Nowoczesne kuchnie w bieli – niezmiennie modny trend
Zarówno biel jak i czerń w kuchennych aranżacjach może być przełamana dodatkami z naturalnego drewna. Godny uwagi jest dąb, ale barwiony w taki sposób, że sprawia wrażanie zupełnie odmienne lub egzotyczne gatunki drewna jak palisander. Kuchnia Grazia to połączeniu połyskującej bieli, dębu o srebrzysto- szarym zabarwieniu i spieku kwarcowego w kolorze marmuru calacatta. Dzięki takim dodatkom nowoczesne kuchnie stają się jasne, ale całość aranżacji sprawia ciepłe wrażanie. Z pewnością jasne kolory dobrze sprawdzają się w mniejszych pomieszczeniach, nie przytłaczają. Dzięki nim pomieszczenie wydaje się widne i przestronne. Czy są jakieś minusy? Należy mieć na uwadze to, że na jasnych, lśniących frontach bardziej będą widoczne wszelkie zabrudzenia.
Polecamy: Biała kuchnia w wielu aranżacjach
Nowoczesne kuchnie a technologia rozwiązań
Bezsprzecznie nowoczesne kuchnie bez względu na kolor, styl czy układ cechuje wysoka technologia rozwiązań, skryta w sprytnych, niejednokrotnie autorskich rozwiązaniach. W projekcie białej kuchni Grazia zastosowano szereg takich systemów i rozwiązań funkcjonalnych. Jest to wyjątkowa kuchnia z wyspą, gdzie wiele elementów jest mobilnych. W czasie korzystania z kuchni można otworzyć fronty szafy kryjącej sprzęt AGD i wewnętrzne, pojemne szuflady.
Z blatu wyspy wysuwa się elektronicznie mobilny barek, który od strony salonu mieści w sobie ulubione trunki i kieliszki. Podczas gdy, od przeciwnej strony skrywa wieszak na ściereczki kuchenne i półeczki na drobiazgi, niezbędne podczas kucharzenia. Drugi elektrycznie wspomagany element w tym wnętrzu to wysuwany regał, który znajduje się tuż nad blatem roboczym. Jest w nim mnóstwo miejsca na przyprawy i inne niezbędne utensylia. Ciekawym rozwiązaniem wzbogacającym nowoczesne kuchnie są elementy ruchome, wykorzystywane w chwili potrzeby. W kuchni Grazia jest to otwierany blat obrotowy stanowiący stolik kawowy lub dodatkowe miejsce pracy. Można przy nim zjeść śniadanie, czy niespiesznie wypić kawę, przekąszając małe co nieco. Po jego zsunięciu wzdłuż blatu stołu uwalnia na nowo przestrzeń, nie zabierając miejsca, jak czynią to stałe elementy.
Czerń, czyli kuchnia z charakterem
Pełna subtelnej elegancji, tajemnicza i intrygująca czerń we wnętrzach, oczarowuje od pierwszego wejrzenia. Niewątpliwie jednak wymaga przestrzeni i wysokości. Takie optymalne warunki często można uzyskać w loftowych przestrzeniach lub starych stodołach przystosowanych do celów mieszkalnych. Wydaje się jednak, że posiadanie takiego wnętrza nie jest warunkiem koniecznym. Jeśli cenimy ciemne nowoczesne kuchnie, kochamy czerń i barwy jej pochodne, warto urozmaicić je jasnymi elementami. Z pewnością kuchnie w stylu black & white lub z drewnianymi detalami w jasnym odcieniu, spełnią estetyczne potrzeby miłośników wyrazistych kuchennych wnętrz. Niewątpliwe piewcą takiej idei jest kuchnia z wyspą – Ariana. Nieregularnie falowany front meblowy w kruczoczarnym kolorze zestawiono tutaj z dębowymi płaszczyznami, niezwykle finezyjnym blatem wyspy kuchennej i licznymi, podświetlonymi ciepłą barwą światła, witrynami.
Kuchnia Valentia to inny przykład kolekcji ciemnej, gdzie czarny mat blatu łączy się z chropowatą, grafitową powierzchnią spieku frontów i ciepłym, postarzanym dębem. Ta kuchnia z wyspą jest frapująca i elegancka. Szyku dodają jej podświetlane witryny- bardzo modny współcześnie element kuchennych aranżacji.
Czytaj więcej: Ciemna kuchnia w męskim stylu
Gorący trend. Nowoczesne kuchnie w drewnie
Współczesne spojrzenie na drewniane nowoczesne kuchnie łączy w sobie materiały naturalne z nowoczesnymi, zaawansowaną technologię rozwiązań z surową estetyką inspirowaną przyrodą. Drewno, jako materiał słynący ze swojej uniwersalności stylistycznej bez przeszkód może wystąpić w formie wykończeniowej typu meblowe fronty, ściany, blaty, półki, barki czy dekoracyjne dodatki. Niewątpliwie, niebanalnego charakteru drewnianej kuchni potrafi nadać wygospodarowane w wyspie kuchennej miejsce na aromatyczne zioła i kojące zielenią rośliny doniczkowe. Bezsprzecznie rozwiązanie to podkreśli naturalny akcent nowoczesnej kuchni, podobnie jak w kuchni Marsala.
Tworząc drewnianą kuchnię w całości z tego naturalnego budulca, warto sięgnąć po klasyczne wzory cieszące się wielowiekową rzemieślniczą tradycją. Wzór jodełki, bo o nim mowa, dominujący do tej pory na powierzchniach podłóg, wyśmienicie odnajdzie się również na frontach meblowych w postaci obłogu lub forniru z naturalnego dębu. Taka aranżacja kuchenna będzie ukłonem w kierunku matki natury i harmonii, jaką wprowadza do wnętrza.
Nowoczesne kuchnie to także bogactwo form i wzorów. Autorski front meblowy nieregularnie falowany cechuje stylistyczna elastyczność zarówno materiałowa, jak i kolorystyczna. Z powodzeniem odnajduje się w wersji drewnianej (kuchnia Madera), czarnej (kuchnia Ariana II), złotej (Ariana), lub innej, przez nas wymarzonej. Nie bójmy się więc sięgać i po takie designerskie perełki.
Kolorystyczny bilans zysków i strat
Jakie są minusy kuchni w ciemnych kolorach? Na pewno w małej przestrzeni duże powierzchnie czarnego koloru mogą przytłaczać. Można zastosować wówczas pewne triki, które zminimalizują ten efekt np. fronty w połysku, dodatek forniru czy też zastosowanie podświetleń. Czarne fronty w połysku są podatne na odciski palców, które mogą być mocno widoczne, co z kolei może ujemnie wpłynąć na komfort użytkowania. To cecha, której należy być świadomym, decydując się na nowoczesne kuchnie z wykorzystaniem tego rodzaju frontów. Natomiast nowoczesne kuchnie w jasnych barwach niosą ze sobą poczucie przestronności, czystości i wizualnego ładu. Ale i tutaj zabrudzenia na jasnych frontach mogą być widoczne, co wymaga bardziej intensywnego dbania o ich nieskazitelny wygląd.
Polecamy: Ciemna kuchnia w wielu aranżacjach