Kuchnia, w której projekcie meble narożne kuchenne stanowią bazę uchodzi za jedną z najbardziej ergonomicznych i funkcjonalnych. Jej kształt przypomina literę „L”, co pozwala na praktyczne rozlokowanie kuchennych stref roboczych. Dodatkowo taki układ idealnie sprawdza się w otwartej domowej przestrzeni, w której kuchnia połączona jest z częścią  wypoczynkową mieszkania. Jak zaaranżować kuchnię narożną, by spełniła funkcjonalne oczekiwania najbardziej zapalonych miłośników kulinarnych eksperymentów? Na rynku dostępne jest całe spektrum systemów i sprytnych pomysłów na funkcjonalne zagospodarowanie takiej przestrzeni. Poznajmy najciekawsze z nich.

Meble narożne kuchenne, a trójkąt roboczy

Meble narożne kuchenne idealnie wpisują się w kuchnię w kształcie litery „L”. A układ taki należy do jednych z najbardziej ergonomicznych aranżacji mebli kuchennych. Co kryje się pod pojęciem trójkąta roboczego? Bez wątpienia to złota zasada funkcjonalnego zagospodarowania przestrzeni kuchennej, o każdym układzie meblowym, w tym narożnym. Niewątpliwie trójkąt dzieli kuchnię na trzy, spośród pięciu, stref roboczych, które czynią codzienne czynności w kuchni łatwymi i efektywnymi. Te strefy, wyznaczane przez wierzchołki trójkąta, to: strefa zmywania, gotowania i chłodzenia.

Strefy kuchenne

Pierwsza z nich to zlew kuchenny, drugą reprezentuje płyta grzewcza lub kuchenka, a trzecią – lodówka i zamrażarka. Tuż obok nich są strefy zapasów ( szafy, półki, szuflady) i przygotowania (blaty robocze). Wzajemne położenie stref powinno wpisywać się w trójkąt, a odległości pomiędzy nimi nie powinny być zbyt duże. Przyjmuje się, że przy optymalnym zaaranżowaniu pomieszczenia lodówka powinna znajdować się nieopodal zlewozmywaka na jednym boku trójkąta. Po drugiej stronie, jakby na rogu trójkąta, powinna znajdować się płyta grzewcza.

Dla zachowania maksymalnego komfortu użytkowania kuchni odległość pomiędzy lodówką, a zlewem powinna wynosić w granicach 120-210 centymetrów. Pozwoli to wygospodarować wystarczająco dużo miejsca na blacie roboczym. Podobny dystans powinno się zachować pomiędzy lodówką, a płytą grzewczą czy kuchenką. Natomiast odległość dzieląca zlew a płytę grzewczą powinna oscylować w granicach 90-210 centymetrów. W kuchni w kształcie litery „L”, tam gdzie są narożne meble kuchenne, odległości pomiędzy poszczególnymi strefami są stosunkowo niewielkie co podnosi walory ergonomiczne takiego układu. Kuchnia z zabudową narożną uchodzi więc za jedną z najbardziej wygodnych i funkcjonalnych. Jej kształt przypominający literę „L” pozwala na praktyczne rozłożenie stref użytkowych, co przy częstym gotowaniu ma ogromne znaczenie. Dodatkowo taki układ tworzy przestrzeń otwartą, którą łatwo połączyć z jadalnią lub pokojem. Sprawdź, jak zaplanować kuchnię narożną, aby w pełni wykorzystać jej potencjał.

Więcej o złotej zasadzie aranżacji kuchni przeczytać można w artykule Trójkąt roboczy w kuchni- porady

Trójkąt roboczy w narożnej kuchni Siena

Aby powyższa teoria nabrała realnego wymiaru przyjrzyjmy się narożnej kuchni Siena, w kształcie litery „L” z wyspą i sposobowi, w jaki zaaranżowano tutaj trójkąt roboczy. Futurystyczna, z charakterystycznymi obłościami kuchnia Siena to rarytas dla osób preferujących nowoczesne i unikalne rozwiązania. Pionowe frezowania frontów kuchni dodają jej smukłości, a urzekający blask metalicznego lakieru nadaje jej wysublimowanego smaku. Przyciągającą uwagę ozdobą Sieny jest przestronna wyspa o charakterystycznym kształcie fali. W tej aranżacji wierzchołki trójkąta roboczego zlokalizowane są w trzech kierunkach- płyta grzewcza zintegrowana z wyspą, naprzeciw usytuowano zlewozmywak z elektrycznie otwieranymi szafkami nad nim, oraz chłodziarko-zamrażarka na ścianie pomiędzy nimi.

