FB
Instagram
YT
2020-07-17

Jak dobrać krzesła do wyspy kuchennej w kuchni otwartej na salon?

W kuchni z wyspą wielkość ma znaczenie
Konstrukcja wyspy kuchennej zazwyczaj skrywa pojemne szafki i szuflady po stronie aneksu kuchennego, natomiast strona przeciwległa, wychodząca na jadalnię lub salon, przyjmuje postać przedłużonego blatu z możliwością ustawienia przy nim wysokich krzeseł, stołków lub hokerów. Daje to funkcjonalną przestrzeń do spożywania posiłków oraz towarzyskich spotkań przy kawie czy wspólnym gotowaniu. Niejednokrotnie z wyspy wyłania się mobilny lub wkomponowany w nią na stałe stolik śniadaniowy, a nawet regularny stół jadalniany, stanowiący integralną jej część. Wymiary ustawionych wówczas przy wyspie krzeseł powinny wynikać bezpośrednio z wysokości samej wyspy oraz wymienionych jej elementów. W kuchni otwartej na salon wyspa kuchenna przyjmuje wymiary w zależności od gabarytów kuchennej przestrzeni, ale i funkcji, jaką będzie w niej spełniać. Jeżeli zostanie w niej umieszczona płyta grzewcza lub zlew, wówczas maksymalna wysokość waha się w okolicach 85-95 cm, natomiast jeżeli wyspa ma pełnić głównie funkcję strefy spożywania posiłków, wtedy możemy osiągnąć wysokość 110 cm. Gdy w kuchni z wyspą konstrukcja tej ostatniej łączy w sobie obie funkcje, wówczas wysokość stołków barowych i innych krzeseł powinna być kompatybilna z wysokością zarówno blatu roboczego wyspy, jak i blatów jadalnianych, przy których je ustawimy. Generalnie obowiązuje zasada, że siedzisko powinno znajdować się 20-30 cm poniżej blatu. Do wyspy o wysokości 85-95 cm należy więc dobrać hokery z siedziskiem umieszczonym na poziomie 60-65 cm, natomiast przy wysokich elementach wyspy jak stoliki kawowe czy wysuwane blaty siedzisko hokera powinno mieć wysokość 75-85 cm.

 

Parametry krzesła istotą wyboru
Ważną kwestią wpływającą na prawidłowy dobór krzeseł do kuchni otwartej na salon jest wybór pomiędzy meblami z oparciem i bez oraz tapicerowanymi, a twardymi. Oparcie stanowi element konstrukcji mebla, który definiuje czy jest on stołkiem barowym (mebel pozbawiony oparcia), czy też krzesłem. Hokery z oparciem to zarazem komfortowe i eleganckie rozwiązanie, czego nie można odjąć również wysokim, tapicerowanym stołkom barowym. Dobry hoker czy wysoki stołek to nie tylko piękny mebel, ale także prawidłowo opracowana konstrukcja. Krzesło na tak wysokich nogach musi charakteryzować perfekcyjny współczynnik stabilności, gwarantujący wygodę i bezpieczeństwo, a powierzchnia siedziska nie powinna być mniejsza niż 40 x 40 cm. W portfolio FAMEG znajdziemy ogromny wybór krzeseł, taboretów i stołków barowych w przebogatej gamie materiałowej, kolorystycznej i stylistycznej, a także w różnych wysokościach. Współczesne kuchnie to kulinarne królestwo, wyposażone w zaawansowane technologicznie sprzęty AGD i urządzenia doskonale pochłaniające zarówno opary, jak i zapachy. Dzięki temu przy wyborze tkaniny tapicerskiej na krzesła do kuchni z wyspą, możemy śmiało oddać się przyjemności doboru kolorystyki i odpowiadającego nam deseniu bazując na naszych upodobaniach, nie przejmując się jednocześnie innymi właściwościami materiału. Dla wygody i bezpieczeństwa, szczególnie gdy angażujemy dzieci do prac w kuchni, można jednak wybrać materiał typu "Water Repellent" czyli tkaninę o właściwościach utrudniających wchłanianie rozlanych cieczy. Tkaniny tego typu pokryte są specjalną warstwą ochronną, tworzącą powłokę zabezpieczającą przed szybkim przesiąkaniem płynów. Zapobiega to natychmiastowemu absorbowaniu wody przez tkaninę, sprawiając, że ciecz skrapla się na powierzchni materiału. Zyskujemy wówczas czas na to, aby przy użyciu miękkiej ściereczki bądź ręcznika papierowego, delikatnie odsączyć rozlaną ciecz. Podobne właściwości mają tkaniny typu "Trevira CS", które wyróżnia duża odporność na uszkodzenia i zagniecenia. Tkaniny te nie należą do chłonnych, nie zmieniają się pod wpływem światła  oraz łatwo je utrzymać w czystości. Szybko schną i dodatkowo należą do materiałów trudnopalnych, co w wielu sytuacjach stanowi ważną zaletę.

