Kuchnia w ciemnych kolorach – zalety
O tonacji wnętrza decydują meble kuchenne, a w szczególności fronty meblowe, wyspa lub półwysep kuchenny. Pozostałe wyposażenie zajmuje drugoplanową rolę. Jakie są zatem zalety kuchni w ciemnych kolorach:
- ciemne barwy wprowadzają do wnętrza elegancję i szyk. Prezentują się bardzo szykownie. Są doskonałym wyborem dla miłośników stylu glamour przemycającego do wnętrza powiew luksusu.
- ciemna kolorystyka sprawdza się zarówno w kuchniach o dużym metrażu, jak i tych niewielkich. Paleta współczesnych możliwości aranżacyjnych jest tak bogata, że gabaryty pomieszczenia nie stanowią już przeszkody dla zastosowania w nich ciemnych barw. Jednym ze sposobów jest zastosowanie w małej kuchni w ciemnych kolorach podświetlane witryny, które nadadzą wnętrzu lekkości.
- meble w ciemnej tonacji doskonale komponują się z naturalnym drewnem, materiałami kamiennymi, jak i kryształami dają szerokie możliwości aranżacyjne, w różnorakiej, dowolnie wybranej stylistyce. Ciemne barwy wypełniają wnętrza wzbudzające efekt „wow”.
- meble w ciemnej kolorystyce nie są tak podatne na zabrudzenia, jak te w jasnej. Na ciemnych frontach meblowych brud czy zachlapanie są mniej widoczne, w porównaniu z frontami w kolorze bieli czy beżu, szczególnie tych bezuchwytowych. Minimalizuje to konieczność częstego sprzątania.
Pielęgnacja ciemnych mebli
Meble kuchenne w ciemnych tonacjach wprowadzają do wnętrza przytulność, ale i pewną dozę tajemniczości. Harmonijnie komponują się także z kontrastowym zestawieniem jasnego drewna, bieli i beżu lub mocnych kolorów jak pomarańcz, czerwień czy butelkowa zieleń. Dają spore możliwości w zakresie doboru dodatków i aranżacyjnej zabawy stylem wedle indywidualnych preferencji. Dodatkowo na ciemnych płaszczyznach brud jest mniej widoczny, w porównaniu z jasnymi. Mówiąc o zaletach, należały wspomnieć również o wadach. Czy ciemne kuchnie takowe posiadają? Przy zastosowaniu gładkich, lakierowanych frontów meblowych , szczególnie na szafkach dolnych istnieje ryzyko widocznych śladów palców, czyli tzw. efekt „palcowania się”. Jeśli szafki wyposażone są w, obecnie popularny, bezuchwytowy system otwierania problem ten może być uciążliwy. Odciski palców są widoczne, co może ujemnie wpłynąć na komfort użytkowania. To cecha, którą trzeba sobie uświadomić decydując się na ten rodzaj frontów. Wybór gładkich frontów z uchwytami lub frontów bezuchwytowych, ale o nieregularnej fakturze, wyeliminuje ten problem.
Ciemne kuchnie z wyspą
Jeśli kuchnia jest otwarta na salon, śmiało możemy zaszaleć z ciemnymi, nieco przygaszonymi odcieniami. Idealnie sprawdzą się kolory drewna, szarości, czernie i grafity, które w połączeniu z piaskowymi dodatkami dadzą piorunujący efekt. Idealnie demonstruje to projekt Ariana, to kuchnia z wyspą i z zintegrowanym stołem. Ta ciemna kuchnia w intrygującej nowoczesnej stylistyce zestawiono jasne dębowe fronty z głęboko matowymi, o gładkiej strukturze. Dobór urządzeń AGD również nie jest tutaj przypadkiem. Zabudowane – kawiarka i piekarnik z funkcją pary, w kolorze połyskującej czerni, pieczołowicie skomponowano z gładkimi czarnymi frontami. Tworzy to monolityczną ścianę, której surowość łagodzą podświetlone, przeszklone witryny.
Ponieważ gładkie fronty kuchni Ariana wyposażono w uchwyty, nie są one podatne na zabrudzenia podczas codziennego otwierania. Nie wymagają więc częstego czyszczenia. Fronty meblowe w dolnej części zabudowy kuchennej, wyposażono w bezuchytowy system otwierania. Jednak, dzięki temu, że zastosowano w nich nieregularnie falowany wzór, nie są podatne na tzw. efekt „palcowania się”. Nawet przy częstym ich otwieraniu prze małe dzieci. Ariana, to dowód, że nowoczesne kuchnie są nie tylko oszałamiająco piękne, ale i niezwykle praktyczne.
