Dodatki w kuchni spełniają bardzo ważną rolę. Podkreślają jej charakter i styl. Elementami dekoracyjnymi w kuchni są nie tylko wazony, kwiaty czy rzeźby, ale również artykuły codziennego użytku. Nie zapominajmy, że w szerokiej palecie dekoracyjnych dodatków znaleźć można również dekoracyjne lampy, stylizowane uchwyty czy naścienną mozaikę. Odpowiednio dobrane mogą nadać wnętrzu wymarzony klimat. Podpowiadamy, jak dobrać dodatki do białej kuchni, by stała się ulubionym miejscem domowników.  

Biała kuchnia – dlaczego warto

Białe kuchnie to wnętrza uniwersalne, które nawet po wielu latach wzbudzają zachwyt. Biel to kolor, podobnie jak czerń, który nigdy nie wychodzi z mody. A mając na względzie jej właściwości optycznego powiększania przestrzeni, niewielkie mieszkania, lub kawalerki są dla niej stworzone. Dodatkowo biały kolor odbija światło, więc pomieszczenie jest jasne i nie wymaga zaplanowania wielu źródeł sztucznego światła. Wszechstronność białych kuchni to także walor, który doceniają architekci i projektanci wnętrz. Biała kolorystyka sprawdzi się w każdym wnętrzu i niemalże w każdej stylistyce.

Od kuchni klasycznych po nowoczesne, minimalistycznych i eklektycznych, a także we wnętrzach w stylu skandynawskim, glamour, boho i wielu innych. Biel, z racji na swoją neutralność, stanowi także genialne tło dla akcentów w innych kolorach. Barwnych dodatków typu drobne urządzenia AGD, czy akcesoria kuchenne. Jak również elementów aranżacyjnych z naturalnego drewna, granitu, szkła czy spieku kwarcowego o intensywnym odcieniu. Świetnie w jej towarzystwie prezentują się również różnokolorowe mozaiki naścienne i tapety o dekoracyjnych wzorach. Niewątpliwie biała kuchnia daje szerokie możliwości dla dekoratorskiej wyobraźni.

Biel – stylistyczna różnorodność wnętrz

Niewątpliwie biel idealnie odnajduje się w różnorodnych stylistykach, nawet tych, które z natury wymagają dużych powierzchni. Kuchnie tradycyjne wiodą prym w tym zestawieniu. Zazwyczaj jasne, przestronne, w różnorakich odcieniach bieli – od śnieżnej po ecru. Wysoka zabudowa takich kuchni, wzbogacona o liczne kunsztowne detale typu szprosy, pilastry, przeszklenia i frezowane fronty najlepiej prezentuje się w odcieniach bieli. Naturalne drewno, które towarzyszy bieli w kuchniach stylizowanych, idealnie komponuje się z tą jasną barwą. Łatwo także uzyskać urzekający kontrast pomiędzy bielą frontów meblowych, a barwą blatów roboczych, w intensywnych kolorach jak grafit czy czerń. Takie zestawienie jest gwarantem efektu „wow”.

Imperia_kuchnia z wyspą_sprytne rozwiązania w kuchni_Halupczok_dodatki do białej kuchni
Zdj. Rustykalna kuchnia Imperia, do której dobrano naturalne dodatki. Fot. Halupczok

Kuchnie rustykalne podobnie jak klasyczne bazują na kolorystycznym zestawieniu jasnych, naturalnych odcieni. Kolory w kuchni rustykalnej bezpośrednio inspirowane są otaczającą naturą. I tak kolorystyczna paleta rustykalna bogata jest w śnieżną biel, beże, ecru, jasne odcienie brązu, będące pochodną naturalnego drewna, pastelowe kolory lawendy i błękity. Jednak to biel jest tutaj barwą bazową. Jednym z elementów koniecznych, by biała kuchnia w pełni zyskała styl rustykalny, pełen przytulności klimatu dawnych wiejskich wnętrz. Wystarczy spojrzeć na kuchnię Imperia, w której finezyjną formę i funkcjonalność odziano w biel frontów z dodatkiem elementów naturalnego dębu. Sielską atmosferę, jak w Imperii pomogą zbudować swojskie dodatki do białej kuchni w tej stylistyce. Wśród nich pojawią się lniane ściereczki, bukiety zasuszonych dekoracyjnych traw i kwiatów, pęczki pachnącej lawendy, czy drewniane deski do krojenia. Więcej o kuchniach rustykalnych dowiedzieć się można z artykułu, w którym podpowiadamy Jak uzyskać przytulną i sielską atmosferę kuchni rustykalnej.  

