main image: Dwupoziomowy półwysep w kuchni
Coraz popularniejszym rozwiązaniem goszczącym w naszych kuchniach, szczególnie tych o mniejszym metrażu, jest półwysep. Bez problemu łączy on wszystkie funkcje wyspy kuchennej oraz stołu jadalnianego. W jakich wnętrzach będzie miał najlepsze zastosowanie? Jakie rolę może pełnić w naszej przestrzeni? Jakie są plusy i minusy takiego rozwiązania? A czym tak naprawdę jest dwupoziomowy półwysep w kuchni? W niniejszym tekście postaramy się udzielić jak najbardziej wyczerpującej odpowiedzi na powyższe pytania.

Wyspa czy półwysep?

Zgłębiając temat aranżacji wnętrz w kuchni, warto najpierw wyjaśnić czym różni się wyspa od półwyspu. Wyspa to osobny element zabudowy kuchennej, znajdujący się najczęściej równolegle do głównego rzędu mebli. Wyspę możemy obejść z każdej strony. Z pewnością stanowi bardzo mocny punkt w całej aranżacji wnętrza. Półwysep z kolei jest z jednej strony zabudowany – może być przedłużeniem boku kuchni czy też znajdować się przy oknie, będąc na przykład przedłużeniem parapetu. Jego umiejscowienie i gabaryty uzależnione są od wielkości i kształtu pomieszczenia. Wyspa kuchenna przeważnie jest duża, masywna, przez co jest idealnym rozwiązaniem do większych kuchni, lub kuchni otwartych na przestrzenny salon. Półwysep z kolei daje nam większe pole do popisu w przypadku mniejszych pomieszczeń, na przykład w kawalerkach lub mniejszych mieszkaniach w bloku.

dwupoziomowy półwysep w kuchni marki Halupczok
Zdj. Kuchnia Liguria to idealna kolekcja, którą można przystosować do układu jakim jest dwupoziomowy półwysep kuchenny. Fot. Halupczok

Funkcje półwyspu – przegląd możliwości

Jedną z najbardziej powszechnych funkcji takich elementów jak jedno lub dwupoziomowy półwysep w kuchni jest istotnie oddzielenie przestrzeni do gotowania od miejsca wypoczynku, czyli przeważnie od salonu. Jeśli przede wszystkim pełni rolę oddzielnika, musimy pamiętać, że jako najbardziej wyeksponowana część pomieszczenia, musi być dobrze wykonany i spełniać wymagania estetyczne domowników. W takim przypadku, na stronie półwyspu zwróconej ku salonowi, stosuje się różnego rodzaju zabiegi dekoracyjne. Reasumując, mogą to być różnego rodzaju oryginalne podświetlenia, wzory czy otwarte półki, z których zrobić można małą biblioteczkę lub miejsce do eksponowania ulubionych przedmiotów (figurek, pamiątek czy nawet ramek ze zdjęciami).

Jedno lub dwupoziomowy półwysep w kuchni jako dodatkowa przestrzeń robocza

Półwysep, oprócz funkcji estetycznej, może być traktowany jako strefa funkcjonalna. W zależności od możliwości i naszych potrzeb, można na nim zamontować płytę indukcyjną, zlewozmywak, zagospodarować jako miejsce do jedzenia lub barek. Bez wątpienia, na etapie planowania aranżacji kuchennej należy najpierw przeanalizować przebieg instalacji elektrycznych, wentylacyjnych oraz wodno-kanalizacyjnych. Jeśli można je poprowadzić do półwyspu – mamy nieograniczone pole do popisu. Nowoczesne rozwiązania technologiczne pomagają w optymalny sposób wykorzystać dostępną przestrzeń. Przykładem mogą być płyty indykcyjne zintegrowane z pochłaniaczem, który może być wbudowany w samą płytę.

dwupoziomowy półwysep w kuchni marki Halupczok
Zdj. Dwupoziomowa wyspa kuchenna z kolekcji Marsala, którą na życzenie klienta można wykonać w wersji dwupoziomowego półwyspu kuchennego. Praktyczność i elegancja w jednym. Fot. Halupczok

Dla kogo półwysep w kuchni?

Przy wyborze rozwiązań do zabudowy kuchennej należy zadać kilka kluczowych pytań. Jaki jest styl życia domowników? Czy codziennie w kuchni przygotowywane są wszystkie posiłki? Czy może tylko okazjonalnie się tam gotuje? Gdzie spożywane jest jedzenie? W domu czy raczej na mieście? Czy w domu mieszkają osoby starsze lub małe dzieci? Czy do domu z dużą częstotliwością zapraszani są goście? Kuchnia z półwyspem bez wątpienia będzie idealna dla osób towarzyskich, nie spędzających większości czasu na gotowaniu, młodych. Z kolei lepszą opcją dla większych rodzin będzie stół jadalniany, który będzie wygodniejszy dla dzieci i pomieści większą liczbę domowników. Osoby zainteresowane kuchnią z wyspą mogą zajrzeć do naszego artykułu „Kuchnia z wyspą czy bez?” zgłębiającego to zagadnienie w szczegółowy sposób.