Polecamy także: Aranżacja kuchni z wyspą. Pomysły na nowoczesne wnętrze.
W kuchni Ariana zastosowano rozwiązanie, które wymaga nieco większej przestrzeni, ale jest przez wielu uwielbiane za swoją funkcjonalność i ergonomię. Wyspa kuchenna została niejako wydłużona o zintegrowany z nią stół jadalniany, w tożsamym ciemnym kolorze. Daje on szerokie możliwości funkcyjne- stanowi miejsce do pracy, spożywania rodzinnych posiłków, czy odrabiania lekcji przez dzieci. Przede wszystkim, przy takim układzie stosuje się obniżony stół w stosunku do blatu roboczego wyspy, wychodzący z jednego z jej boków. Znaczenie tutaj ma to, na jaki styl się zdecydujemy. Jeśli jesteśmy zwolennikami stylu nowoczesnego, nie musimy zachować tradycyjnego układu, stół jadalniany może być ulokowany prostopadle do blatu roboczego lub płynnie otaczać bok wyspy. W rezultacie, asymetria tego układu spowoduje, że kuchnia w połączeniu ze stołem wygląda ponadczasowo, bardziej przypominając dzieło sztuki użytkowej, niż typowe miejsce przygotowywania posiłków. Bliskość osób znajdujących się w kuchni i przy stole pozwoli na interakcję i wspólne spędzanie czasu.
Obejrzyj, jak pięknie prezentuje się kuchnia Ariana
Kuchnia w ciemnych kolorach czyli gotowanie po męsku?
Zdecydowane kolory w ciemnych tonacjach jak brąz, szarości, grafit i czerń to barwy, które wydają się być bliższe stylistycznym gustom płci męskiej. Oczywiście jest to pewne myślowe uproszczenie, które nie rezerwuje ciemnych wnętrz tylko dla panów. Prawda jednak jest taka, że męska paleta barw jest węższa niż kobieca. Nie ma tutaj pasteli, beżu, czy pudrowego różu. A proste w formie wnętrza, w ciemnych barwach odpowiadają panom bardziej niż kobietom, ceniącym sztukaterię, glam i połysk.
Mężczyźni zazwyczaj rezygnują z wysublimowanych i romantycznych aranżacji na rzecz tych stonowanych, wyważonych, ale i z charakterem. Wybór ten powiązany jest z cenionym przez panów duetem zaawansowanej praktyczności i estetyki. Dobór odpowiednich kolorów w kuchni pozwala skupić się na jej funkcjonalnej stronie, minimalizując konieczność jej częstego sprzątania i pielęgnacji. Kolory urządzeń i akcesoriów kuchennych mają tutaj także niebagatelne znaczenie. Monolityczne ściany z wbudowanymi ciemnymi sprzętami AGD pozwalają uzyskać spójne, minimalistyczne wnętrze. Taka kuchnia jest pełna nowatorskich rozwiązań, stylowa, ale przede wszystkim praktyczna.
Ciemna kuchnia z tapetą
Współcześnie ciemne kuchnie zdobywają coraz więcej zwolenników, zważywszy na elegancję i poczucie luksusu, jakie przemycają do wnętrz mieszkalnych. Kolorystyka w tonacjach burgundów, szarości, ciemnych zieleni, brązów i czerni potrafi nadać nie jednej przestrzeni niepowtarzalnego charakteru. Skupmy się na nieoczywistych rozwiązaniach aranżacyjnych na ciemne kuchnie nowoczesne. Niewątpliwie należy do nich wykorzystanie wielkoformatowej tapety dekoracyjnej.
Do niedawna jeszcze pomysł na tapetę w kuchni budziłby sporo wątpliwości, szczególnie wobec trwałości jej materiału w otoczeniu pary i wody. Jednak obecnie na rynku dostępne są nowoczesne materiały jak np. winyl samoprzylepny laminowany, który jest w 100% wodoodporny oraz odporny na mycie i szorowanie środkami chemicznymi, a nawet ostrą stroną gąbki. Bez problemu z zalaminowanej powierzchni można usunąć wszelkie plamy z tłuszczu, czy innych substancji jak keczup czy sosy. Ponieważ plamy z tłuszczu można zmyć tak samo łatwo jak z kafli, materiały te nie wymagają dodatkowego zabezpieczenia szkłem.
