Drugim, równie istotnym, aspektem wyboru koloru jest praktyczność pod względem użytkowania. Tutaj także musimy przeanalizować nasze przyzwyczajenia i możliwości. Spróbujmy przyjrzeć się kilku zagadnieniom, które pomogą nam podjąć właściwą decyzję.
Kuchnia otwarta czy zamknięta?
Jeśli mamy kuchnię otwartą na strefę dzienną, siłą rzeczy powinniśmy dążyć do tego, żeby całość aranżacji miała spójny charakter. Nie musimy używać tych samych kolorów czy materiałów, ale musimy zadbać, żeby nie doszło do dysonansu. W kuchni, która jest oddzielnym pomieszczeniem, możemy bardziej zaszaleć. Pamiętajmy jednak, że nasz ulubiony obecnie kolor np. limonkowy, czy turkusowy, niekoniecznie jest odpowiedni na fronty kuchni. Można nim pomalować ścianę lub zakupić dodatki w tym kolorze.
Moda, także ta związana z kolorami, zmienia się dynamicznie. Świadczy o tym, chociażby fakt, że prestiżowa firma Pantone podaje co roku Pantone Color of the Year. Wybór koloru roku jest poprzedzony dwudniową debatą przedstawicieli tej firmy z poszczególnych krajów. O prestiżu firmy Pantone świadczy chociażby fakt, że Pantone Matching System jest używany przez państwa do określania kolorów flag narodowych.
Jaki styl kuchni?
To też ważny aspekt. Chociaż kuchnie tzw. stylowe: prowansalskie czy angielskie zazwyczaj są w bardzo jasnych kolorach, to można obserwować odstępstwa od tej zasady. Załóżmy, że za kuchnie stylowe uznamy wszystkie, których fronty mają konstrukcję ramiakową (w uproszczeniu front taki składa się z ramy i wypełnienia w środku). W takim przypadku widzimy często tego typu meble kuchenne w kolorze drewna, fornirowane, a także w ostatnich latach granatowe lub w kolorze zieleni butelkowej. Popularność zyskały także kuchnie z frontami w dwóch kolorach: połączenie bieli i grafitu (bardzo ciemny szary). Wybierając granat, czy zieleń warto zastanowić się, czy tak ciemny kolor będzie korzystnie wyglądał w naszym wnętrzu i czy się nam nie znudzi po pewnym czasie.
Jeden kolor w kuchni czy więcej?
Powyżej wspomnieliśmy już o możliwości wyboru więcej niż jednego koloru na fronty. Zazwyczaj wybierany jest kolor jednolity i drewno jako uzupełnienie. Można też skomponować dwa kolory jednolite. Pamiętajmy, że ważną rolę w kompozycji kolorystycznej kuchni odgrywa blat. Jeśli wybieramy kamienny o chłodnej kolorystyce i do tego biel na fronty, a nie chcemy, żeby kuchnia przypominała laboratorium, dajmy niewielkie dodatki drewna.
Kuchnia jasna czy ciemna?
Poza naszymi preferencjami ważna jest wielkość kuchni. W małym pomieszczeniu lepiej sprawdzą się jasne barwy. Jeśli jednak jesteśmy miłośnikami ciemnych kolorów, dodajmy w małej kuchni podświetlenia np. podświetlane witryny, które nadadzą kuchni lekkości.
A może złota kuchnia?
Złoto i inne kolory metali pojawiły się w meblach kuchennych już kilka lat temu. Miedź, stal, czy brąz powodują, że kuchnia uzyskuje wyjątkowy blask. Zwłaszcza umiejętnie podkreślona sztucznym światłem o dobrze dobranej barwie. Takie rozwiązania rekomendujemy do dużych pomieszczeń np. loftów. W małej kuchni kolory metaliczne można wkomponować jako dodatek np. we frontach górnych szafek. Wspomniane kolory można śmiało łączyć z bielą i czernią (Ariana), a także z naturalnym drewnem (Marrone).
A jaki kolor kuchni sprawdzi się w praktyce dnia codziennego?
Przyjrzyjmy się kwestii użytkowania kuchni. Na jednolitych kolorach bardziej będzie widoczny każdy najmniejszy brud, czy zachlapanie. Fronty w połysku dodatkowo są podatne na tzw. palcowanie, ma to duże znaczenie w obecnych czasach, kiedy tak dużą popularnością cieszą się systemy bezuchwytowe. W tych systemach chwytamy wyprofilowaną krawędź frontu, lub naciskamy na odpowiednie miejsce w celu otwarcia. W kuchni często mamy zabrudzone ręce, więc odciski palców mogą stać się dla nas denerwujące. Jeśli w domu są dzieci, także wzrasta prawdopodobieństwo częstszej konieczności czyszczenia frontów. Przy ich doborze porozmawiajmy z doradcą klienta o sposobach pielęgnacji różnych rodzajów frontów, m.in. o dopuszczonych środkach chemicznych.
Praktycznym rozwiązaniem jest połączenie dwóch kolorów. W szafkach dolnych, bardziej narażonych na zabrudzenia można dać kolor nieco ciemniejszy lub kolor drewna, fornir. Drobne zabrudzenia nie będą widoczne i wystarczające będzie wyczyszczenie mebli raz w tygodniu. Jeśli nie chcemy walczyć z odciskami palców, wybierzmy rozwiązanie z uchwytami. Górne szafki nie są tak bardzo narażone na zachlapanie jak dolne, możemy więc zastosować nawet jasny lakier w połysku, a także zrezygnować z uchwytów.
W każdym przypadku warto porozmawiać z doradcą klienta w salonie mebli kuchennych, a projekt kuchni powierzyć profesjonaliście.