main image: Jak efektywnie zagospodarować wnęki w kuchni?
Nie wszystkie kuchnie mają idealny kształt prostokąta lub kwadratu. W niektórych pomieszczeniach znajdują się większe i mniejsze wnęki, które mogą utrudniać optymalne rozmieszczenie poszczególnych mebli i sprzętów. Jak można zagospodarować taką przestrzeń, aby była estetyczna i funkcjonalna?

Dlaczego warto zagospodarować wnękę w kuchni?

Wnęki w kuchni mogą mieć bardzo różne wymiary. Niekiedy jest tylko niewielkie wgłębienie, ale czasem wnęka jest na tyle duża, że bez problemu zmieści się w niej cały aneks kuchenny. Ten fragment wolnej przestrzeni warto wykorzystać do stworzenia ponadczasowej aranżacji. Wnęki mają ogromny potencjał. Można w nich umieścić szafkę, regał, efektowną dekorację lub podświetlany barek na alkohol.

Wnęki w ścianie w kuchni często są niewymiarowe, co powoduje, że trudno do nich dopasować meble. W takim wypadku najlepszym rozwiązaniem będzie zamówienie mebli na wymiar. W Halupczok przygotujemy dla Ciebie zabudowę kuchenną, która doskonale wypełni Twoją kuchnię i nada jej niepowtarzalnego charakteru. Pomożemy Ci znaleźć zastosowanie dla wnęki niezależnie od tego, w którym miejscu jest umieszczona. Zapoznaj się z naszymi pomysłami na zagospodarowanie kuchni z wnęką i wybierz coś w sam raz dla siebie!

Zabuduj wnękę kuchenną półkami

Najprostszy i najszybszy sposób na zabudowanie wnęki w ścianie to montaż drewnianych lub metalowych półek. Na półkach możesz poukładać, co tylko zechcesz. Jeśli wnęka kuchenna jest dobrze oświetlona, mogą to być aromatyczne zioła lub wiszące kwiaty doniczkowe. Świetnym pomysłem będzie również postawienie w tym miejscu porcelanowej zastawy, kolekcji kubków lub książek kucharskich. We wnęce możesz też trzymać słoiki z produktami sypkimi, płatkami śniadaniowymi lub innymi, produktami spożywczymi, których często używasz w kuchni.

Stwórz dodatkowe miejsce do przechowywania

Półki we wnęce możesz zabudować. Do tego celu wykorzystaj klasyczne drzwiczki lub przeszklenia w drewnianych bądź metalowych ramach. Jak zagospodarować szafki kuchenne we wnęce? Będzie to idealne miejsce do przechowywania podstawowych sprzętów kuchennych, żywności i drobnych akcesoriów. W głębszej wnęce możesz trzymać talerze, garnki, miski i salaterki. Natomiast wąska szafka we wnęce może posłużyć Ci do przechowywania kieliszków, słodyczy, słonych przekąsek, przetworów lub napojów. Jeśli chcesz zaoszczędzić miejsce w kuchni, możesz zamontować we wnęce drzwiczki przesuwne, które będą składały się do środka. Jest funkcjonalne i wygodne rozwiązanie, które doskonale prezentuje się w nowoczesnych kuchniach.

Zaprojektuj kącik kawowy dla całej rodziny

Uwielbiasz pić kawę i zawsze marzyłeś o własnym kąciku kawowym? Wnęka kuchenna to wprost idealne miejsce na express do kawy. Możesz go postawić na półce lub szafce. Obok ułóż niezbędne akcesoria, czyli filiżanki do kawy ze spodkiem, łyżeczki, cukier i inne ulubione dodatki. W tak przygotowanym kąciku kawowym każdy domownik będzie mógł wygodnie przygotować dla siebie aromatyczną kawę. Szafka na ekspres do kawy w kuchni powinna mieć wydrążony otwór na kabel oraz to ważne, aby była wykonana z odpornych na wilgoć i wysokie temperatury materiałów.