Dodatkowo, co warto podkreślić, tapety są odporne na wysokie temperatury dzięki czemu możemy zastosować je w przestrzeni pomiędzy szafkami górnymi i dolnymi, bez obawy o stopienie, czy uszkodzenie podczas gotowania na kuchenkach indukcyjnych lub elektrycznych. Materiał typu winyl jest łatwy w aplikacji, dzięki klejowi kropelkowemu tapetę można wielokrotnie podrywać i poprawiać nie uszkadzając powierzchni klejącej, a po 24 godzinach klej osiąga pełen stopień przywarcia i trwale wiąże się z podłożem. Warto więc wziąć pod rozwagę sięgnięcie po tego typu rozwiązanie przy aranżacji kuchni w ciemnych kolorach. Zdecydowanie ma walory funkcjonalne, jak i dekoracyjne. Ich ciekawy wzór może bowiem nadać wnętrzu unikatowy styl.
Natomiast na powierzchnie, które nie mają bezpośredniego kontaktu z wodą, temperaturą czy zabrudzeniami kuchennymi możemy bez problemu zastosować wszystkie inne podłoża tapetowe. Dodatkowo dla bezpieczeństwa zabezpieczyć je specjalnym lakierem – tzw. kaflami w płynie, które tworzą na tapetach wodoodporną powłokę, chroniącą przed wilgocią i brudem oraz zwiększają ich odporność na uszkodzenia mechaniczne.
Valentia ciemna kuchnia z drewnem
Valentia to przykład kuchni ciemnej, w której doskonale odnalazła się wielkoformatowa tapeta, o bardzo dekoracyjnym wzorze. Piękne kwiaty na ciemnym tle idealnie komponują się z czarnym matem blatu wyspy kuchennej i chropowatą, grafitową powierzchnią spieku frontów meblowych. Ciepła całości nadaje naturalne drewno – postarzany dąb obecny w panelu naściennym oraz elementach wyspy kuchennej. Przemyślane połączenie czarnych barw z brązem drewna i szarościami sprawiło, że Valentia to imponująca ciemna kuchnia z drewnem. Niewątpliwie czerń w jej projekcie gra pierwsze skrzypce.
Kuchnia jest intrygująca i elegancka. Szyku dodają jej podświetlane witryny- bardzo modny element aranżacji kuchni. W projekcie kuchni Valentia zastosowano ciekawy funkcjonalny element w postaci wbudowanej w blat rynienki z wodoodpornym wkładem. Mieści się w niej szereg przydatnych elementów, takich jak blok na noże, stojak na talerze, filiżanki i kieliszki najczęściej używane, a także osłonki na żywe zioła, miejsce na przyprawy, sztućce robocze i deski do krojenia. Wszystkie te elementy można dowolnie przesuwać na długości rynienki, a dzięki temu najpotrzebniejsze rzeczy mieć zawsze pod ręką. Wielkoformatowe obrazy w kwieciste desenie doskonale komponują się z zielenią ziół i ciepłem naturalnego drewna. Wielobarwna tapeta wizualnie łagodzi surowy sznyt frontów meblowych, w chłodnej tonacji skały.
Czarna kuchnia – pomysły na aranżację
Ciemna kuchnia z płytkami
Jeśli drzemie w nas miłośnik szykownych wnętrz, dla którego kuchnie glamour to spełnienie aranżacyjnych marzeń, czy esteta ceniący industrialną stylistykę, kuchnia w ciemnych kolorach będzie idealnym rozwiązaniem. Współczesne sposoby aranżacji kuchni kładą nacisk nie tylko na ergonomię i funkcję, ale przede wszystkim unikatową estetykę. Poza gustownymi blatami oraz frontami kuchennymi wykonanymi z najwyższej klasy materiałów, bardzo ważny jest wybór okładzin ściennych i podłóg. Warto pochylić się nad sposobami aranżacji przestrzeni, opartymi nie tylko na zastosowaniu popularnych trików. Dekorując ściany ciemnymi płytkami lub kafelkami uzyskamy równie satysfakcjonujący efekt. Jeśli projekt kuchni oparty jest na szafkach górnych i dolnych, z założeniem zachowania wolnej przestrzeni pomiędzy nimi, tuż nad blatem roboczym, taka gustowna dekoracja sprawdzi się z powodzeniem. Nic tak nie nada charakteru ciemnej kuchni jak efektowne płytki i mozaiki w kolorach czerni, szarości czy grafitu.
