main image: Wystrój kuchni – styl glamour
Styl glamour, to w ostatnich czasach bardzo popularna konwencja urządzania wnętrz. Jeśli chciałoby się scharakteryzować go jednym słowem, najbardziej odpowiednie określenie to: eklektyczny. Bazuje on na zestawianiu ze sobą rzeczy pozornie niepasujących do siebie, zaczerpniętych z różnych stylów, a nawet epok. Inne słowa, które dobrze go opisują to luksus i ekstrawagancja. Próżno szukać w nim prostoty czy minimalizmu, nawiasem mówiąc nurtu równie popularnego.

czarna kuchnia ze złotem w stylu glamour

Rodowód stylu glamour wywodzi się z rozsianych po wzgórzach Los Angeles rezydencji gwiazd filmowych z lat 30-tych ubiegłego wieku. Szybko rozprzestrzenił się rozpropagowany przez kino i media, jako alternatywa dla minimalizmu podyktowanego nadrzędną rolą funkcji. Spróbujmy przyjrzeć się charakterystycznym cechom tego kierunku, w którym wnętrze przypomina szkatułkę z biżuterią filmowej divy.

Kontrasty kuchni glamour

Uwidaczniają się one zarówno w kolorystyce, jak i zestawianiu mebli i dodatków o zupełnie odmiennej stylistyce. Często widuje się obrazki tego typu: minimalistyczny, okrągły stolik z marmurowym blatem na nowoczesnej, geometrycznej podstawie obok barokowego fotela obitego pluszem w intensywnym kolorze. Zderzenie wytwornej klasyki z nowoczesnością bardzo ożywia wnętrza. Dla projektantów to nie lada wyzwanie, gdyż bardzo łatwo przekroczyć cienką granicę między wytworną elegancją a kiczem. Charakterystyczne dla glamour jest zestawienie bieli z czernią. To bardzo lubiane połączenie zwłaszcza w kuchni. Białe fronty w towarzystwie czarnego blatu (najlepiej wzorowanego na użylonym marmurze) z dodatkiem lśniących uchwytów, a wszystko okraszone eleganckimi bibelotami i kryształowym żyrandolem. Oto gotowy przepis na aranżację kuchenną. Wśród aranżacji Halupczok warto zwrócić uwagę na Stafford i Calabrię.

biała kuchnia z półwyspem w stylu glamour

Kolory w kuchni glamour

Wspomniane wyżej połączenie jest popularne, ale oczywiście możliwości jest dużo więcej. W aranżacjach możemy stosować wyraziste akcenty w nasyconych kolorach (róże, fiolety, zielenie), na tle szarości lub beżu. Pamiętajmy, że nadmiar intensywnych barw, czy deseni bywa męczący. Ciekawym rozwiązaniem jest aranżacja w bardzo jasnych barwach, gdzie np. dominującym kolorem jest biel lub szarość, a smaku nadają połyskujące dodatki, lustra, czy lampy. Modnym wykończeniem ścian są tapety o wyrazistych, czasami nawet barokowych wzorach. Lamperie i listwy sufitowe także się sprawdzają.

Czar minionych epok

Styl glamour pełnymi garściami czerpie z pałacowej elegancji. Kocha wszystko, co niebanalne i wytworne. Epoką najbardziej inspirującą jest w tym przypadku barok. Można to zauważyć zwłaszcza w stylistyce mebli oraz ornamentach. Obite pluszem wybujałe fotele, sofy, komody na toczonych nóżkach… to znak rozpoznawczy tej estetyki. Pamiętajmy, żeby używać w aranżacji tylko materiałów najwyższej jakości. Meble i dodatki złego gatunku mogą wywoływać wrażenie sztuczności, kiczu.

Wszechobecny blask stylu glamour

Kolejną cechą omawianej stylistyki jest wszechobecny blask. Lustra, kryształowe żyrandole, połyskujące bibeloty doskonale wpasują się w tego typu wnętrze. Bardzo ważną rolę odgrywają też połyskujące tkaniny, a szczególnie atłasy i satyny. Obicia mebli tapicerowanych, poduchy, narzuty, to doskonałe uzupełnienie stylowych mebli. A w kuchniach? Meble kuchenne glamour przyciągają wzrok wysokim połyskiem, uchwytami ze wstawkami kryształowymi lub chromowanymi, a czasami nawet złotymi. Złote mogą być też fronty, pokazano je w kolekcji Ariana Halupczok. W aranżacji kuchni glamour można wybrać jeszcze inny kierunek. Proste, jasne bryły mebli ożywić ozdobną baterią, uchwytami, czy lampami, a całość zwieńczyć tapetą na ścianie lub połyskującymi płytkami. W kuchniach w tym stylu bardzo dobrze sprawdzają się także dodatki z egzotycznego drewna w postaci np. fornirowanych frontów.

kuchnia w stylu glamour z kryształowym okapem

Kuchnia glamour – oświetlenie

Oświetlenie odgrywa bardzo ważną rolę w estetyce glamour. I to zarówno źródła światła jak i oprawy. Te drugie często przybierają formę kryształowych żyrandoli czy kinkietów. Źródeł światła powinno być wiele, abyśmy mogli sterować nimi niczym w teatrze i za ich pomocą kreować iluzoryczną atmosferę. Pomogą nam w tym także świece umieszczone w szklanych naczyniach, tworzących dodatkowe refleksy. Zaznaczyć należy, że wspomniane kryształowe żyrandole często znajdują się w nieoczywistych pomieszczeniach takich jak kuchnia, łazienka, czy garderoba…

Dodatki w stylu glamour

To wisienka na torcie i raj dla miłośników bibelotów, których jedyną funkcją jest dekoracja. Za ich pomocą można wprowadzić do wnętrza ten powiew luksusu, o który chodzi nam, aranżując wnętrze glamour. Mogą to być lustra w bogatych ramach, patery i wazony, koniecznie złote lub srebrne, a nawet zdobione szlachetnymi kamieniami. Pamiętajmy jednak, żeby nie przesadzić z ich ilością. Jeśli są bardzo ozdobne, zrezygnujmy z intensywnych kolorów i deseni we wnętrzu np. tapet. Pamiętajmy, że stąpamy po cienkiej linie.

Ekstrawagancka forma i aura przepychu, wysmakowany splendor… Jakimi jeszcze słowy można określić styl glamour? Czar? Elegancja? Blask? Na przestrzeni lat styl złagodniał, przybrał formę bardziej elegancką, a mniej ostentacyjną. Nowoczesny glamour, to najczęściej stonowana kolorystyka, gdzie meble o wybujałych formach lub designerskie dekoracje stanowią tylko uzupełnienie wnętrza o prostszych formach. W aranżacji glamour można posłużyć się zasadą, którą kierują się kobiety, robiąc makijaż, czy dobierając biżuterię do stylizacji.

Znajdź najbliższy salon

Odwiedź nas

Współpraca zagraniczna

Zostań partnerem Halupczok

Veneta Cucine

Włoskie meble kuchenne