Biel w kuchniach modernistycznych

Wciąż niegasnącą popularnością cieszą się białe kuchnie w stylistyce nowoczesnej. Co niewątpliwie stanowi kolejny dowód na uniwersalność białej barwy, która potrafi grać pierwsze skrzypce we wnętrzach o różnorodnym stylu. Głównym elementem ich aranżacji są minimalistyczne formy, oparte na prostych liniach i gładkich , matowych lub połyskujących frontach. Niejednokrotnie kuchnie nowoczesne wyposażone są w bezuchwytowe systemy otwierania, lub wręcz przeciwnie, przykuwające wzrok designerskie uchwyty zdobią ich fronty meblowe. Łatwość utrzymania w czystości i uniwersalność stylistyczna to wiodące walory decydujące, że białe kuchnie w stylu nowoczesnym często wybierane są przez architektów i projektantów wnętrz dla swoich klientów.

Stafford_kuchnia z półkami_kuchnie z półwyspem_Białe kuchnie_Halupczok_dodatki do białej kuchni
Zdj. Kuchnia Stafford w stylistyce hampton. Fot. Halupczok

Wyżej wymienione style w aranżacji wnętrz to jedynie nieliczne przykłady wykorzystania bieli. Ta jasna barwa świetnie sprawdza się również w kuchniach amerykańskich lub kuchni w stylu francuskim. Wszechstronność tego koloru jest ceniona przez projektantów wnętrz, również dlatego, że daje możliwości łączenia z ciemnymi tonacjami. Daje to ogromne pole do twórczej realizacji w przypadku m.in. projektowania, uwielbianych przez wielu, kuchni w stylu hampton. Jednym z wyróżników tych wnętrz, inspirowanych amerykańskim wybrzeżem,  jest jasna kolorystyka. Prym wiodą tutaj: biel, gołębie szarości, błękity i piaskowe brązy. Niewątpliwie, nawiązując do nadmorskich klimatów, są idealnym tłem dla zestawienia białego z naturalnymi materiałami typu drewno i kamień, tak jak w kuchni Stafford. Dodatki do białej kuchni w tej stylistyce śmiało można zebrać na plaży czy pobliskiej łące. Wazony pełne dekoracyjnych traw i wazy z muszelkami czy kamyczkami nadadzą uroku i lekkości.    

Dodatki do białej kuchni- czym się kierować?

Już na samym etapie projektowania kuchni należy zastanowić się, co chcemy wyeksponować. Jeśli mamy np. sentymentalną porcelanę po babci lub ręcznie robione ceramiczne kubki, do których jesteśmy przywiązani warto zaplanować na nie miejsce. Niewątpliwie, szklana witryna będzie idealnym rozwiązaniem. Bogata oferta dekoracji i akcesoriów kuchennych na rynku potrafi przytłoczyć. O czym należy pamiętać dobierając dodatki do białej kuchni? Z pewnością należy mieć na uwadze zasadę „less is more” ( ang. mniej znaczy więcej), odwołującą się nie tylko do kuchni minimalistycznych. Reguła ta zaleca umiar. Piękno tkwi w szczegółach, ale jeśli jest ich za wiele, ich mnogość może przytłoczyć nawet najbardziej estetyczne i funkcjonalne wnętrze.  

W dalszej kolejności należy zwrócić uwagę na stylistykę naszej kuchni. To właśnie styl kuchni określa kierunek, w jakim warto pójść, dobierając dekoracje i akcesoria. Jeżeli meble kuchenne są w stylu klasycznym to idealnym dopełnieniem będą drewniane deski, pastelowa ceramika, akcenty kwiatowe, ozdobne talerze i dzbanki. Przy kuchniach nowoczesnych czyli takich z systemem bez uchwytowym frontów meblowych, i o minimalistycznej bryle, wybierajmy proste formy. Następnym ważnym elementem, który determinuje dekoracje do białej kuchni jest kolorystyka. Jeżeli meble są w neutralnych stonowanych barwach, jak biel, to śmiało można pozwolić sobie na mocniejsze akcenty w dekoracjach. Pokusić się o barwne i o nietuzinkowym kształcie ozdoby.