Umieść we wnęce kuchennej podświetlany barek lub chłodziarkę do wina

W luksusowej kuchni wspaniale prezentują się podświetlane szafki i półki z przeszkleniami. Niewielką wnękę kuchenną możesz wykorzystać do stworzenia eleganckiego barku na alkohol z pięknymi, ozdobnymi drzwiczkami, w której będziesz trzymać najcenniejsze trunki. W tym miejscu może też stanąć drewniany stojak na butelki lub designerska chłodziarka na wino. Są to dodatki, które doskonale prezentują się zarówno w nowoczesnych, jak i w klasycznych kuchniach.

Wykorzystaj wnękę kuchenną jako element dekoracyjny

Jeśli wnęka jest niewielka, wyjątkowo wąska lub znajduje się w przejściu, możesz ją wykorzystać jako element dekoracyjny. W tym celu we wnęce powieś ulubiony obraz, plakat lub zdjęcie rodzinne. Wolną przestrzeń możesz też pomalować farbą tablicową, na której domownicy będą mogli zapisywać ważne informacje, daty lub złote myśli. Do ozdobienia wnęki kuchennej wykorzystuje się również bardzo modne ostatnio makramy, wysokie rośliny doniczkowe lub wysokie wazony dekoracyjne.

Umieść we wnęce kuchennej sprzęt AGD lub aneks kuchenny

Większe wnęki kuchenne dają też więcej możliwości aranżacyjnych. Zamiast wyrównywać ścianę i tracić dodatkową przestrzeń, możesz w tym miejscu sprytnie ulokować sprzęt AGD lub cały aneks kuchenny. Najczęściej we wnękach umieszczane są lodówki lub piekarniki, niekiedy również pralki, jeśli brakuje na nie miejsca w łazience. Sprzęt AGD możesz zabudować, aby idealnie komponował się z kuchennymi szafkami.

Kolejnym ciekawym pomysłem na aranżację wnęki kuchennej jest umieszczenie w niej całego aneksu kuchennego. Będzie to świetne rozwiązanie we wnętrzach, gdzie kuchnia jest połączona z salonem, a każde z pomieszczeń jest dodatkowo podzielone na mniejsze strefy. Wnęka doskonale oddzieli aneks kuchenny od części jadalnianej, wyspy kuchennej (zobacz: kuchnie z wyspą) lub strefy wypoczynkowej. Możesz zamontować nad nią punktowe oświetlenie, co znacząco ułatwi Ci codzienne przygotowywanie posiłków.

Zaprojektuj szafę we wnęce pod schodami

Kuchnia otwarta może być też połączona bezpośrednio z korytarzem lub schodami. W tych miejscach równie często znajdują się mniejsze i większe wnęki. Przestronną wnękę pod schodami lub w korytarzu warto wykorzystać na zorganizowanie dodatkowego miejsca do przechowywania wierzchniej odzieży, butów, torebek, parasoli i innych przydatnych akcesoriów. Zaprojektowanie szafki na wymiar w tym miejscu to doskonały sposób na optymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni.

Jak zagospodarować wnękę w kuchni? Sprawdź nasze propozycje!

W Halupczok możemy przygotować dla Ciebie funkcjonalne meble, które idealnie wypełnią każdą wnękę kuchenną. W kategorii „praktyczna strona kuchni” znajdziesz garść inspiracji, dzięki którym dowiesz się, jak jeszcze można wykorzystać szafki, półki i inne elementy wyposażenia kuchni do stworzenia komfortowej i stylowej aranżacji wnętrz. Z naszą pomocą wygodnie zagospodarujesz nietypowe wnęki i stworzysz dokładnie taką kuchnię, o jakiej zawsze marzyłeś

Znajdź najbliższy salon

Odwiedź nas

Współpraca zagraniczna

Zostań partnerem Halupczok