Siena_Opole_Halupczok_meble narożne kuchenne_kuchenne meble narożne
Zdj. Kuchnia Siena i jej praktyczne rozwiązania narożne. Fot. Halupczok

Uzyskana w ten sposób bliskość stref gotowania, zmywania i chłodzenia czyni pracę w kuchni Siena komfortową i nie wymagającą wysiłku, związanego z przemieszczaniem się. Wszystko co niezbędne znajduje się w zasięgu ręki. Przestronna powierzchnia blatu roboczego, znajdującego się zarówno na wyspie, jak i na przeciwległej części kuchni, tworzy komfortową strefę do pracy, czyli strefę przygotowania. Jej odpowiednia wielkość sprzyja realizacji codziennych kulinarnych wyzwań. Podświetlane, logowane uchwyty wykonane z piaskowanego szkła podkreślają unikalność detali. Pozostałe elementy świetlne nadają aranżacji wyjątkowy klimat, pełniąc rolę dekoracji i funkcjonalnego doświetlenia przestrzeni roboczej. Pojemne szafki górne i dolne, otwierane elektrycznie, półki za bielonymi przesuwnymi szybami oraz głębokie szuflady w wyspie kuchenne tworzą komfortową przestrzeń do przechowywania.

Obejrzyj nowoczesną kuchnię Siena w nowej odsłonie projektowej i kolorystycznej

Meble narożne kuchenne- funkcjonalne rozwiązania

W kuchniach narożnych, szczególnie tych o niewielkich gabarytach, ale nie tylko, niezwykle ważne jest optymalne zagospodarowanie przestrzeni. Wszędzie tam gdzie są meble narożne, kuchenne zakamarki wymagają praktycznego wyposażenia, by w pełni wykorzystać ich potencjał przechowywania i magazynowania. Ponieważ w kuchniach małych, gdzie każdy centymetr jest ważny, maksymalne wykorzystanie przestrzeni jest niezwykle istotne. Przy aranżacji takiego wnętrza warto skonsultować z ekspertem – architektem lub projektantem wnętrz, projekt przewidujący narożne meble kuchenne i systemy optymalizujące ich funkcjonalność. Katalog rozwiązań dostępnych na rynku jest niezwykle szeroki. W zależności od stylistyki kuchni, za którą idzie sposób aranżacji zabudowy kuchennej, pojawia się całe spektrum możliwych do wyboru systemów i sprytnych pomysłów na funkcjonalne zagospodarowanie przestrzeni. Poznajmy kilka z nich.

Narożny system do przechowywania

Jako jeden z wielu rozwiązań optymalizujących funkcję przechowywania w kuchniach narożnych warto wspomnieć system o nietypowej nazwie „magic corner” ( ang. magiczny róg). Niewątpliwie pozwala on optymalnie zagospodarować przestrzeń kuchenną, przy wykorzystaniu trudno dostępnych narożnych przestrzeni. Oparty jest na kilku, zazwyczaj czterech półkach, połączonych ze sobą w sposób, który umożliwia jednoczesne wysunięcie ich wszystkich na zewnątrz szafki narożnej. Daje to komfortowy dostęp do ich zawartości, bez konieczności nadmiernego wysiłku. Wystarczy lekko pociągnąć za uchwyt stelaża, a wewnętrzne półki automatycznie przesuną się na miejsce poprzednich. Tam, gdzie meble narożne, kuchenne systemy tego typu sprawdzają się idealnie. Do tej pory trudno dostępne przestrzenie w rogu kuchni, stają się łatwo dostępne, jak na wyciągnięcie ręki. Półki tego systemu dedykowane są przechowywaniu drobnego sprzętu AGD typu: robot kuchenny, sokowirówka, mikser, wyciskarka do soku lub blender. Łączny udźwig systemu to 36 kg, więc swobodnie wiele urządzeń domowych może znaleźć dzięki niemu swoje miejsce w kuchni.