Istnieje również możliwość zmiany dekoracji w zależności od pory roku, lub nadchodzących okazji jak Boże Narodzenie czy Wielkanoc. Można je również zmieniać zgodnie z naszym nastrojem. Warto jednak pamiętać, że dodatki do białej kuchni, jak i każdej innej nie mogą sprawiać, że przygotowywanie posiłków będzie utrudnione przez ich zbyt dużą ilość np. na blacie roboczym. Dlatego ograniczmy się do kilku przydatnych elementów, takich jak piękne młynki do przypraw, ozdobna butelka z oliwą czy marmurowe deski.

Biała kuchnia ze złotymi dodatkami

Pomimo tego, że trendy w aranżacji wnętrz wciąż ewoluują, kolor złota cieszy się niezmienną przychylnością. Ta barwa cennego kruszcu dodaje szyku, elegancji i odrobiny luksusu przestrzeni w każdej stylistyce. Złote dodatki do białej kuchni to rozwiązanie łączące subtelność z wyrafinowaniem. Nadaje kuchni ekskluzywności. Spójrzmy na nowoczesną kuchnię Fenice, w której w barwę złota odziano pionowo ryflowane fronty meblowe oraz ramki okalające przeszklenia w witrynach zabudowy kuchennej oraz narożnych szafkach wyspy kuchennej. Wyszukana forma frontów sprawia, że świetnie wkomponowują się w koncepcję przestrzeni kuchenno-salonowej i same w sobie stanowią interesujący akcent dekoracyjny. Zastosowanie kunsztownych wycięć pod złote uchwyty, które odsłaniają czarujący biało- beżowy ornament naturalnego kompozytu, nadaje harmonii tej otwartej kuchni.

Ekskluzywne nowoczesne kuchnie z wyspą_Fenice_Halupczok_Złote kuchnie_luksusowe kuchnie_złote dodatki do białej kuchni
Zdj. Złote dodatki w stylistyce glamour w kuchni Fenice. Fot. Halupczok

Niewątpliwie jest to wizualnie atrakcyjne, a jednocześnie zapewnia użytkownikowi wyjątkowy komfort użytkowania. Bezsprzecznie dodatkami w spektakularnej formie są tutaj wiszące lampy, których złote abażury hipnotyzują niczym dzieło sztuki. To one nadają majestatu całości. Stylowe złote uchwyty, wysokiej klasy sprzęty AGD oraz złoty zlew kuchenny wraz z baterią dają poczucie spójnego i eleganckiego zestawienia . Nowoczesne udogodnienia technologiczne ukryte za frontami szafek i szaf, sprawiają, że praca w tej kuchni, o oszałamiającej prezencji, jest nie tylko przyjemna i łatwa, ale też dobrze zorganizowana. Konsekwentnie, lecz z finezją powtarzany schemat kolorystyczny widoczny jest także w ozdobach, jakie stanęły na blacie wyspy kuchennej. Obłe kształty rzeźby w kolorze złota przełamują symetrię pionowych linii. Piaskowa barwa pęku dekoracyjnych traw idealnie wkomponowała się w stylistykę tego wnętrza.  

Dowiedz się jak stworzyć modną kuchnię ze złotymi dodatkami.

Dodatki do białej kuchni inspirowane naturą

Kuchnie bardziej minimalistyczne z dużą wyspą kuchenną pozwalają na bardziej ekstrawaganckie dekoracje typu masywny wazon z liściem, bardzo modną ostatnio trawą pampasową czy nawet świece. W tym przypadku najlepiej skupić się na jednej lub maksymalnie dwóch kompozycjach. Unikniemy wówczas efektu bałaganu i nieładu.

Elementem dekoracyjnym i funkcjonalnym zarazem, który pasuje niemalże do każdego stylu kuchni są świeże zioła. Tego typu zielone dodatki do białej kuchni wypełniają ją kojącym aromatem, a domownikom dają wrażenie bliskości przyrody. Rozwiązanie to z powodzeniem zaaranżowano w nowoczesnej kuchni Rivoli, o białych, lakierowanych frontach meblowych. Soczysta zieleń ziół przełamuje w niej chłód połyskującej bieli, podkreślając jednocześnie ciepłą barwę naturalnego, szczotkowanego drewna. Miejsce na zioła przewidziano w formie miniogródka,  zintegrowanego z blatem wyspy kuchennej.  Dzięki specjalnej wnęce w wyspie, samodzielnie można uprawiać zioła lub inne rośliny ozdobne. Zioła zależności od tego czy włożymy je w tradycyjne doniczki czy proste, podłużne i  nowoczesne osłonki zawsze będą elementem niezwykle dekoracyjnym i dodającym wnętrzu energii. Nie zapominajmy, że o naturalne dodatki do białej kuchni możemy zatroszczyć się sami.

