Żyjąc w pośpiechu, tęsknimy za spokojem i ukojeniem płynącym z natury. Pragniemy się nią otaczać, by mieszkając w tętniących pędem miejskich aglomeracjach, móc wyhamować i odpocząć w zaciszu własnego domu. Kuchnia pachnąca drewnem, wypełniona organicznymi materiałami to wnętrze, które zdecydowanie umożliwia odzyskanie tej równowagi.
Nowatorski sznyt drewnianych kuchni
Współczesne spojrzenie na drewniane kuchnie łączy w sobie materiały naturalne z nowoczesnymi, zaawansowaną technologię rozwiązań z surową estetyką inspirowaną przyrodą. Drewno, jako materiał słynący ze swojej uniwersalności stylistycznej bez przeszkód może wystąpić w formie wykończeniowej typu meblowe fronty, ściany, blaty, półki, barki czy dekoracyjne dodatki. Niebanalnego charakteru drewnianej kuchni potrafi nadać podświetlona powierzchnia panelu ściennego z drewna rodzimego gatunku, bądź też egzotycznych jego odmian jak palisander, w pełni eksponując piękno ukryte w jego rysunku. Takie wnętrze jest wyjątkowe i niepowtarzalne, tak jak unikatowe i niepowtarzalne jest ułożenie sęków. Wygospodarowane w wyspie kuchennej miejsce na aromatyczne zioła i kojące zielenią rośliny doniczkowe dodatkowo podkreśli naturalny akcent nowoczesnej kuchni, a drewniane indywidualnie projektowane organizery pozwolą zachować ład wśród kuchennych akcesoriów. Otwierając szufladę, możemy poczuć zapach lasu dzięki drewnianym wkładom, indywidualnie projektowanym pod rozmiar przechowywanych w nich utensyliów. W przeszklonych witrynach swoją estetyczną, jak i funkcjonalną rolę spełnią drewniane półeczki na kieliszki i ulubione trunki. Drewniane ramy dla szaf typu cargo, blaty z klejonego drewna czy regały na książki kulinarne to akcenty, które swoją barwą i deseniem ocieplą zarówno ciemne, ascetyczne, jak i śnieżnobiałe fronty meblowe.
Tworząc drewnianą kuchnię w całości z tego naturalnego budulca, warto sięgnąć po klasyczne wzory cieszące się wielowiekową rzemieślniczą tradycją. Wzór jodełki, bo o nim mowa, dominujący do tej pory na powierzchniach podłóg, wyśmienicie odnajdzie się również na frontach meblowych w postaci obłogu lub forniru z naturalnego dębu. Taka aranżacja kuchenna będzie ukłonem w kierunku matki natury i harmonii, jaką wprowadza do wnętrza. Miłośnicy wnętrz klasycznych docenią piękno naturalnego drewna w postaci sztukaterii i biżuteryjnych wykończeń ręcznie wykonywanych przez stolarskich rzemieślników. Motyw drewna nie musi być elementem dominującym w pomieszczeniu – zastosowany jako kontrapunkt, stanie się gustownym zwieńczeniem harmonijnej całości i, mimo użycia go w ograniczonej ilości, stanie się odpowiedzialny za naturalny charakter przestrzeni. Kłody drewna oraz drewniane blaty eksponujące sęki, zakorki, pęknięcia pokażą w pełni piękno naturalnej materii. Drewniane blaty wysp kuchennych oraz stołów jadalnianych to element spajający przestrzeń kuchni otwartej na salon. Ważny jest tutaj rodzaj użytego drewna do ich wykonania. To ta część drewnianej kuchni, gdzie sporo się dzieje i, jako że narażona jest na liczne urazy i zadrapania, materiał musi być odporny na wilgoć czy uszkodzenia mechaniczne. W tej roli najlepiej sprawdzą się dąb, jesion czy orzech.
Pielęgnacja drewnianych kuchni
W stosunku do drewna jako budulca niejednokrotnie rodzą się wątpliwości wobec jego trwałości, odporności i stałości kolorystycznej. Odpowiednia impregnacja drewna na etapie procesu produkcji mebli, pozwala zastosować je praktycznie na każdej przestrzeni i zyskać gwarancję wieloletniej żywotności — frontach meblowych, ścianach mebli, blatach kuchennych oraz jako tworzywo na kuchenne dodatki. W codziennym użytkowaniu ważna jest dbałość, nieodbiegająca od rutynowego podejścia wobec innych materiałów zastosowanych w kuchni. Związana jest ona z niestawianiem gorących naczyń bezpośrednio na drewnianej powierzchni, podczas krojenia używania deski, czy unikania rozlania cieczy, w szczególności kolorowych typu czerwone wino. Warunkiem utrzymania walorów wizualno-użytkowych drewnianej kuchni jest również, w zależności od sposobu wykończenia mebli, właściwa i cykliczna pielęgnacja drewna dedykowanymi preparatami ogólnodostępnymi na rynku. Jako materiał organiczny drewno ulega naturalnym zmianom, związanym z procesem starzenia się. Należy pamiętać, że jest wrażliwe na zmiany otaczających warunków, w jakich się znajduje, dlatego w pomieszczeniu powinna panować stabilna temperatura i poziom wilgotności, a drewniane elementy nie powinny być wyeksponowane na bezpośrednie oddziaływanie promieni słonecznych.
Niezależnie od gatunku, drewno jest gwarancją jakości i ponadczasowości. Warto sięgnąć po ten budulec, by stworzyć niezmiennie zachwycającą przestrzeń, chociażby kuchenną, bez względu na cyklicznie zmieniające się trendy w aranżacji wnętrz. Ważne by drewniane elementy zostały wykonane z odpowiedniego, dobranego w zależności od przeznaczenia rodzaju drewna, oraz mieć świadomość sposobu ich pielęgnacji, by służyły latami.