Nowoczesne kuchnie w kształcie litery L mogą rozwiązać wiele palących problemów aranżacyjnych. Ale nie zawsze tak jest. Kiedy (i jak) urządzić kuchnię w kształcie litery L, a kiedy lepiej wybrać inne rozwiązanie?

Kuchnie w kształcie litery L – wady i zalety

Ustawienie kuchni w kształcie litery L jest niezwykle uniwersalne. Za co szczególnie lubią je architekci wnętrz i inwestorzy, planujący rozkład mieszkań?

 • Kuchnie w kształcie litery L pasują do każdego stylu – skandynawska kolekcja Calabria, wykwintna Stafford, Toscana w stylu glamour. Wszystkie te kuchnie z kolekcji Halupczok mogą być zaaranżowane w tym kształcie.
STAFFORD – ta elegancka kuchnia urzeka połączeniem nieskazitelnej bieli frontów i rysunkiem granitowego blatu.
 • Kuchnie w kształcie litery L to również świetne rozwiązanie do małych pomieszczeń, ponieważ taki układ wyrównuje proporcje i tworzy przestrzeń przed blatem.
 • Architekci wnętrz wykorzystują w pracy ideę tzw. „trójkąta roboczego”. Chodzi o to, by poruszanie się pomiędzy strefami mycia – gotowania – przechowywania było zaplanowane w ergonomiczny sposób. Główną rolę odgrywa tutaj ciąg komunikacyjny: zlew – kuchenka – lodówka, bo to te sprzęty są w kuchni wykorzystywane najczęściej (co potwierdza praktyka, ale i obserwacje projektantów wsparte badaniami). Kuchnie w kształcie litery L pozwalają łatwo stworzyć taki trójkąt na styku dwóch ramion litery L.
 • Do otwartej kuchni w kształcie litery L można wejść z każdej strony.

Czy takie ustawienie ma jakieś minusy? Z pewnością jest kilka kwestii, które należy wziąć pod uwagę.

Jeśli pomieszczenie jest duże, ma kilkadziesiąt metrów kwadratowych powierzchni, to kuchnia w kształcie litery L nie będzie praktycznym ustawieniem. Sprzęty (lodówka, kuchenka, szafki) będą stały za daleko od siebie. W takich wnętrzach lepiej odnajdzie wyspa kuchenna stanowiąca centralną część przestrzeni kuchennej. Kuchnie w kształcie litery L mogą być trudne do zaaranżowania w pomieszczeniach o nietypowym kształcie, będących trudnymi do zaaranżowania. Takie pomieszczenia wymagają zwykle innego projektu, ale jeśli zależy nam na takiej koncepcji, warto skonsultować ją z wnętrzarskim ekspertem w salonie mebli Halupczok.

TOSCANA – kuchnia w kształcie litery L, w której matowa czerń łączy się z pięknym rysunkiem egzotycznego palisandru.

Jak urządzać kuchnie w kształcie litery L?

Najczęściej kuchnie w kształcie litery L występują w trzech wariantach:

 • krótszy bok zajmuje wnękę w głębi pomieszczenia, dłuższy bok pełni rolę głównego blatu – w tym wariancie na krótszym boku mogą być zamontowane szafki lub blat pomocniczy.
 • oba boki kuchni w kształcie litery L są równe – domownicy mają dwa długie blaty do dyspozycji;
 • dłuższy blat przy ścianie i półwysep kuchenny oddzielający otwartą kuchnię od np. salonu.
Kuchnia w kształcie litery L to także idealne rozwiązanie zamiast ścianki działowej.

Niezależnie od wariantu, przed blatem powinno być co najmniej 120 cm wolnej przestrzeni, aby zapewnić swobodę przebywania w kuchni. Każda sekcja blatu powinna mieć co najmniej 80 cm długości, by umożliwiała wygodne przygotowywanie posiłków.

Półwysep kuchenny w kuchni w kształcie litery L można wykorzystywać z obu stron.

Istnieje kilka sposobów na to, jak urządzać kuchnie w kształcie litery L. Często, planując swoją kuchnię, mamy w głowie konkretny zamysł, inspirowany jednym ze zdjęć z Internetu czy katalogu. Warto pamiętać, że wcieleń wnętrza w tym ustawieniu może być wiele. Warto skorzystać z doświadczenia i wiedzy ekspertów Halupczok, którzy chętnie doradzą i pomogą wybrać najlepsze rozwiązanie.

STAFFORD – długi, dodatkowy blat, przy którym można swobodnie gotować jednocześnie rozmawiając z gośćmi.

To szczególnie ważne przed konsultacjami z ekipą budowlaną, która nie musi dzielić z nami pomysłu na to, jakie ma być urządzenie kuchni w kształcie litery L. Polecamy Państwu usługę projektu na zamówienie, z wykorzystaniem jednej z gotowych kuchni firmy Halupczok.

Nowoczesne kuchnie w kształcie litery L – pomysły aranżacyjne

Plusem takich kuchni jest to, że zmieniając ustawienia szafek czy inne detale, można dopasować pomieszczenie do potrzeb singla, rodziny czy pary. Poniżej kilka wskazówek, inspiracji i pomysłów aranżacyjnych, które pomogą urządzić nowoczesną kuchnię w kształcie litery L, w zależności od potrzeb:

 • w małych kuchniach warto uwzględnić w projekcie więcej szafek, tak by zmieścić w nich wszystkie potrzebne sprzęty i naczynia;
 • Blaty i półwyspy kuchenne można zamówić na wymiar. To ułatwia dopasowanie ich do wzrostu, co odciąża kręgosłup i maksymalizuje wygodę użytkowania. Dopiero do gotowego blatu warto wybierać hokery czy wysokie krzesła.
 • Półwysep kuchenny, a na nim rośliny? Projektanci Halupczok tak właśnie zaaranżowali projekt kuchni Marsala. Różne poziomy blatów i kamienne wykończenie umożliwiają wygodną uprawę ziół w specjalnie do tego celu stworzonej wnęce w wyspie kuchennej. Dzięki temu zawsze pod ręką podczas gotowania.
 • Zamiast planować w ciemnej kuchni dodatkowe lampy, które zabiorą cenne miejsce, warto wykorzystać nowoczesne podświetlenie szafek czy blatów lub okap łączący funkcję pochłaniania oparów z oświetleniową.
 • Zlewozmywak nie musi być umieszczony pod szafkami. To dawne przyzwyczajenie, które z latami traci na popularności. Dzięki przeniesieniu zlewu na wyspę lub półwysep kuchenny zyskać można ergonomię ruchów i widok na całe mieszkanie podczas prac kuchennych.

Więcej informacji na temat gotowych kuchni pod wymiar Halupczok i mnóstwo aranżacyjnych inspiracji znajdą Państwo w każdym z naszych salonów firmowych  bądź pod numerem tel. +48 735 200 750.