Halupczok_Rivoli_biała kuchnia z wyspą_luksusowe kuchnie_dodatki do białej kuchni
Zdj. Nowoczesna kuchnia Rivoli z miniogródkiem w wyspie kuchennej. Fot. Halupczok

Miłośnikom natury we wnętrzach i kuchni w stylistyce hampton, inspirowanej nadmorską aurą, z pewnością przypadną do gustu bukiety świeżych kwiatów i wazony pełne muszelek osobiście uzbieranych na plaży. Dekoracje w kuchni stylizowanej na hampton cechują także elegancja i naturalne materiały. Dodatki typu wiklinowe abażury lamp wiszących lub nablatowych, pachnące świece czy bukiet ususzonych ozdobnych traw nadadzą nadmorskiego klimatu. Kolorystyka wybrzeża, typowa dla kuchni w stylu hampton, powinna pojawić się również w dodatkach. Sięgnijmy więc po różnorodne odcienie błękitu i granatu, piaskowe beże, a także złoto lub srebro.

Krzesła, jako dodatki do białej kuchni

Mówiąc o krzesłach, jako dodatkach do kuchni warto wspomnieć nie tylko o estetycznych preferencjach, jakie zaważą na naszej decyzji, ale i parametrach technicznych. Te ostatnie mogą okazać się nieocenione w procesie prawidłowego wyboru krzeseł. Generalnie obowiązuje zasada, że siedzisko powinno znajdować się 20-30 cm poniżej blatu czy to roboczego, czy wyspy kuchennej. Jako dodatki do białej kuchni z wyspą o wysokości 85-95 cm należy więc dobrać hokery z siedziskiem, umieszczonym na poziomie 60-65 cm.  Niemniej jednak, przy dodatkowych wysokich elementach wyspy jak stolik kawowy, wysuwany barek bądź blat, siedzisko hokera powinno mierzyć 75-85 cm. Znając już parametry krzeseł możemy spokojnie oddać się estetycznej stronie ich doboru. Podobnie, jak w przypadku dekoracji do kuchni, decydującym czynnikiem będzie styl białej kuchni. Stylistyka, w jakiej kuchnię zaprojektowano ma wpływ na wybór kolorów tapicerki oraz kształtu mebla.

Grazia_biała kuchnia z wyspą_kuchnie luksusowe_Halupczok_dodatki do kuchni
Zdj. Kuchnia Grazia z mobilnym stolikiem śniadaniowym. Fot. Halupczok

We wnętrzach nowoczesnych i kuchniach glamour idealnie odnajdą się mocne barwy typu purpura, burgund, grafit, czerń lub fiolet. Oparcia hokerów mogą przybrać zdecydowaną formę spiralnie giętych oparć i finezyjnie pikowanego obicia. Nie bójmy się sięgać po zdecydowane, kubistyczne kształty, które w białej kuchni otwartej na strefę dzienną, podkreślą strukturę i naturalne piękno materiałów zastosowanych zarówno w kuchennej części, jak i pozostałych strefach mieszkalnych. Zwolennicy wnętrz w stylu klasycznym mogą czerpać z szerokiej palety stonowanych form krzeseł, w kolorystyce neutralnych szarości, błękitów, pasteli czy beżu.

Krzesła w kuchni klasycznej

Krzesła z subtelnym wzorem obicia dobrano jako dodatki do białej kuchni Bristol, w stylistyce klasycznej. Z bielą frezowanych frontów meblowych, dębowym stolikiem kawowym, zintegrowanym z wyspą kuchenną i pozostałymi elementami z naturalnego drewna tworzą prawdziwą kolorystyczną harmonię. Spójrzmy również na kuchnię Imperia. Do jej wyspy dostawiono wysokie krzesła w typie stołków, o drewnianych nogach i miękkim szaro- błękitnym obiciu siedziska. Godnym uwagi jest fakt, że w kuchniach klasycznych, w których ozdobą są biżuteryjne akcenty typu frezowania, tradycyjne pilastry i szprosy, należy postawić na klasyczne kształty i przygaszone barwy krzeseł. Tak, aby w rzeczywistości stały się funkcjonalnym dodatkiem, zamiast przejąć przewodnią rolę dekoracyjną.   