Praktyczna strona narożnego systemu w kuchni Stafford

O funkcjonalności systemu magic corner przekonać się można poznając kuchnię Stafford. To klasyczna narożna kuchnia z wyspą z odrobiną nowoczesnej nuty. Oparta na meblach narożnych,  w stylistyce klasycznej z nowoczesną nutą. Dzięki temu rozwiązaniu trudno dostępna przestrzeń w rogu kuchni spełnia swoją praktyczną rolę. Kuchenne naczynia, pojemniki, garnki i inne akcesoria niezbędne w kuchni są na wyciągnięcie ręki. W tej białej kuchni  półki systemu zintegrowano z frontem meblowym. Dzięki temu, otwarcie frontu skutkuje wysunięciem się pierwszych dwóch półek z kuchennymi niezbędnikami. Niewątpliwym walorem systemu „magic corner” jest także łatwość utrzymania w czystości. Półki, wchodzące w jego skład, można zdjąć, po czym wyjąć całkowicie na zewnątrz i umyć. A to sprzyja utrzymaniu porządku w szafkach, wyposażonych w ten system.

Stafford_Halupczok_biała kuchnia z wyspą_meble narożne kuchenne
Zdj. Kuchnia Stafford w salonie meblowym Halupczok Janki pod Warszawą wraz z funkcjonalnym systemem typu „magic corner” (Peka). Fot. Halupczok

Systemy obrotowe

W szerokim katalogu rozwiązań narożnych, dostępnych na rynku, warto przywołać także  systemy obrotowe. Są one oparte na obrotnicach zintegrowanych z frontem meblowym. Obracają się w nich półki z frontem, a nie, jak w standardowych rozwiązaniach – po otwarciu drzwiczek obracamy półki manualnie. Ponad to, ponieważ w tego typu systemach wysokość dolnej lub górnej półki można dowolnie regulować, druga półka z łatwością pomieści przedmioty o większych, lub nieforemnych gabarytach, jak np. urządzenia małego AGD. Obrotnice śmiało odnajdą się w szafkach niskich, w których montowane są 2 półki, jak i w szafkach o standardowych wysokościach, z jednym, jak i dwoma frontami. Każda z półek z łatwością utrzyma kuchenne akcesoria o maksymalnej wadze 25 kg. W kuchni, gdzie meble narożne kuchenne to baza projektu, te praktyczne rozwiązania umożliwiają bardzo szybki dostęp do zawartości szafek, usytuowanych w rogach i maksymalne wykorzystanie przestrzeni do przechowywania. A co za tym idzie efektywne zagospodarowanie kuchni.

Wysuwane półki obrotowe

Metod na to by meble narożne kuchenne były funkcjonalne jest wiele. Jedną z nich są wysuwane półki obrotowe, które znajdują zastosowanie w kuchniach narożnych , bez względu na układ mebli. Dostępne są w szerokiej palecie opływowych form, dzięki czemu w szafkach narożnych można przechowywać akcesoria o różnych kształtach i rozmiarach, zyskując łatwy do nich dostęp. Typowy udźwig takich półek to 20-25 kg, więc nadają się także do przechowywania nieco cięższych akcesoriów kuchennych. Uwagę przykuwa fakt, że półki są od siebie niezależne, czyli nie wysuwają się jednocześnie. Jeśli potrzebujemy sięgnąć po przedmiot z jednej z nich, wysuwamy jedynie ją. Dodatkowo specjalna powłoka antypoślizgowa, jaką są wyłożone, zabezpiecza przechowywane garnki, naczynia czy inne kuchenne utensylia przed przesuwaniem się podczas nawet najbardziej gwałtownego wysuwu. Ponieważ półki z łatwością można zaplanować na wysokości tułowia, sięgnięcie do nich nie wymaga nadmiernego schylania się.