Jak dobrać krzesła do wyspy kuchennej w kuchni otwartej na salon?
Jak dobrać krzesła do wyspy kuchennej w kuchni otwartej na salon?

Klasyka czy awangarda- na co stylistycznie postawić w kuchni z wyspą?
Specyfika współczesności charakteryzująca się zmiennością, złożonością, a nierzadko i niepewnością, odbiła swoje silne piętno na tym co obecnie cenione i pożądane w naszych wnętrzach. Stopniowy powrót do produktów, które niosą za sobą stałość, tradycję, zakorzenienie w przeszłości, jest mocno zauważalny. To na tej właśnie fali powróciły do wnętrz klasyczne krzesła gięte – poczynając od słynnego modelu nr 18, którego geneza sięga roku 1876, a kończąc na powstałym w latach 50-tych modelu 5910, zwanym potocznie „patyczakiem”. Szlachetność drewna bukowego, magia tradycyjnej technologii ręcznego gięcia oraz nieprzemijalność wzornicza tych form, na nowo odkryły je dla wnętrz i wprowadziły we współczesne trendy. To, który ze stylów we wnętrzach jest nam najbliższy, będzie decydowało o doborze kolorów tapicerki oraz kształtu mebla. W kuchniach glamour doskonale sprawdzi się paleta mocnych barw jak czerń, fiolet, burgund czy purpura, a oparcia hokerów przybiorą odważną w wyrazie formę spiralnie giętych oparć i wymyślnie pikowanego obicia. Miłośnicy wnętrz w stylu modern classic, bądź skandynawskim powinni czerpać z szerokiego wachlarza klasycznych, stonowanych form krzeseł, ale w nowatorskiej odsłonie, kierując swoje kolorystyczne wybory w stronę neutralnych szarości, błękitów czy beżu. Kolorystyczna, bądź tonacyjna harmonia zachowana pomiędzy kuchennymi frontami, a barwą tapicerki sprawdzi się wyśmienicie. Takie rozwiązanie, dobrane przez projektantów Halupczok i FAMEG, z sukcesem zastosowano zestawiając przy wyspie kuchennej Ariana jeden z bestsellerów w kategorii krzeseł klasycznych- model "Diana" o eliptycznym kształcie oparcia. Nietapicerowane krzesła, stołki, czy hokery towarzyszące nowoczesnej wyspie kuchennej - warto, by były z tego samego, bądź zbliżonego materiału, w podobnej kolorystyce, ale i wyrazistej formie, nadającej wnętrzu charakteru. Tak, jak przy wyspie kuchennej Marsala pokuszono się o śmiałe wzorniczo połączenie z krzesłami "Arcos", nie bójmy się sięgać po zdecydowane, kubistyczne kształty, które w kuchni otwartej na salon podkreślą strukturę i naturalne piękno drewna zastosowanego zarówno w kuchennej, jak i pozostałych strefach mieszkania. Ostatnimi czasy nowe życie otrzymała forma taboretu. Ten rodzaj mebla, zaprojektowany dla FAMEG przez Buck Studio, zyskał nowoczesny, trójkątny kształt, różne wysokości – od niskiej do wysokiej, hokerowej i zawojował kuchnie otwarte na salon.

Jak twierdzi Lidewij Edelkoort, legenda światowego designu- w obecnych, tętniących pędem życia, czasach ukojenie znajdziemy w kręgu najbliższych, najlepiej wspólnie gotujących przy wyspie kuchennej, lub biesiadujących przy jednym dużym stole, gdzie zgromadzimy różne krzesła ...i nowe, i stare, i klasyczne, i nowoczesne. By ta różnorodność stworzyła naszą własną niepowtarzalną, prywatną kompozycję, bez względu na królujące trendy. Zapraszamy do odwiedzenia salonów fimowych Halupczok, gdzie różnorodne zestawienia wysp kuchennych z krzesłami pozwolą wybrać swój, najbliższy sercu styl wnętrza. 

Artykuł powstał przy współpracy z marką FAMEG, polskim producentem specjalizującym się w produkcji krzeseł giętych od 1881.

Rzemieślnicza pasja tworzenia inspirowana otaczającym pięknem.

Jak dobrać krzesła do wyspy kuchennej w kuchni otwartej na salon?

Salony

Chcesz wiedzieć więcej? Zapraszamy do kontaktu. Jesteśmy do Twojej dyspozycji!

Nasz zespół konsultantów i doradców pomoże w podjęciu decyzji, by Twoja wymarzona kuchnia przybrała realne kształty. Skontaktuj się z nami w dogodny dla Ciebie sposób:
tel./fax 077 465 14 76
biuro@meble-halupczok.pl

zobacz wszystkie

Zamów kuchnię on-line email email
Zadzwoń do naszego projektanta
Tel.: +48 735 200 750

 
Przetwarzanie danych osobowych
Copyright © Halupczok
Projekt i wykonanie: commplace.pl