Trójwymiar dekoracyjnym elementem kuchni
Ceramiczna mozaika w ulubionym ciemnym odcieniu wprowadzi do wnętrza elegancję i szyk. Idealnie dopełni ciemne kuchnie nowoczesne, jak i kuchnie industrialne czy glamour. Nowością wśród szerokiej palety dostępnych płytek i mozaik są te z fakturą posiadającą fazę wklęsłą i wypukłą , która daje wrażenie trójwymiarowości. Dzięki takim mozaikom wnętrza zyskują wrażenia luksusu. Interesujące efekty wizualne uzyskano stosując mozaikę ceramiczną w kuchni Toscana. Ta ciemna kuchnia z drewnem imponuje estetyką opartą na elementach z egzotycznego drzewa, jakim jest palisander. Jego malowniczy rysunek słojów tworzy zachwycającą kompozycję. Unikalne połączenie ciepła egzotycznego forniru z satynową gładkością matowej czerni czyni z tej kuchni prawdziwie eleganckie wnętrze.
Dominująca czerń mozaiki współgra z tajemniczym palisandrem. Oświetlenie blatu roboczego dodatkowo uwypukla piękno kształtu mozaiki, pełniąc nie tylko funkcję praktyczną, ale i estetyczną. Głęboka i ciemna barwa czarnej mozaiki (Royal Chevron Black, Dunin) stanowi perfekcyjny element dekoracyjny w kuchni Toscana, który podkreśla jej atuty. Czarna kolorystyka mozaiki pozwala srebrnej baterii kuchennej wybić się na stylistyczny plan pierwszy. Ten sztukateryjny element wnętrza ma nie tylko rolę dekoracyjną, ale przede wszystkim funkcjonalną. Niezaprzeczalnym atutem mozaiki ceramicznej jest wysoka odporność na uszkodzenia, zanieczyszczenia oraz środki chemiczne.
A pielęgnacja i czyszczenie ceramicznej powierzchni nie jest skomplikowana. Bez wątpienia w każdym sklepie z chemią gospodarczą dostępne są dedykowane środki czyszczące. Mimo to, do jej oczyszczenia najlepiej sprawdzi się jeden z tanich i naturalnych środków, czyli mieszanka sody oczyszczonej z wodą i octem. Odpowiednio wybrana ceramiczna mozaika sprawi, że ciemna kuchnia nabierze nowoczesnego i ekskluzywnego charakteru. Taka dekoracja perfekcyjnie wkomponuje się w nowoczesne wnętrze, nadając mu nietuzinkowego charakteru, tak jak w ciemnej kuchni z drewnem- Toscana.
Zobacz jak efektownie prezentują się inne kuchnie z drewna
Reasumując, współczesne rozwiązania aranżacyjne coraz częściej opierają się na innowacyjnych, oryginalnych i kreatywnych pomysłach. I śmiało możemy je wszystkie realizować w stosunku do kuchni w ciemnych kolorach. Przy doborze kolorystyki jasnej lub ciemnej do naszej kuchni, warto zasugerować się przede wszystkim swoim gustem i upodobaniami. Ponieważ gabaryty pomieszczenia nie odgrywają już tak znaczącej roli, jak niegdyś, to nie należy pomijać tego czynnika. Jeśli kuchnia jest otwarta na salon, odważnie możemy sięgnąć po paletę ciemnych odcieni. Nie ograniczajmy się jednak jedynie do czerni czy szarości.
Kreatywnie łączmy je z naturalnym drewnem, w ciemnej lub jasnej tonacji, według naszego gustu. Jeśli przestrzeń kuchni jest niewielka i stanowi osobne pomieszczenia, a my jesteśmy zdeklarowanymi pasjonatami ciemnych wnętrz, trzeba sięgnąć po odpowiednie triki. Mniejszą kuchnie powiększmy optycznie stosując na przykład jasne barwy, złamane jedynie ciemniejszymi dodatkami. Innym sposobem są przeszklone witryny i szafki, coraz bardziej modne w aranżacjach kuchennych. Projektanci i architekci wnętrz doskonale znają całą gamę tych sprytnych rozwiązań. Odwiedzając salon mebli kuchennych warto skorzystać z ich eksperckiej porady. Doradzą, które z nich będą odpowiednie do naszego wnętrza i zasugerują, wybory których należałoby uniknąć.