Wysuwane półki obrotowe w praktyce

Rozwiązanie to idealnie sprawdziło się w nowoczesnej kuchni Toscana. Niewątpliwie ta kuchnia drewniana przyciąga wzrok czarującym rysunkiem egzotycznego drzewa, jakim jest palisander. Surowiec ten, zwany również drzewem różanym, ze względu na różany zapach, jakim emanuje, to niezwykle trwały i piękny jednocześnie budulec mebli kuchennych. W narożnej kuchni z mobilnym półwyspem, jaką jest Toscana, system wysuwanych półek obrotowych wspiera funkcje przechowywania, idealnie sprawdzając się podczas gotowania. Dodatkowo trójkąt roboczy oparty w tej przestrzeni na zlewie kuchennym, lodówce oraz płycie grzewczej, dzieli ją na ergonomiczne strefy, umożliwiające komfortowe wykonywanie czynności.

Toscana_Halupczok_Wrocław_kuchnia z drewna_meble narożne kuchenne
Zdj. Toscana, narożna kuchnia z półwyspem i wysuwanymi półkami obrotowymi w salonie Halupczok Wrocław. Fot. Halupczok

Niewątpliwie na pierwszy rzut oka trudno dostrzec w tej aranżacji płytę grzewczą. Otóż została ona ukryta przez projektantów Toscany, pod ruchomym blatem półwyspu. Wysuwany za pomocą pilota lub z poziomu aplikacji w telefonie stanowi praktyczne rozwiązanie i sprytny trik zarazem. Po wysunięciu nie tylko odsłania płytę, sygnalizując gotowość do rozpoczęcia procesu gotowania, ale i stanowi dodatkową przestrzeń roboczą.

Pojemne szafy typu cargo

Niewątpliwie kolejnym z rozwiązań świetnie sprawdzającym się w przypadku narożnych mebli w kuchni są szafy cargo o zróżnicowanej wielkości. Odnajdują się wszędzie tam, gdzie ważna jest kwestia maksymalnego wykorzystania dostępnej przestrzeni w kuchni. Dzięki systemom cargo przechowywać można przedmioty o niestandardowych wymiarach – wysokie butelki, puszki z makaronem spaghetti czy słoiki z przetworami. Istnieje kilka rozwiązań, w tym różne rodzaje wysuwnych stelaży i koszy o różnym ułożeniu. Szafy typu cargo wykorzystywane są przez projektantów i architektów wnętrz, w przypadku kuchni w kształcie litery „L”, „G” i czy „U”, gdy projektują meble narożne kuchenne. Planując je warto pamiętać o estetycznym ich zaaranżowaniu również wewnątrz. Plecy szafy cargo wyłożona okładziną w ciekawy wzór może być intrygującym i nieoczywistym dekoracyjnym elementem kuchni. 

Bristol_Halupczok_meble narożne kuchenne_klasyczna kuchnia_kuchnie tradycyjne
Zdj. Narożną kuchnię Bristol, w stylistyce tradycyjnej obejrzeć można w salonie Halupczok Kraków.

W szczególności sprawdzają się w przypadku kuchni w stylistyce klasycznej. Charakteryzują ją liczne szprosy, imponujące frezowane pilastry, dekoracyjne listwy i inne zdobne elementy meblowe. Świetnym aranżacyjnym polem są dla nich także kuchnie rustykalne lub kuchnia w stylu hampton. Oba te style cechuje bogactwo formy i dekoracyjnych detali meblowych. W takich kuchniach stylistyka wpływa na kształt zabudowy kuchennej. Zazwyczaj jest ona masywna, o imponującej wysokości, z wieloma przeszklonymi witrynami. Rzadko w narożnikach kuchni tradycyjnych sąsiadują ze sobą dwie szafki, ponieważ często umiejscowiony jest pomiędzy nimi dekoracyjny element meblowy jak np. pilaster. W takich przypadkach idealnie sprawdzają się szafy typu cargo. Niewątpliwie świetnym przykładem tego jest tradycyjna kuchnia Bristol lub Imperia, w stylistyce rustykalnej z nowatorską nutą. O tej drugiej powiemy w więcej w dalszej części artykułu.

