automatyczny do zlewozmywaka, który może nawiązywać wykończeniem do baterii. Zwracamy również uwagę na dobór koloru maskownicy odpływu i przelewu, które również można dopasować estetycznie do baterii w kuchni. Warto również wziąć pod uwagę metalowe detale mebli kuchennych, tak by nie wprowadzać do aranżacji zbyt wielu kolorów i faktur. Jeśli zdecydujemy się na złotą, czarną lub stalową baterię, pamiętajmy, aby pozostałe detale do niej nawiązywały.

Szerokie portfolio baterii Franke i związanych z nimi rozwiązań poznać można odwiedzając pokazowy showroom Halupczok Lab wypełniony kuchniami w różnorodnej stylistyce.  Wysokiej klasy wzornictwo podążające za trendami nie zawiedzie nawet największego estety. A funkcjonalne rozwiązania docenią pasjonaci gotowania.

Zdj. Siedziba firmy Halupczok, gdzie zlokalizowany jest flagowy showroom marki

Znajdź najbliższy salon

Odwiedź nas

Współpraca zagraniczna

Zostań partnerem Halupczok

Veneta Cucine

Włoskie meble kuchenne