Kuchnia rustykalna – inspiracje
Kuchnie rustykalne bezpośrednio nawiązują do stylu domu, jaki każdy kojarzy z polską wsią. Coraz częściej wizualizując takie wnętrze, projektanci wybiegają myślami również poza granice naszego kraju, chcąc uzyskać klimat kuchni nawiązujący do Skandynawii, czy też do krajów śródziemnomorskich jak Grecja lub Hiszpania. Kuchnie rustykalne tworzone w takich klimatach są proste, oszczędne w detalach i dodatkach, co nadaje im przytulnego, rodzinnego charakteru.
Kuchnia rustykalna. Zobacz propozycje od Halupczok
Główną inspiracją dla stylu rustykalnego jest natura. Ze względu na zastosowanie takich kolorów jak: biel, beż, brąz, zieleń, błękit oraz naturalnych materiałów jak kamień i drewno, bezpośrednio nawiązuje do przyrody.
Meble kuchenne rustykalne – co warto wiedzieć?
Aranżując kuchnię rustykalną, powinniśmy opierać się na meblach o prostej i stabilnej konstrukcji. Przede wszystkim detale i wykończenie należy ograniczyć do prostych rzeźbień i listw dekoracyjnych. Wykonując meble pod zabudowę, wykorzystujemy każdy zakamarek naszej kuchni, dostosowując ją do naszych potrzeb.
Bezsprzecznie głównym budulcem dla rustykalnych mebli kuchennych będzie drewno lub materiały przypominające jego fakturę. Częstym zabiegiem jest specjalne postarzanie drewna, nadające mu efektu nieco wysłużonego. Dzięki temu mebel zyskuje swój charakter. Stosując jego naturalny kolor, wydobędziemy to, co najpiękniejsze w drewnie – niepowtarzalny układ słojów i sęków.
W aranżacjach rustykalnych kuchni sprawdzą się szafki w kolorach bieli, beżu lub jasnych błękitów i morskich zieleni. Pamiętajmy o dobraniu odpowiedniego blatu, który będzie pasował. Obowiązkowo powinien być z naturalnych materiałów takich jak granit, marmur, konglomeraty kamienne czy drewno.
Ponieważ charakterystycznym elementem kuchni rustykalnej są przeszklone witryny i kredensy, mamy swobodę w doborze dekoracji. Możemy pozwolić sobie na eksponowanie dekoracyjnego szkła, porcelanowych naczyń i ceramiki, zbieranych przez lata przez naszą rodzinę. Podświetlając je delikatnym ciepłym światłem, jak zrobiono to w projekcie kuchni Imperia, stworzymy niepowtarzalny klimat. Tutaj zamiast tradycyjnych przeszkleń w witrynach zastosowano przezierny pleciony materiał doskonale prezentujący kuchenne bibeloty. Dobierając do kuchni rustykalnej odpowiednie uchwyty, zyskujemy nietuzinkowy detal przykuwający oko i wyróżniający się w projekcie takiego wnętrza.
Kuchnia rustykalna w duecie ze stołem
Głównym elementem aranżacyjnym kuchni rustykalnej jest znajdujący się w niej duży, masywny i zazwyczaj drewniany stół. Ponieważ to przy nim przygotowujemy posiłki, a kiedy już zaprosimy przyjaciół lub rodzinę stanie się niezastąpionym kompanem podczas rozmów i mile spędzonego czasu do późnych godzin nocnych. We współczesnych projektach kuchni rustykalnych, w centrum chętnie stawia się wyspę, wokół której toczy się codzienne życie. Rustykalna kuchnia z wyspą daje możliwość na zyskanie dodatkowej i funkcjonalnej przestrzeni. Chcąc zachować spójną całość dekoracyjną, oryginalna lampa może stać się ciekawym elementem aranżacji, rzucając jednocześnie ciepłe światło.
Kuchnia rustykalna a dodatki i akcesoria
Bezsprzecznie w aranżacjach kuchni w stylu rustykalnym ważnym elementem są dodatki, które uzupełniają całość i nadają jej odpowiedniego kształtu. Pozwolą nam stworzyć sielankową atmosferę w pomieszczeniu.
Nie bójmy się, że przesadzimy z ich nadmierną ilością – w kuchniach rustykalnych możemy pozwolić sobie na różnego rodzaju kolekcje. Dlatego świetnie sprawdzą się babcine zastawy stołowe, gliniane naczynia o folklorystycznym charakterze, miedziane garnki czy patelnie, kamienne moździerze, wiklinowe kosze, drewniane deski do krojenia. Niech znajdzie się też miejsce na wazon z bukietem polnych kwiatów oraz na doniczki ze świeżymi ziołami. Dodatki te będą cieszyć oczy domowników i gości, a także podkreślą ciepły, sielski charakter pomieszczenia.
Kuchnie rustykalne – dla kogo?
Zastanawiasz się, czy meble oraz klimat kuchni rustykalnych są dla Ciebie, czy raczej bliższe są Ci kuchnie nowoczesne? Przede wszystkim w takich wnętrzach dobrze odnajdą się osoby ceniące wygodne i przytulne pomieszczenia, uwielbiające sielski klimat i kontakt z naturą. Jeśli masz wspomnienia z wyjazdami na wieś, gdzie unosił się zapach przyrządzanych potraw, gdzie kuchnia miała swój klimat, przytulność i prostotę – to kuchnia rustykalna jest rozwiązaniem dla Ciebie. Wnętrza w stylu rustykalnym doskonale sprawdzą się w domkach jednorodzinnych lub klimatycznych dworkach, dysponujących dużym metrażem.
Reasumując, aranżacja kuchni w stylu rustykalnym jest dość wymagającym tematem. Tworzenie zabudowy meblowej na wymiar, zwłaszcza na niedostatecznym metrażu apartamentów czy mieszkań, z jednoczesnym zachowaniem sielskiego i prostego charakteru, jest niełatwym, ale nie niemożliwym zadaniem. Warto zauważyć, że przy jej projektowaniu rozsądnym jest skorzystać z pomocy projektantów i specjalistów. Doradzą optymalne rozwiązania, zachowując rustykalny styl wnętrza i ergonomię projektu zarazem.