Funkcjonalna kuchnia – to jedna z ponadczasowych zasad, jaka obowiązuje podczas urządzania tego pomieszczenia. Reszta zmienia się, ewoluuje, powraca. Architekci wnętrz podkreślają, że uprawiana przez nich dziedzina to nie tylko znajomość technologii i trendów. Często czerpią inspiracje ze strych rycin, obrazów czy… z życia. Pomysły znajdują nawet w literaturze.

Stół biesiadny to jedyne miejsce, gdzie człowiek nigdy nie zazna nudy przez pierwszą godzinę. – wyjaśniał Francuz, Anthelme Brillat-Savarin. Inny jego rodak, David Boulud dodawał, że funkcjonalną kuchnię trzeba planować wokół tego, co najważniejsze: jedzenia, radości i życia. Każdy dobry kucharz ma jednakowe wspomnienia z dzieciństwa: duża kuchnia, ciepły piec, bulgocząca w garnku woda i mama. – twierdziła Amerykanka Barbara Costikyan. Jak widać, odwieczna mądrość narodów jest zgodna z praktyką większości dzisiejszych architektów wnętrz. Kuchnia ma być funkcjonalna, duża i urządzona tak, by chciało się tam spędzać czas – wiedzieli o tym już nasi przodkowie.

IMPERIA – funkcjonalna kuchnia dla tych, którzy celebrują codzienność

Słynny architekt Louis Sullivan twierdził, że forma zawsze musi wynikać z funkcji. Przy urządzaniu kuchni warto więc brać pod uwagę, jak ma wyglądać w kuchni spędzanie czasu i odpowiednio zaplanować układ mebli, dobór materiałów i rozwiązań. Tak, by ułatwiały codziennie wykonywane w niej czynności.

Funkcjonalna kuchnia – jak ją urządzić?

Projektując funkcjonalną kuchnię, warto pamiętać o kilku najważniejszych zasadach:

  • Roboczy trójkąt to przestrzeń pomiędzy zlewem, lodówką i kuchenką. Czy to robiąc szybkie śniadanie, czy wykwintny obiad, kluczowe jest sprawne poruszanie się pomiędzy tymi trzema strefami- zmywania, przechowywania i przygotowywania. Powinny znajdować się blisko siebie.
TOSCANA – funkcjonalna kuchnia, w której idealne proporcje roboczego trójkąta zastosowano w praktyce.
  • Szafki na zapasy i sprzęty – powinno ich być na tyle dużo, by można było przechowywać naczynia, garnki, sztućce czy produkty sypkie. Każde osobno i w odpowiednio zaplanowanym miejscu.
ARIANA – cicho zamykane, pojemne szuflady to wygoda i lepsza organizacja w kuchni.

Ergonomia i funkcjonlaność w jednym

Jeśli mieszkańców jest wielu, na tym etapie można pomyśleć o wydzieleniu spiżarni lub przynajmniej osobnego regału na żywność, który sprytnie ukryć można w wysokiej szafie typu cargo. Zastąpić je mogą też dobrze zaprojektowane, pojemne korpusy szafek.

  • Odpowiednie rozmieszczenie szafek, a w nich naczyń i innych kuchennych niezbędników, to sztuka nie łatwa. Powinny znajdować się blisko zlewu lub zmywarki, a jednocześnie wszystkie razem i być łatwo dostępne. To bardzo ułatwia nakrywanie do stołu i szybkie sprzątnięcie rozgardiaszu po posiłku.
  • Segregacja – do niedawna ten temat nie istniał, dziś w domu musi się znaleźć miejsce nawet na kilka koszy na różne odpadki. Właściciele przydomowych ogrodów  zbierają też kompost. Zaplanowanie pokaźnej szafki pod zlewem czy schowka pozwoli na schludne i sprawne segregowanie śmieci. Z kolei dedykowane do segregacji systemy pozwolą w łatwy sposób być eko.

Wszystkie wymienione rozwiązania warto wdrażać zgodnie z zasadami ergonomii oraz z poszanowaniem fizycznych możliwości i ograniczeń domowników. Tak, by ciągłe schylanie się, kucanie i sięganie wysoko nie męczyło – funkcjonalna kuchnia i zastosowane w niej nowoczesne rozwiązania pozwalają oszczędzać kręgosłup.

Stafford funkcjonalna kuchnia
STAFFORD – kuchnia na wymiar wyposażona w szereg wysoce funkcjonalnych elementów
  • Warto także zaplanować strefę, w której można coś na szybko zjeść bez konieczności nakrywania w jadalni czy salonie, np. wyspę kuchenną lub elementy z nią zintegrowane jak stolik kawowy bądź śniadaniowy. Praktyczne są również wysuwane i rozkładane blaty, jak w kolekcji Grazia.

Funkcjonalna kuchnia z wyspą

W katalogu mebli Halupczok znajda Państwo rozwiązania, pozwalające zaaranżować kuchenną przestrzeń nie tylko według najnowszych trendów, ale także zgodnie z zasadami ergonomii. Funkcjonalna kuchnia z wyspą w kolekcji Marrone to porządek dzięki zabudowanym szafkom i dużo miejsca do gotowania na wyspie kuchennej.

Kolekcja Eleganza to z kolei coś dla tych z Państwa, którzy chcą wyeksponować całą swoją elegancką zastawę na przeszklonych i podświetlonych półkach. W tej funkcjonalnej kuchni warto zwrócić uwagę również na praktycznie zaaranżowaną wyspę z niższym modułem. To idealne miejsce do odstawienia zakupów lub wyeksponowania roślin, książek kucharskich lub dekoracji. Jak widać, funkcjonalna kuchnia może być jednocześnie designerska i odpowiadać na najważniejsze potrzeby domowników.

Funkcjonalna kuchnia – doskonała dzięki pomocy eksperta

Samodzielnie będzie dość trudno zaplanować funkcjonalną kuchnię. Porady, czy nawet programy do projektowania dostępne on-line, nie zastąpią fachowej pomocy. Łatwo o czymś zapomnieć, a niedopatrzenia będą mścić się przez lata. W salonach Halupczok mogą Państwo zlecić fachowcom wszystko – od zaprojektowania przestrzeni, po montaż sprzętów w kuchni. A wszystko to w siedmiu prostych krokach.