Halupczok_klasyczne kuchnie_kuchnia w stylu włoskim_Imperia_dodatki do białej kuchni
Zdj. Kuchnia Imperia. Fot. Halupczok

Dodatki do białej kuchni z drewnianym blatem

Urok aranżacji białej kuchni, jak i każdego innego wnętrza zaklęty jest w szykownych dodatkach. To one nadają odpowiedni charakter domu, definiując gust i styl życia jego domowników. Ponieważ biel z drewnem to domena kuchni w bogatej stylistyce, pojawia się tutaj pole dla kreatywnego doboru dodatków do białej kuchni klasycznej, nowoczesnej, rustykalnej, kuchni skandynawskiej czy w stylu boho. Biała kuchnia z drewnianym blatem to rozwiązanie dedykowane miłośnikom wnętrz wypełnionych naturalnymi materiałami. To także zestawienie niezwykle urokliwe, o walorach estetycznych i funkcjonalnych. Do tego typu wnętrz warto sięgnąć po dekoracje i dodatki w naturalnych barwach, jak biel, beż, ciepły brąz oraz z naturalnych materiałów jak drewno czy len. Drewniany blat można szykownie wkomponować w wyspę kuchenną, lub ulokować bezpośrednio nad jej blatem roboczym. Tak rozplanowano układ białej kuchni Madera, gdzie dębowy blat jadalniany o fantazyjnej formie nóg, stanowi zarówno dekoracyjny, jak i praktyczny element  aranżacyjny.

Madera_nowoczesna kuchna z wyspa_kuchnie w stylu hampton_Halupczok_dodatki do białej kuchni
Zdj. Kolekcja Madera w naturalnej stylistyce boho. Fot. Halupczok

Naturalne dodatki w białej kuchni Lucca Vetro

Drewniany blat można zaaranżować również w formie stołu jadalnianego, stanowiącego przedłużenie wyspy kuchennej. Taki trik projektowy zastosowano w Lucca Vetro, białej kuchni w stylistyce skandynawskiej. Niewątpliwie, białe fronty meblowe w tej kolekcji idealnie uwydatniają imponujący odcień drewnianych detali, a przede wszystkim blatu powstałego z orzecha amerykańskiego. Połączenie to tworzy prawdziwy majstersztyk. Ponieważ wiele tutaj drewnianych elementów, za którymi skryto nowoczesne rozwiązania, sam rodzaj i kolorystykę dodatków w dużej mierze zawężono do kuchennych niezbędników oraz naturalnej bieli. Niewątpliwie, ulokowane na drewnianym regale nad blatem roboczym dodatki do białej kuchni Lucca Vetro, pełnią rolę dekoracyjną i funkcjonalną. Zdobią wnętrze i są zawsze pod ręką, gdy zajdzie taka  potrzeba. Drewniana podświetlona półka na froncie białej wyspy, to dodatkowe miejsce do gustownego wyeksponowania ulubionych pozycji kulinarnych, fotografii pamiątkowych czy doniczek z roślinami.

Lucca Vetro_Halupczok_kuchnia z półkami_luksusowe kuchnie_kuchnia z wyspą_dodatki do białej kuchni
Zdj. Stonowane dodatki w Lucca Vetro – białej kuchni z drewnem. Fot. Halupczok

Reasumując, ozdobne, gustowne dodatki to ważny element wystroju, nadający każdej kuchni osobistego charakteru. Pamiętajmy, ze wśród nich oprócz dekoracji, znajdziemy również kuchenne akcesoria, stylizowane uchwyty, oświetleniowe abażury czy rodzinne pamiątki, jak np. zastawa stołowa, czy kolekcja filiżanek. Warto już na etapie projektowania kuchni i planowania układu mebli zastanowić się czy mamy takie dodatki, które chcielibyśmy wyeksponować. Może to rzucić nowe światło na projekt wnętrza, w którym szafki w formie przeszklonych witryn okażą się niezbędne.