Jedno lub dwupoziomowy półwysep w kuchni jako miejsce spotkań

Bez wątpienia półwysep kuchenny to idealny wybór dla osób towarzyskich. Półwysep kuchenny może pełnić funkcję lady do przesiadywania przy pysznej, aromatycznej kawie lub być traktowany jako barek. Uzupełniony o pasujące hokery będzie z pewnością ulubionym miejscem do przyjmowania gości. Nowoczesne rozwiązania pomagają w optymalnym zagospodarowaniu tego miejsca – mini chłodziarki na wino, wysuwane z półwyspu schowki czy nawet mobilne blaty pomagające zwiększyć powierzchnię blatu – wszystko to z powodzeniem można zamontować w naszej wymarzonej kuchni.

Jedno czy dwupoziomowy półwysep?

Czym tak naprawdę jest dwupoziomowy półwysep? To element kuchni, który składa się z dwóch części. Pierwsza, zwykle znajdująca się od strony kuchni jest niższa i stanowi przestrzeń roboczą. Druga, po stronie salonu, przeznaczona jest przeważnie do siedzenia i serwowania potraw. Różnica poziomów sprawia, że wyższa część półwyspu zasłania większość przestrzeni blatowej w kuchni. To dobre rozwiązanie w przypadku salonu z aneksem kuchennym, gdzie podczas odpoczynku lub przerwy w gotowaniu chcemy ukryć ślady po kulinarnych eksperymentach. Wyższe elementy chowają kuchenny rozgardiasz przed oczami domowników, jak i gości. Pomieszczenie jest przez to o wiele bardziej uporządkowane i schludne.

dwupoziomowy półwysep w kuchni
Zdj. Kolekcja Marsala i dwupoziomowy półwysep w kuchni. Fot. Halupczok

Kiedy warto zdecydować się na dwupoziomowy półwysep w kuchni?

Dwupoziomowy półwysep w kuchni będzie idealnym rozwiązaniem dla kuchni w małych mieszkaniach i apartamentach. Z powodzeniem rozgraniczy strefę gotowania i strefę pokoju do odpoczynku. Idealnie wpasuje się w zabudowy kuchenne umieszczone we wnęce, w kształcie litery L lub w zabudowie jednorzędowej. To doskonała alternatywa dla stołu lub lady, która pozwoli wygospodarować w małym pomieszczeniu dodatkową przestrzeń na przechowywanie. Dwupoziomowy półwysep w kuchni można ć z łatwością przystosować do dodatkowego rzędu szuflad. W małych kuchniach takie udogodnienie bezsprzecznie jest na wagę złota.

Czym kierować się przy wyborze dwupoziomowego półwyspu kuchennego?

Przy wyborze elementów zabudowy kuchennej takich jak dwupoziomowy półwysep kuchenny należy brać pod uwagę kilka czynników. Powinno dostosować się kształt i rozmiar wyspy do metrażu pomieszczenia, a także dopasować do układu pozostałej zabudowy kuchennej. Warto zaplanować też jakie udogodnienia ma w sobie zawierać dwupoziomowy półwysep kuchenny. Wielbiciele gadżetów i różnorodnych akcesoriów do gotowania z pewnością preferować będą dodatkową przestrzeń do przechowywania w postaci rzędu szafek. Miłośnicy spotkań towarzyskich z pewnością zagospodarują to miejsce w inny sposób, tworząc miejsce do biesiadowania w postaci barku, uzupełnionego o wygodne i stylowe hokery. Taki półwysep to także idealne miejsce do pracy, szczególnie gdy domownikom zdarza się pracować w trybie home office.

 

Dwupoziomowy półwysep w kuchni – pomysły na aranżacje

Tak jak wspominaliśmy powyżej, jedno lub dwupoziomowy półwysep w kuchni daje nam ogromne możliwości aranżacyjne, które dopasować można do posiadanej przestrzeni. Jedną z wartych uwagi propozycji od marki Halupczok jest kolekcja Liguria, synonim wysublimowanej elegancji. W kolekcji zastosowano dwupoziomowy blat, który posłużyć może za barek, jak i miejsce do przygotowywania posiłków. Do tego dochodzi wyjątkowy szyk, elegancja i funkcjonalność, która projektanci Halupczok Design Team ubrali przez Halupczok Design Team w biel frontów z dodatkiem naturalnych elementów. Kuchnia na wymiar Liguria niecodzienne wrażenie zmysłowości zawdzięcza rozmaitości i przemyślanemu zestawieniu faktur. Ciepły odcień szczotkowanego drewna oraz połyskujący naturalny łupek przełamują górującą nad całością biel.