Dowiedz się Jak urządzić klasyczną kuchnię w stylu hampton

Meble narożne kuchenne- inspiracja

Kuchnia w kształcie litery „L”, „U” lub „G”, w których zabudowa to przede wszystkim meble narożne kuchenne, z powodzeniem odnajdą się w każdej stylistyce. Taki układ funkcjonalnie zaaranżuje kuchnię art deco, jak i nowoczesną, podobnie jak kuchnie skandynawskie, nowoczesne, w stylu boho, hygge czy popularnym obecnie trendzie japandi. Niewątpliwie atyl kuchni determinuje jedynie wybór konkretnego systemu do mebli narożnych z całej palety dostępnych rynkowych rozwiązań.

Meble narożne kuchenne w stylistyce klasycznej

Bogate w kunsztowne rzeźbienia i dekoracyjne detale kuchnie tradycyjne, jak i proste w formie kuchnie minimalistyczne, będą idealną scenerią dla narożnego układu mebli. Zwróćmy uwagę na klasyczną kuchnię Imperia, która dzięki licznym zdobieniom mebli, stanowi prawdziwe odbicie rzemieślniczego kunsztu. Biżuteryjne wykończenia, wykonane ręcznie to wiodące walory tej narożnej kuchni z wyspą. Trójkąt roboczy, zapewniający ergonomiczną pracę w tym wnętrzu, oparty został na zlewie kuchennym, zintegrowanym z wyspą kuchenną, płycie grzewczej, wbudowanej w blat roboczy oraz obudowanej śnieżnobiałym frontem meblowym chłodziarko- zamrażarce.

Kuchnie na wymiar Gdańsk_Halupczok_imperia_meble narożne kuchenne
Zdj. Klasyczna narożna kuchnia z wyspą Imperia w salonie Halupczok Gdańsk. Fot. Halupczok

Dzięki temu przestrzeń podzielono na pięć funkcjonalnych stref. Strefę przygotowania reprezentuje obszerny blat wyspy kuchennej, a sektor zmywania wbudowany w nią zlew kuchenny. Strefę gotowania i przechowywania zakreśla odpowiednio płyta grzewcza, lub zestaw urządzeń AGD oraz lodówka. Strefa zapasów to przestronne szafy typu cargo oraz szafki kuchenne, z mnóstwem półek i sprytnych systemów, ułatwiających przechowywanie. Niewątpliwie strefa zapasów to również pojemne szuflady, które wyposażono w drewniane organizery oraz maty antypoślizgowe. Organizery z naturalnego dębu, w szufladach ulokowanych w wyspie kuchennej, ułatwiają utrzymać sztućce i inne kuchenne akcesoria w ładzie. A specjalne maty pomagają zatrzymać przechowywane przedmioty na swoim miejscu podczas wysuwania szuflad, powstrzymując przed przesuwaniem się.

Kuchnie na wymiar Gdańsk_Halupczok_Imperia_meble narożne kuchenne_biała kuchnia
Zdj. Sąsiadujące ze sobą wysokie szafy cargo w kuchni Imperia oddzielono zdobnym pilastrem.

Z pewnością w klasycznej kuchni Imperia warto zwrócić uwagę na meble narożne. Kuchenne rozwiązania jakie w nich zastosowano dają ogromne pole dla przechowywania. Za oboma narożnymi, subtelnie frezowanymi frontami kryją się wysokie szafy typu cargo, które stanowią jedne z najbardziej funkcjonalnych rozwiązań w zakresie kuchni narożnych. Otwarcie ich zostało zintegrowane bezpośrednio z frontem meblowym. Oznacza to, że po otwarciu frontu, półki automatycznie wysuwają się z wnęki szafy. Ich dno wyposażono w maty o właściwościach antypoślizgowych, które zabezpieczają przechowywane naczynia lub artykuły spożywcze. Niewątpliwie warto docenić przeszklone boki każdej z półek, które nie są tutaj bez znaczenia. Ponieważ ich transparentność gwarantuje możliwość szybkiego przeglądu zawartości i precyzyjne sięgniecie po dany produkt.

Podsumowanie

Reasumując, projektując nową kuchnię lub remontując posiadaną przestrzeń kuchenną warto zastanowić się nad narożnym układem mebli. Dzięki zastosowaniu złotej zasady trójkąta roboczego oraz odpowiednich systemów narożnych, będzie stanowić niezwykle funkcjonalne wnętrze. Którego układ, jako jeden z najbardziej ergonomicznych, będzie w praktyce zachwycać przez lata.