Naturalny, połyskujący łupek a dwupoziomowy półwysep kuchenny

Liguria to nowoczesna kuchnia z półwyspem (lub wyspą – wszystko zależy od potrzeb klienta, możliwości są nieograniczone), na której froncie rysunek kamienia przywołuje na myśl cudowne skojarzenia. Dla jednych są to malownicze włoskie Dolomity, dla innych wzburzone fale na liguryjskim wybrzeżu. Pojemne szuflady i półki ukryte w wyspie i wysuwnej, wysokiej spiżarni, zwieńczono uroczo podświetlonymi szklanymi uchwytami. Wysmakowana aranżacja tej nowoczesnej kuchni jest zapowiedzią przyszłych wrażeń i doświadczeń.

dwupoziomowa wyspa kuchenna z kolekcji Liguria
Zdj. Kolekcja Liguria marki Halupczok.

Przestronność kuchni to zasługa doskonale wyważonych proporcji

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę w kolekcji Liguria? Niecodzienny okap w formie dużej, okrągłej, wiszącej lampy, robi niesamowite wrażenie i będzie idealnym zwieńczeniem kompozycji zawierającej dwupoziomowy półwysep w kuchni. W praktycznej i eleganckiej winiarce pomieszczą się ulubione trunki. Elektrycznie otwierane szafki oraz innowacyjny sprzęt AGD dopełniają całości aranżacji ekskluzywnej kuchni na wymiar Liguria.

Zobacz więcej zdjęć z pięknej kolekcji mebli kuchennych Liguria.

Marsala – inspiracja płynąca z natury

Kolejną wartą atencji kolekcją jest Marsala marki Halupczok. Uwagę przykuwa przede wszystkim motyw jodełki na frontach mebli. To istna kwintesencja stolarskiego artyzmu tej nowoczesnej kuchni. Barwa wyspy kuchennej (lub półwyspu – w zależności od życzenia klienta) o marmurowym użyleniu, wraz z miniogródkiem na aromatyczne zioła, urokliwie kontrastuje z naturalnym drewnem. Podświetlona witryna powstała z dwóch wielkoformatowych tafli szkła.

Synteza wysmakowanych faktur i stylowej formy

Kuchnia Marsala, stworzona została z myślą o miłośnikach wyrafinowanej estetyki. Z pewnością ujmuje zmysłową elegancją i rzemieślniczą wirtuozerią. Ciepła barwa dektonu o marmurowym użyleniu, zastosowanego na blacie wyspy kuchennej oraz panelu naściennym, urokliwie kontrastuje z czekoladowym odcieniem drewna. Drewniany jadalniany blat, zdający się lewitować, podkreśla wyjątkowość projektu. Kunszt wykonania i szlachetność materiałów to siła Marsali. Nieprzeciętnej kuchni na wymiar.

Dwupoziomowy półwysep kuchenny Marsala marki Halupczok
Zdj. Kuchnia Marsala zachwyca intrygującymi detalami projektu. To kolekcja wprost idealna do aranżacji wnętrza z elementem takim jak dwupoziomowy półwysep kuchenny. Fot. Halupczok

Harmonijna kompozycja stanowi namacalne urzeczywistnienie piękna

Bezsprzecznie trzeba podkreślić, że głębia koloru w kolekcji Marsala podkreśla intrygujące detale projektu. Do tego dochodzą podświetlenia dyskretnie otulające kontury mebli. Zdecydowanie uwypuklają one fakturę zastosowanych materiałów. Funkcjonalną stronę kolekcji stanowią bardzo pojemne szafki oraz zintegrowany z płytą grzewczą mobilny okap. Kunszt wytwornej elegancji projektu emanuje z każdego detalu tej nowoczesnej kuchni na wymiar. Zaletą kuchni na wymiar jest to, że każdy element z kolekcji można dostosować do potrzeb klienta. Na zakończenie warto dodać, że każdą linię można wzbogacić na przykład o dwupoziomowy półwysep kuchenny, wzbogacony o różnego rodzaju funkcjonalności.

Zobacz jak prezentuje się kuchnia Marsala w pełnej krasie.

Znajdź najbliższy salon

Odwiedź nas

Współpraca zagraniczna

Zostań partnerem Halupczok

Veneta Cucine

Włoskie meble kuchenne